Artykuł

Wspólne spotkania, pogawędki i spacery wolontariusza z seniorem

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS
  • Aktualności dla pracowników MOPS
  • NGO
  • Seniorzy

Kamila Kremer odwiedza 84-letniego Leszka Karkusińskiego od nieco ponad pół roku. Ich wspólne spotkania są zawsze pełne opowieści, Pan Leszek przygotowuje każdorazowo kawę i słodkości na przybycie Kamili. Senior odbiera entuzjastycznie każdy pomysł na wyjście z domu, np. do teatru czy biblioteki. Kiedy jest zimno - spacerują razem z kawą w kubku na wynos, a kiedy pogoda dopisuje - wybierają się wspólnie na działkę seniora, by dopilnować uprawianych przez pana Leszka warzyw i kwiatów lub pospacerować po pobliskim lesie.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
7 zdjęć
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Kamila i Pan Leszek to tylko jeden z ponad już czterdziestu przykładów łódzkich par wolontariuszy i seniorów, które spotkały się i nawiązały wspólną relację za sprawą Stowarzyszenia mali bracia Ubogich oraz programu pod nazwą TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ (OBECNOŚĆ). Projekt jest realizowany w Łodzi od jesieni 2021 r. Stowarzyszenie nadal poszukuje i zaprasza do udziału w programie zarówno wolontariuszy, jak i seniorów.

W ramach programu OBECNOŚĆ jest organizowany długoterminowy wolontariat towarzyszący na rzecz seniorów żyjących w osamotnieniu. Wolontariusz regularnie odwiedza podopiecznego, systematycznie dzwoni i wspiera w trudnych chwilach, budując w ten sposób wzajemną relację. Każdego podopiecznego odwiedza stale ten sam wolontariusz. Trwające minimum dwie godziny i całkowicie bezpłatne wizyty odbywają się co najmniej raz w tygodniu. Polegają one m.in. wspólnych rozmowach, wspólnym wypiciu herbaty lub kawy, wspólnym oglądaniu zdjęć, wspólnym spacerze lub wycieczce.

- Samotni seniorzy w Łodzi potrzebujący wsparcia m.in. w zakupach, przygotowywaniu posiłków czy sprzątaniu, otrzymują już taką pomoc w postaci usług opiekuńczych, które oferujemy - mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Tego typu wsparcie, choć niewątpliwie bardzo ważne, nie zastąpi jednak rozmowy i po prostu bycia z drugim człowiekiem. Opiekunki robią, co mogą, ale czekają na nie także inni potrzebujący i muszą się sprawnie do kolejnych łodzian przemieścić. Dlatego nasi podopieczni decydują się również chętnie na regularne odwiedziny wolontariuszy Stowarzyszenia.

Takich par seniorów oraz wolontariuszy spędzających wspólnie i fajnie czas jest w Łodzi, dzięki Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich jest znacznie więcej. Elżbieta Kołkowska odwiedza 92-letnią Teresę Jatczak od ponad roku. Podczas wspólnych spotkań dużo rozmawiają i wspominają. Ela czyta również seniorce Jej ulubione czasopisma. Przy ładnej pogodzie wychodzą na krótkie spacery. Z kolei Jolanta Hoffman oraz 72-letnia Irena Nowak znają się od pół roku. Stan zdrowia Pani Ireny nie pozwala na większe wyprawy, ale wolontariuszka dba o to, by czasem wyciągnąć seniorkę z domu – wspólnie były już np. na pizzy, a także na spacerze w pobliskim parku. Ich spotkania to również wspólne gotowanie czy po prostu rozmowa przy herbacie.

