Artykuł

W zabytkowej fabryce przy Tuwima powstaje nowa siedziba Biura Aktywności Miejskiej

  • kategoria:
  • DziałaMY
  • Aktualności - Rewitalizacja

W zabytkowej fabryce przy ul. Tuwima 10 trwają intensywne prace wykończeniowe, czyli jak powstaje nowa siedziba Biura Aktywności Miejskiej. Kiedy BAM zacznie swoją działalność i jakie nowe propozycje czekają na mieszkańców Łodzi?

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Przebudowa dawnej fabryki przyborów tkackich i maszyn Wagnera przy ul. Tuwima 10 dobiega końca. Fabryka wraz z jej oryginalnym, dziewiętnastowiecznym kominem została całkowicie przebudowana z zachowaniem industrialnego charakteru. Gotowa jest już ponadstuletnia ceglana elewacja, a od strony północnej nadbudowano kondygnację z przeszkleniem, dodającym budynkowi lekkości.

– Część budynku posiadać będzie funkcję administracyjno-biurową. Jednak cenniejsza jest dla nas przestrzeń wspólna przeznaczona na budowanie współpracy z łodzianami i łodziankami. Podkreślamy, że Fabryka Aktywności Miejskiej to miejsce, w którym będą odbywały się konsultacje społeczne, warsztaty, konferencje, spotkania z organizacjami pozarządowymi, rzecznikiem ds. seniorów czy pełnomocnikami prezydenta miasta Łodzi. Podpowiemy jak zrealizować inicjatywę lokalną, przybliżymy tematykę budżetu obywatelskiego. Zapraszamy do współpracy mieszkańców z ideami, pomysłami, społecznych aktywistów, przedstawicieli grup sąsiedzkich – mówi Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.

– Fabryka Aktywności Miejskiej to miejsce edukacji o mieście i jego dziedzictwie. Ważnym uczestnikiem i adresatem naszych działań będą zarówno seniorzy, jak i młodzież, z którą będziemy się spotykać na warsztatach z edukacji samorządowej oraz edukacji obywatelskiej. W ramach interdyscyplinarnego miejskiego programu społecznego, wyznaczymy kierunki polityki młodzieżowej Łodzi. Bieżąca współpraca i organizacja wydarzeń podejmowana będzie także z Młodzieżową Radą Miejską. Fabryka Aktywności Miejskiej, czyli nasze łódzkie laboratorium wspólnego tworzenia miasta, budowane będzie w oparciu o aktywne uczestnictwo mieszkanek i mieszkańców. To łodzianki i łodzianie są absolutnie kluczowym elementem rozwoju Łodzi – dodaje dyrektor Katarzyna Dyzio.

Przestrzenie wspólne dostępne dla mieszkańców zostaną wyposażone m.in. w komfortowe meble, ekrany projekcyjne, a nawet aneksy kuchenne. Dodatkowo sala spotkań i sala konferencyjna wyposażone będą w klimatyzację.

– Dobiegają końca trwające od lutego 2020 r. prace remontowe w zabytkowej fabryce przyborów tkackich i maszyn Henryka Wagnera przy ul. Tuwima 10. Fabryka wraz z jej oryginalnym, dziewiętnastowiecznym kominem została całkowicie przebudowana z zachowaniem jej industrialnego charakteru. Odnowiono ponad stuletnią elewację wydobywając spod tynku jej oryginalne cegły. Od strony północnej nadbudowano również kondygnację z przeszkleniem dodającym jej naturalnego światła i lekkości. Budynek przy ulicy Tuwim 10 będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – przemieszczanie się między piętrami ułatwi nowoczesna winda. Zmianie ulegnie również otocznie budynku. Wokół zabytkowej fabryki dopracowywane jest zielone i ogólnodostępne podwórze z drzewami i niską roślinnością. Stojaki rowerowe, ławki oraz kosze na śmieci będą dopełnieniem miejsca chwilowego odpoczynku – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Wartość projektu to blisko 13,5 mln zł.

* * *

Fabryka maszyn i przyborów tkackich Henryka Wagnera powstała w 1881 roku na miejscu małej fabryki wyrobów bawełnianych, założonej w 1853 roku przez Jana Wagnera (ojca). W okresie międzywojennym należała do Teodory Ordyńskiej, Rozamundy Wagnerowej oraz Tadeusza Ordyńskiego - wszyscy byli spadkobiercami twórcy firmy. Po 1945 roku upaństwowiony zakład produkował części do maszyn włókienniczych, później przystosowano jego wnętrza na potrzeby handlu i usług. Do dzisiaj na terenie fabryki zachował się oryginalny, niewielki komin z 1881 roku. Niski komin o rzadko spotykanym dziś kwadratowym przekroju został wyremontowany w 2004 r., dodano stalowe obejmy, narożniki i daszek.


Projekt pn. "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowany jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

  • Fabryka Aktywności Miejskiej

Aktualności

poniedziałek, 12 lutego 2024

Od 19-02-2024 r. zamknięcie punktu składania wniosków o wypłatę dodatku osłonowego przy al. Piłsudskiego 100.

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że w związku z małym zainteresowaniem składaniem wniosków o wypłatę dodatku osłonowego poprzez umieszczenie ich w urnie na dokumenty znajdującej się… więcej

piątek, 19 stycznia 2024

Wnioski o dodatek osłonowy

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że zostało ogłoszone Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 stycznia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o… więcej

czwartek, 4 stycznia 2024

Brak wzoru wniosku o Dodatek Osłonowy na rok 2024

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że w związku z brakiem ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska określającego wzór wniosku o dodatek osłonowy na rok 2024 nie ma… więcej

środa, 3 stycznia 2024

Refundacja podatku VAT dla odbiorców paliw gazowych w 2024 r.

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła refundacja podatku… więcej

piątek, 29 grudnia 2023

Dodatek Osłonowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od stycznia 2024 r. przysługuje jednorazowa pomoc finansowa w postaci dodatku osłonowego. Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 2021r. o dodatku… więcej

piątek, 17 listopada 2023

świadczenia pielęgnacyjne- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2024

Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2024 więcej