Artykuł

Czy można zaprogramować przyszłość? Szkolenia dla bibliotekarzy

  • kategoria:
  • Edukacja i nauka
  • Aktualności kulturalne

Fundacja Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania zapraszają pracowników publicznych bibliotek i domów kultury do udziału w bezpłatnych szkoleniach nt. rozwijania umiejętności cyfrowych najmłodszych uczniów.

fot. Fundacja Orange
2 zdjęcia
fot. Fundacja Orange
fot. Fundacja Orange
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Chętnych bibliotekarzy zapraszamy na I zjazd szkoleniowy 7-8 maja w Łodzi, natomiast pracowników publicznych domów kultury 9 i 11 maja w Opocznie. Internetowy formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.zaprogramujprzyszlosc.edu.pl/formularz-edukatorzy.

Kodowanie – kompetencja przyszłości

Czy można zaprogramować przyszłość? Z jednej strony nie, bo nigdy nie wiadomo, co dokładnie przyniesie los. Z drugiej – wiele zjawisk oraz trendów można przewidzieć i odpowiednio się na nie przygotować. Twórcy projektu „Zaprogramuj przyszłość” postanowili nie czekać i od października 2017 roku pracują z nauczycielami, bibliotekarzami i animatorami z całej Polski, by jak najlepiej odpowiedzieć na wyzwania epoki cyfrowej.

Kodowanie to szkoła rozbijania problemów na mniejsze części i ich porządkowania. Jak każdą inną umiejętność, także myślenie algorytmiczne da się wyćwiczyć tylko w jeden sposób – po prostu to robiąc! W „Zaprogramuj przyszłość” najmłodsi kodują poprzez różnorodne aktywności „bez prądu” z wykorzystaniem np. maty edukacyjnej.  Aktywności takie jak kodowanie tańca kolegów i koleżanek czy instrukcji układania wieży z kubeczków to nie tylko przygotowanie do nauki „prawdziwego” programowania, ale również świetna zabawa!

Czym jest „Zaprogramuj przyszłość”?

„Zaprogramuj przyszłość” to projekt realizowany przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego ideą jest nauka podstaw programowania oraz wykorzystania umiejętności cyfrowych w praktyce przez najmłodszych uczniów. Skierowany jest do nauczycieli oraz pracowników publicznych ośrodków doskonalenia nauczycieli, bibliotek i domów kultury działających na terenie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich wybranych powiatów. Mapa powiatów, które obejmuje projekt dostępna jest tutaj: www.zaprogramujprzyszlosc.edu.pl/edukatorzy/dla-kogo.

– Dotąd przeszkoliliśmy ponad 1000 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Teraz przy wsparciu trenerów prowadzą pierwsze lekcje programowania czy robotyki ze swoimi uczniami – tłumaczy Anna Stawska z Fundacji Orange. – Kreatywność nauczycieli potrafi zaskoczyć. Chociaż czasami mają obawy, czy poradzą sobie z technologią, szybko je pokonują i wymyślają własne rozwiązania.

W jednej ze szkół biorących udział w projekcie zorganizowano nawet "Wieczór Kodowania”, który trwał aż do północy. Uczniowie brali udział w podchodach w ciemnościach, pokonali laserowy tor przeszkód i kodowali taniec. Trenerzy Mistrzów Kodowania pracujący w projekcie wciąż otrzymują relacje od nauczycieli, uczniów i rodziców: „dzieci zaczarowane”, „super”, „wielka radość”, „ale tam się działo!”, „kreatywnie i wesoło – tylko dlaczego czas tak szybko mija…”. Relacje z zajęć można zobaczyć na fanpage’u projektu pod adresem www.facebook.com/ZaprogramujPrzyszlosc.

Programowanie nie tylko na lekcjach!

– Wierzymy, że miejsce na edukację cyfrową jest nie tylko w szkole. Połączenie edukacji formalnej i nieformalnej daje niesamowite efekty – dodaje Anna Stawska. – Obecnie prowadzimy rekrutację edukatorów, czyli pracowników publicznych bibliotek, domów kultury i ośrodków doskonalenia nauczycieli, którzy również chcieliby wprowadzić elementy kodowania i kształcenia kompetencji cyfrowych w swojej pracy.

Podczas 32 godzin szkoleń poznają oni programowanie z każdej strony – od elementów tzw. „kodowania bez prądu” z wykorzystaniem maty edukacyjnej czy kubeczków, przez programowanie wizualne z aplikacjami Scratch Junior, Scratch, Kodable, Bit by Bit i Lighbot, aż po elementy robotyki. Kluczowym elementem kursu jest przedstawienie sprawdzonych rozwiązań metodycznych z zakresu nauki programowania i pracy z uczniami na pierwszych etapach edukacji opracowanych przez Computing at School, Scratch Foundation czy Mistrzów Kodowania. Uzupełnieniem szkoleń jest internetowa platforma oraz cykl webinariów, czyli interaktywnych seminariów online, a także atrakcyjne materiały dydaktyczne dla każdego z uczestników (maty Dotta, gry edukacyjne).

Programujemy przyszłość również w regionie piotrkowskim

Zapraszamy na szkolenia pracowników bibliotek i domów kultury z regionu piotrkowskiego, z powiatów bełchatowskiego, opoczyńskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego oraz tomaszowskiego. Rekrutacja na bezpłatne szkolenia odbywa się przez Internet, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.zaprogramujprzyszlosc.edu.pl/edukatorzy. Zapraszamy!

Aktualności

środa, 22 kwietnia 2020

Zmiana wysokości dodatku energetycznego

Piotr Skobel

publikacja Obwieszczenia Ministra Klimatu z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2020 więcej

wtorek, 21 kwietnia 2020

Przedłużenie ważności świadectw dla obcokrajowców

Piotr Skobel

Przedłużono okresy trwania zezwolenia na pracę oraz zezwolenia na pobyt czasowy. więcej

Szczególne rozwiązania dot. przedłużenia orzeczeń o niepełnosprawności i niezdolności do pracy

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż w związku z wprowadzonym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanem epidemii, na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych… więcej

czwartek, 2 kwietnia 2020

Zmiana terminu wypłat w m-cu kwietniu 2020

Piotr Skobel

W związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w miesiącu kwietniu realizacje świadczeń nastąpią we wcześniejszych terminach. więcej

Portal Tarcza Antykryzysowa

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, iż na portalu gov.pl działa strona „Tarcza Antykryzysowa” więcej

poniedziałek, 16 marca 2020

Ograniczenie wykonywania czynności przez CŚS w Łodzi

Piotr Skobel

Zarządzenie Nr 5/2020 Dyrektora Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi z dnia 16 marca 2020 r. w sprawie ograniczenia wykonywania zadań przez Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi. więcej