Artykuł

List Prezydent Miasta Łodzi do dyrektorów łódzkich szkół

  • kategoria:
  • Aktualności
  • Dla mieszkańca
  • Edukacja i nauka

List skierowany dziś przez Prezydent Miasta Łodzi Hannę Zdanowską do dyrektorów łódzkich szkół oraz wypowiedź Pani Prezydent w tej sprawie.

Prezydent Miasta Łodzi Hannę ZdanowskąL skierowała list skierowany do dyrektorów łódzkich szkół
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Szanowni Państwo,

w związku z informacjami płynącymi z Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącymi działań, mających charakter restrykcji wobec uczniów i nauczycieli biorących udział w protestach, pragnę Państwa zapewnić o moim pełnym poparciu dla swobody wyrażania swoich poglądów i opinii przez pracowników oświaty oraz społeczność szkolną.

Zgodnie bowiem z art. 57 Konstytucji RP, „każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa”. Wolność ta jest konstytucyjnie zapewniona każdemu, a więc wszystkim osobom fizycznym, osobom prawnym i innym jednostkom organizacyjnym. Nie jest ograniczona ze względu na wiek uczestników czy organizatorów zgromadzeń. Co więcej, zgodnie z art. 15 Konwencji o prawach dziecka, której Polska była inicjatorką i której jest stroną, „Państwa-Strony uznają prawa dziecka do swobodnego zrzeszania się oraz wolności pokojowych zgromadzeń”. Wolność zgromadzeń, przysługująca również dzieciom i młodzieży, obejmuje m.in. swobodę udziału w zgromadzeniach spontanicznych, czyli takich, które stanowią formę zabrania głosu w sprawach publicznych w związku z nagłym i nieprzewidzianym wydarzeniem.

Warto również zauważyć, że jak wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Komendanta Stołecznego Policji z 23 października 2020 r. „zgromadzenia spontaniczne są dozwoloną i prawnie chronioną formą zgromadzeń”, a możliwość ich przeprowadzenia „stwarza dodatkowy mechanizm skutecznej kontroli społecznej, jest ważnym elementem demokracji bezpośredniej”.

Wymaga również zaznaczenia, że celem systemu oświaty jest m.in. „wychowanie rozumiane jako wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej” (art. 1 pkt 3 ustawy – Prawo oświatowe). Do podstawowych obowiązków nauczycieli należy zaś m.in. kształcenie i wychowywanie młodzieży w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka oraz dbanie o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów (art. 6 pkt. 4 i 5 ustawy – Karta Nauczyciela).

W moim osobistym przekonaniu, angażowanie się uczniów w aktualne wydarzenia społeczne oraz ich aktywna postawa obywatelska w pełni wypełniają te właśnie przesłanki. 

Jednocześnie uważam żądanie od dyrektorów placówek oświatowych sporządzania raportów i przesyłania informacji dotyczących udziału uczniów oraz pracowników szkół w protestach, za całkowite nieporozumienie biegunowo sprzeczne z ideą prawa do swobodnego wyrażania swoich poglądów.

Ponadto pragnę zapewnić pracowników oświaty, że mogą oni w tej sprawie liczyć na pełne wsparcie ze strony Urzędu Miasta Łodzi.

PREZYDENT MIASTA ŁODZI 
Hanna ZDANOWSKA

Powiązane pliki

Aktualności

niedziela, 15 marca 2020

Zmiany dot. przyjmowania wniosków

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi zmienia zasady obsługi świadczeniobiorców w związku z obowiązkiem zachowania społecznego dystansu. więcej

piątek, 13 marca 2020

Zamknięte Punkty obsługi świadczeniobiorców

Piotr Skobel

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym związanym z koronawirusem od 16-03-2020 r. ( do odwołania) będą zamknięte Punkty Obsługi Świadczeniobiorców : więcej

czwartek, 12 marca 2020

Prosimy o ograniczenie wizyt

Piotr Skobel

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym związanym z koronawirusem zachęcamy do składania wniosków drogą elektroniczną, bez konieczności wizyty w Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi. więcej