Artykuł

Wytchnienie od codziennych obowiązków dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS
  • Aktualności dla pracowników MOPS
  • bez barier

Mieszkający w Łodzi członkowie rodzin i opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami mogą liczyć na wsparcie ze strony Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. Jest to możliwe dzięki adresowanemu do nich programowi pod nazwą „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021, którego realizacja właśnie się rozpoczyna. Projekt będzie realizowany w dwóch formach: świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, a także świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w ośrodku/placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym. Wykonawcy obu rodzajów świadczonych usług zostali wyłonieni. Zainteresowani skorzystaniem z takich form wsparcia mogą już teraz zgłaszać się do MOPS w Łodzi. Osoby, które mogłyby skorzystać z pomocy w ramach projektu, będą także typowane przez pracowników socjalnych współpracujących na co dzień z rodzinami, w których są osoby z niepełnosprawnościami.

fot. CC0

- Program „Opieka wytchnieniowa” powstał, by odciążyć członków rodzin i opiekunów będących bohaterami dnia powszedniego, bo nawet najwięksi bohaterowie bywają od czasu do czasu zmęczeni – mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – Program zapewnia opiekunom wytchnienie od codziennych, często niełatwych obowiązków przy jednoczesnym braku lęku i obaw o to, co podczas tego odpoczynku dzieje się z osobami, którymi na co dzień się opiekują.

Z usług opieki wytchnieniowej świadczonej w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością będzie mogło skorzystać łącznie 20 osób, w tym 10 dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz 10 osób niepełnosprawnych po 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważnym. Taka forma opieki obejmuje m.in. pomoc: w dokonywaniu niezbędnych zakupów oraz przy przygotowaniu lub dostarczeniu posiłków, w spożywaniu posiłków lub karmieniu, w sprzątaniu lokum, w załatwianiu spraw urzędowych i regulowaniu opłat domowych, przy ubieraniu się, przy przemieszczaniu się, przy pielęgnacji zaleconej przez lekarza, jak również wsparcie przy wszelkich czynnościach pomagających w zagospodarowaniu w aktywny sposób czasu wolnego. Maksymalna liczba bezpłatnych godzin opieki wytchnieniowej dla jednej osoby w ciągu roku to 240. Usługi te mogą być realizowane przez pięć dni w tygodniu, w godzinach 8.00 – 22.00.

Z kolei opiekę wytchnieniową świadczoną w ramach pobytu całodobowego w ośrodku/placówce gwarantującej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym zapewni jedno z podłódzkich centrów opiekuńczo-rehabilitacyjnych. Z takiej formy wsparcia będzie mogło skorzystać w tym roku – zgodnie z pozyskanymi środkami z programu - 5 osób, w tym 2 dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz 3 osoby niepełnosprawne po 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważnym. Osoba z niepełnosprawnością będzie mogła spędzić we wspomnianej placówce maksymalnie 14 kolejnych dni kalendarzowych.

By skorzystać ze wsparcia w postaci opieki wytchnieniowej, należy zgłosić się do jednego z trzech Wydziałów Pracy Środowiskowej funkcjonujących w ramach MOPS w Łodzi. Powinien być to Wydział znajdujący się jak najbliżej miejsca zamieszkania członka rodziny lub opiekuna osoby z niepełnosprawnością:

  • I Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Kutrzeby 16, tel. (42) 207 14 50 – dla Bałut oraz części Polesia.
  • II Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Grota-Roweckiego 30, tel. (42) 677 15 50 lub (42) 677 15 52 – dla Śródmieścia oraz Widzewa.
  • III Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Będzińska 5, tel. (42) 684 44 81 lub (42) 684 54 47 – dla Górnej oraz części Polesia.

W celu przyznania pomocy niezbędne jest przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego oraz dołączenie dedykowanej dla Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2021 karty zgłoszenia oraz karty oceny stanu zdrowia. Obie karty można ściągnąć pod następującym linkiem: http://niepelnosprawni.gov.pl/a,1134,komunikat-o-ogloszeniu-programu-opieka-wytchnieniowa-edycja-2021 (załącznik 7 i 8) lub też – w wersji papierowej - odebrać w siedzibach wspomnianych Wydziałów Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS. Pierwszeństwo w przyznaniu usługi opieki wytchnieniowej dotyczy osób, które: mają niepełnosprawność sprzężoną/złożoną, wymagają wysokiego poziomu wsparcia, stale przebywają w domu oraz uzyskały – widniejący w karcie oceny stanu zdrowia - wynik badania w skali FIM, czyli skali Pomiaru Niezależności Funkcjonalnej (FIM – The Functional Independence Measure) w przedziale między 18 a 75 punktów (według zmodyfikowanej punktacji).

Osoby objęte wsparciem w ramach opieki wytchnieniowej nie ponoszą z tego tytułu żadnej odpłatności (w ramach wskazanych w programie limitów). Koszt realizacji całego programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021 w tym roku w Łodzi to blisko 200 tys. zł.

Aktualności

piątek, 16 września 2022

Ikona dodatku węglowego

Brak środków na wypłatę dodatku węglowego

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę dodatku węglowego. Wypłata dodatku nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej

środa, 17 sierpnia 2022

ikona dodatku węglowego

Dodatek Węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 17-08-2022 r. można złożyć wniosek o dodatek węglowy. więcej

piątek, 12 sierpnia 2022

Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

dodatek węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 11 sierpnia 2022 r. została podpisana i opublikowana ustawa o dodatku węglowym (Dz. U.2022 poz. 1692). Zgodnie z ww. ustawą Minister… więcej

czwartek, 4 sierpnia 2022

Wniosek o dodatek osłonowy składa się tylko raz

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że dodatek osłonowy jest przyznawany jednorazowo i przysługuje za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Wniosku nie należy składać, jeśli… więcej

wtorek, 26 lipca 2022

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 dla wniosków papierowych

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 można składać od dnia 1 sierpnia 2022 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej

wtorek, 21 czerwca 2022

nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy dla wniosków składanych drogą elektroniczną

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 lipca 2022 r. można składać drogą elektroniczną wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy o przyznanie: świadczeń rodzinnych za… więcej