Obecnie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które świętuje w tym roku 20-lecie działalności, opiekuje się około 680 samotnymi osobami starszymi pochodzącymi z dwunastu miast w Polsce: Warszawy, Poznania, Lublina, Pruszkowa, Wrocławia, Świdnika, Krakowa, Łodzi, Tarnowa, Gniezna, Legionowa i Wałbrzycha. Najstarsza seniorka będącą pod opieką Stowarzyszenia w Łodzi ma 92 lata, a najmłodsza - dokładnie 60 lat (czyli jest w minimalnym wieku, by zostać podopieczną Stowarzyszenia). Najliczniejszą grupę wśród łódzkich seniorów korzystających ze wsparcia Stowarzyszenia stanowią osoby powyżej 80 roku życia (to niemal połowa wszystkich aktualnych podopiecznych). Z badań przeprowadzonych w bieżącym roku przez Instytut Badań Pollster na zlecenie Stowarzyszenia wynika, że to właśnie seniorzy powyżej 80 roku życia często odczuwają samotność.

W przypadku wolontariuszy, rozpiętość wiekowa jest bardzo duża - są to zarówno studenci, osoby aktywne zawodowo jak i osoby na emeryturze. Najmłodszy obecnie wolontariusz w Łodzi ma 19 lat, a najstarszy skończył z kolei 74 lata. Zdecydowana większość wolontariuszy to kobiety, np. w Łodzi jest obecnie tylko sześciu mężczyzn.

Obecnie Stowarzyszenie poszukuje i zaprasza do udziału w programie przede wszystkim wolontariuszy, czyli osoby dorosłe, które chcą podzielić się swoim czasem i uwagą z drugim człowiekiem. Zainteresowani są proszeni o aplikację przez stronę internetową www.malibracia.org.pl/wolontariat. Chętni zostaną zaproszeni na spotkanie informacyjne, rozmowę oraz na szkolenie wprowadzające, podczas którego dowiedzą się m.in., jak nawiązać i utrzymać przyjacielską relację pomiędzy podopiecznym, a wolontariuszem w zgodzie z misją Stowarzyszenia i standardami. Wolontariusze podpisują ze Stowarzyszeniem porozumienie o wolontariacie.

- Zgłaszający się do nas seniorzy mieszkają w bardzo różnych rejonach miastach - mówi Klaudyna Kubiak, regionalny koordynator Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Łodzi. – Najliczniejszą grupę stanowią obecnie podopieczni pochodzący z Bałut. Dlatego to tam, a dokładniej – na Teofilowie oraz na Radogoszczu – poszukujemy aktualnie w pierwszej kolejności wolontariuszy do współpracy. Choć chętnych do spędzenia czasu z seniorami mieszkających w każdym innym zakątku Łodzi zapraszamy również jak najbardziej serdecznie.

Jednocześnie trwa nabór uczestników (seniorów) do programu OBECNOŚĆ, który odbywa się m.in. poprzez kontakt z pracownikami łódzkiego MOPS oraz organizacjami pozarządowymi, a także grupami nieformalnymi działającymi na rzecz łodzian. Każdy senior, który czuje się samotny i chce spędzić czas z życzliwą, serdeczną i chętną do rozmów osobą może również samodzielnie skontaktować się bezpośrednio z biurem Stowarzyszenia pod numerem telefonu - 600 615 110 (od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 14).

Aktualności

piątek, 16 września 2022

Ikona dodatku węglowego

Brak środków na wypłatę dodatku węglowego

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę dodatku węglowego. Wypłata dodatku nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej

środa, 17 sierpnia 2022

ikona dodatku węglowego

Dodatek Węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 17-08-2022 r. można złożyć wniosek o dodatek węglowy. więcej

piątek, 12 sierpnia 2022

Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

dodatek węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 11 sierpnia 2022 r. została podpisana i opublikowana ustawa o dodatku węglowym (Dz. U.2022 poz. 1692). Zgodnie z ww. ustawą Minister… więcej

czwartek, 4 sierpnia 2022

Wniosek o dodatek osłonowy składa się tylko raz

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że dodatek osłonowy jest przyznawany jednorazowo i przysługuje za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Wniosku nie należy składać, jeśli… więcej

wtorek, 26 lipca 2022

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 dla wniosków papierowych

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 można składać od dnia 1 sierpnia 2022 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej

wtorek, 21 czerwca 2022

nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy dla wniosków składanych drogą elektroniczną

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 lipca 2022 r. można składać drogą elektroniczną wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy o przyznanie: świadczeń rodzinnych za… więcej