Artykuł

Zimowa pomoc dla osób w kryzysie bezdomności

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS
  • Schronienie
  • Aktualności dla pracowników MOPS

O tym jak skutecznie i mądrze pomagać osobom w kryzysie bezdomności i o realiach pracy streetworkerów na antenie Radia Łódź opowiadała Monika Kielanowicz p.o. kierownika Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

Dwie osoby podczas rozmowy w studio radiowym
Monika Kielanowicz i red. Kamila Litman w studio Radia Łódź

Zima to trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności, dlatego miejskie instytucje szczególnie dbają w tym okresie o zapewnienie im dodatkowego wsparcia. Apelujemy też do wszystkich mieszkańców, by nie pozostawali obojętni, gdy spotykają na swojej drodze ludzi potrzebujących pomocy.

O pracy streetworkerów i pracowników socjalnych z Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, przy ul. Objazdowej 17 na zaproszenie red. Kamili Litman z Radia Łódź opowiedziała p.o. kierownika tej jednostki Monika Kielanowicz.
radiolodz.pl/zimowa-pomoc-dla-osob-w-kryzysie-bezdomnosci,332673/

- Zimą, zwłaszcza gdy nadchodzi ochłodzenie, zgłasza się do nas więcej osób w kryzysie bezdomności, które proszą o pomoc. Odbieramy też sygnały od mieszkańców zaniepokojonych, że np. ktoś nocuje na klatce schodowej w ich bloku. Na miejsce, najczęściej jeszcze tego samego dnia, dociera nasz streetworker, który nawiązuje kontakt z taką osobą, oferuje jej przejazd do noclegowni bądź schroniska – mówi Monika Kielanowicz, p.o. kierownika Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności. – Trzeba jednak pamiętać, że my nie możemy nikogo zmusić do przyjęcia pomocy, nie mamy prawa usuwać nikogo siłą; jedynie namawiamy i perswadujemy. Praca streetworkera opiera się na zaufaniu, dlatego nie możemy np. wezwać straży miejskiej czy policji, by siłą zabrać kogoś do placówki.

Streetworkerzy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dobrze znają środowisko osób w kryzysie bezdomności, ponieważ pracują z nimi przez cały rok. Jak podkreśliła Monika Kielanowicz, są ekspertami w wielu dziedzinach, posiadającymi różne wykształcenie, których łączy jedna ważna cecha - empatia.

Można kontaktować się z nimi telefonicznie, numery do każdego, wraz z podziałem na rejony, w których działają, są dostępne na stronie www.mops.pl w zakładce „Pomoc osobom bezdomnym”, lub za pośrednictwem e-maila steetworking@mops.lodz.pl albo Facebooka, pisząc do grupy „Streetworking po łódzku”. Wydział przyjmuje w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17; tel. (42) 208 25 58.

Mieszkańców, którzy chcieliby wesprzeć osoby w kryzysie bezdomności, zachęcamy do kontaktu z naszym Wydziałem (poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17; tel. 42 208 25 58). Obecnie najchętniej przyjęlibyśmy ciepłe czapki, rękawiczki, koce – bo tego najbardziej brakuje ludziom zgłaszającym się po pomoc zarówno u nas, jak i w „Autobusie  dla bezdomnych i potrzebujących”. O wiele łatwiej jest nam zapewnić ciepłe bluzy czy kurtki niż te drobne, ale też ważne części garderoby – mówi Monika Kielanowicz, p.o. kierownika Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności.

Aktualności

niedziela, 15 marca 2020

Zmiany dot. przyjmowania wniosków

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi zmienia zasady obsługi świadczeniobiorców w związku z obowiązkiem zachowania społecznego dystansu. więcej

piątek, 13 marca 2020

Zamknięte Punkty obsługi świadczeniobiorców

Piotr Skobel

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym związanym z koronawirusem od 16-03-2020 r. ( do odwołania) będą zamknięte Punkty Obsługi Świadczeniobiorców : więcej

czwartek, 12 marca 2020

Prosimy o ograniczenie wizyt

Piotr Skobel

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym związanym z koronawirusem zachęcamy do składania wniosków drogą elektroniczną, bez konieczności wizyty w Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi. więcej