Artykuł

WYPOŻYCZ W ŁODZI „OPOWIEŚCI NIERODZICÓW” NAPISANE PRZEZ RODZINY ZASTĘPCZE!

  • kategoria:
  • Aktualności
  • Rodzina jest dla dzieci

Najważniejszą rzeczą dla Borysa były jego buty. Mówił o nich pieszczotliwie „moje riboczki”. Kilka razy dziennie sprawdzał, czy stoją równo w szafce w przedpokoju. Codziennie je czyścił, choć były czyste. Pewnego dnia, gdy znowu zajrzał do szafki – butów nie było. Borys nie zapłakał. Nie wypowiedział ani słowa. Biegał po pokojach i szukał.

(…) Swój wolny czas poświęcał na sprzątanie. W sposób szczególny pobudzał się na widok szmatki i płynu do czyszczenia. Wówczas jego oczy zaczynały błyszczeć, źrenice się rozszerzały i pojawiał się rzadko widywany na jego twarzy uśmiech. W soboty domagał się mopa i wiaderka z wodą. Dlatego ten dzień wykreśliliśmy z naszego kalendarza. Były dwa piątki, a potem niedziela. Gdy Borys rozbierał się przed kąpielą, wszystkie rzeczy składał w kostkę. Bluzę, spodnie i skarpetki – zawsze w tej samej kolejności. Nie zrobił ani jednego kroku bez paputków, które przed pójściem spać ustawiał jeden obok drugiego, równo z ramą łóżka. Wszystko układał w rządku, począwszy od wygryzionych skórek arbuza, a skończywszy na przedmiotach na tarasie. (…)

Nigdy nie inicjował zabaw z dziećmi. Nikomu nie narzucał swojej woli, nie próbował zmieniać reguł gry, nie buntował się. Był posłuszny. (…)

Borys zadomowił się u nas na dobre, a proces jego zdrowienia psychicznego rozpoczęliśmy od łamania zasad. Chodziliśmy po domu boso, rozrzucaliśmy zabawki w całym pokoju i ich nie sprzątaliśmy. Nie ścieliliśmy łóżek. Biegaliśmy po lesie, wspinaliśmy się na drzewa, wchodziliśmy w największe kałuże, nie zważając na wygląd ulubionych riboczków. Próbowaliśmy nadrobić stracony czas.

To fragmenty jednej z historii (jej autorem jest Zbigniew Janus) w „Opowieściach Nierodziców”, które powstały podczas półrocznych warsztatów pisarskich poprowadzonych przez Mikołaja Grynberga dla 10 rodziców/opiekunów zastępczych.

We wstępie Grynberg pisze o wyjątkowej roli społecznej rodzin zastępczych. „To ratownicy ludzkich żyć, bojownicy o dziecięcy dobrostan. (…) Zasługują na wszystkie medale świata, co do tego wszyscy jesteśmy zgodni. Kłopot mamy wtedy, gdy okazują się ludźmi, i, jak wszyscy rodzice, bywają zmęczeni, niewyspani czy wypaleni”.

Za całym projektem stoi Elżbieta Matusiak i Fundacja Projekt ROZ, na której profilu możecie przeczytać o szczegółach. A my włączamy się w akcję dotarcia z „Opowieściami…” do jak najszerszego grona odbiorców. Fundacja przysłała nam do Łodzi 8 egzemplarzy tej niezwykłej lektury. Połowa z nich będzie krążyć na razie po korytarzach i pokojach Centrum Administracyjnego Pieczy Zastępczej, by z historiami zapoznali się wszyscy zainteresowani pracownicy kampanii, a później powędruje dalej: do łódzkich firm, urzędów i korporacji.

Druga połowa czeka na Was. Wypożyczamy każdej osobie, która chce – jak napisał Grynberg – usłyszeć rodziny zastępcze i zrozumieć, z czym się mierzą na co dzień.

Zapisy w wiadomościach na Fb Rodzina Jest dla Dzieci.

Odbiór "Opowieści..." w CAPZ-ie przy ul. Małachowskiego 74. Rodziny zastępcze mogą przekazywać sobie książkę bezpośrednio, bez naszego pośredniczenia. Wtedy prosimy o informację, do kogo wędruje.

Zgodnie z sugestią autorki projektu prosimy czytelników, by po lekturze podzielili się swoimi refleksjami na:

Na zdj. Marta Kardas z zespołu szkoleń i kwalifikacji

Aktualności

poniedziałek, 22 czerwca 2020

nowy okres świadczeniowy dla wniosków składanych drogą elektroniczną

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 LIPCA 2020 r. można składać drogą elektroniczną wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy o przyznanie: świadczenia dobry start „300+” za… więcej

piątek, 22 maja 2020

Wznowienie bezpośredniej obsługi

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 25-05-2020 r. wznowiona zostaje bezpośrednia obsługa mieszkańców wyłącznie w sprawach wymagających osobistego udziału interesantów przy ul.… więcej

środa, 10 czerwca 2020

Obrazek przedstawiający kalkulator i monety- nawiązanie do kont, pod którymi można wpłacać zadłużenie, lub przekazane przez dłużnika wpłaty

Zmiana kryterium dochodowego- Fundusz Alimentacyjny

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy rozpoczynający się od 1 października 2020 r. : świadczenia z… więcej

wtorek, 2 czerwca 2020

Nowe zasady składania wniosków

Piotr Skobel

Wszelkie dokumenty i wnioski do Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi należy składać drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego: utworzonego przez ministra właściwego do spraw rodziny,… więcej

czwartek, 14 maja 2020

Nowe zasady przyjmowania wniosków o zmianę rachunków bankowych

Piotr Skobel

nowe wnioski przyjmowane są wyłącznie za pośrednictwem urny lub droga elektroniczną więcej

Obsługuje interesantów tylko po uprzednim umówieniu terminu spotkania

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 18-05-2020 r. wznowiona zostaje bezpośrednia obsługa mieszkańców wyłącznie w sprawach wymagających osobistego udziału interesantów, po… więcej