Artykuł

Wspólne spacery i pogawędki wolontariusza z seniorem

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS
  • Aktualności dla pracowników MOPS
  • NGO
  • Seniorzy

- To wcale nie jest tak, że tylko ja pomagam. Korzyści są obopólne. Dzięki doświadczeniu Pani Czesi mam okazję dowiedzieć się o wielu rzeczach, o których do tej pory nie miałam pojęcia – mówi Magdalena Pietrzkowicz, łódzka wolontariuszka Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, która w ramach programu pod nazwą TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ (OBECNOŚĆ) spotyka się z 80-letnią Czesławą Aleksandrowicz.

fot. UMŁ
5 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

W ramach programu OBECNOŚĆ jest organizowany długoterminowy wolontariat towarzyszący na rzecz seniorów żyjących w osamotnieniu. Wolontariusz regularnie odwiedza podopiecznego, systematycznie dzwoni i wspiera w trudnych chwilach, budując w ten sposób wzajemną relację. Każdego podopiecznego odwiedza stale ten sam wolontariusz. Trwające minimum dwie godziny i całkowicie bezpłatne wizyty odbywają się co najmniej raz w tygodniu. Polegają one m.in. na wspólnych rozmowach, wspólnym wypiciu herbaty lub kawy, wspólnym spacerze lub wycieczce. Projekt jest realizowany w Łodzi od jesieni ubiegłego roku. Stowarzyszenie nadal poszukuje i zaprasza do udziału w programie zarówno seniorów, jak i wolontariuszy.

- Samotni seniorzy w Łodzi potrzebujący wsparcia m.in. w zakupach, przygotowywaniu posiłków czy sprzątaniu, otrzymują już taką pomoc w postaci usług opiekuńczych, które oferujemy - mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora łódzkiego MOPS ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – Tego typu wsparcie, choć niewątpliwie bardzo ważne, nie zastąpi jednak rozmowy i po prostu bycia z drugim człowiekiem. Opiekunki robią, co mogą, ale czekają na nie także inni potrzebujący i muszą się sprawnie do kolejnych łodzian przemieścić. Dlatego nasi podopieczni decydują się również chętnie na regularne odwiedziny wolontariuszy Stowarzyszenia.

Pani Czesława i Jej wolontariuszka Magdalena poznały się po tegorocznych świętach wielkanocnych. Spotykają się więc czwarty miesiąc.

- Na co dzień mam opiekunkę, która pomaga mi w codziennych obowiązkach – mówi Pani Czesława mieszkająca na Bałutach. – To ogromne wsparcie dla mnie, ale taka opiekunka ma konkretne zadania i obowiązki do wykonania. Nie ma zbyt dużo czasu na wspólne rozmowy. Kiedy więc zatelefonował do mnie pracownik MOPS w Łodzi i zapytał, czy miałabym ochotę na takie bardziej towarzyskie spotkania, od razu się zgodziłam. Przecież tak przyjemnie jest po prostu z kimś porozmawiać.

Mieszkająca na Radogoszczu Magdalena Pietrzkowicz, z zawodu lekarz-geriatra, o wolontariacie myślała już od jakiegoś czasu.

- Być może na co dzień nie mam zbyt dużo wolnego czasu, ale zależało mi na tym, by spędzić go w bardziej pożyteczny sposób niż oglądając kolejny serial – opowiada wolontariuszka Magdalena. – Kiedy więc usłyszałam w radiu o programie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, od razu zaczęłam szukać więcej informacji na jego temat. Idea programu OBECNOŚĆ wydała się mi bardzo przemyślana, dlatego zdecydowałam się zgłosić i spróbować swoich sił.

Magdalena Pietrzkowicz, podobnie, jak inni kandydaci na wolontariuszy, została zaproszona na rozmowę oraz na obowiązkowe szkolenie wprowadzające.

- Spotkanie seniora z wolontariuszem to nie jest spotkanie dwójki całkiem przypadkowych osób - mówi Klaudyna Kubiak, regionalny koordynator Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w ŁodziZanim obie strony ze sobą poznamy, bierzemy pod uwagę m.in. zainteresowania, charakter i preferencje każdej osoby, potencjał na znalezienie wspólnego języka, a także adres zamieszkania.

W przypadku Pani Czesławy i Pani Magdaleny nić porozumienia i wzajemna sympatia pojawiły się od razu przy pierwszym spotkaniu. Panie korzystają obecnie z letniej aury i często wybierają się na wspólne wycieczki. Odwiedziły już m.in. Park Julianowski, Ogród Botaniczny, Arturówek oraz Poddębice, rodzinne miasto Pani Czesi. W planach jest również m.in. ul. Piotrkowska.

- Ze względu na problemy Pani Czesławy z kręgosłupem wybieramy na spacery miejsca, w jakich są ławeczki, by od czasu do czasu przysiąść i zrobić przerwę – mówi wolontariuszka. – Zanim wybierzemy się więc na wycieczkę, sprawdzamy, czy w danym miejscu na pewno możemy liczyć na taką możliwość.

*****

Obecnie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich opiekuje się około 650 samotnymi osobami starszymi pochodzącymi z dziesięciu miast w Polsce: Warszawy, Poznania, Lublina, Pruszkowa, Wrocławia, Świdnika, Krakowa, Łodzi, Tarnowa i Gniezna. Najstarsza seniorka będącą pod opieką Stowarzyszenia w Łodzi ma 91 lat. W przypadku wolontariuszy, rozpiętość wiekowa jest bardzo duża - są to zarówno studenci, osoby aktywne zawodowo jak i osoby na emeryturze. Najmłodszy obecnie wolontariusz w Łodzi ma 18 lat, a najstarszy skończył z kolei 76 lat. Zdecydowana większość wolontariuszy to kobiety, np. w Łodzi jest obecnie tylko sześciu mężczyzn.

Aktualnie Stowarzyszenie poszukuje i zaprasza do udziału w programie przede wszystkim wolontariuszy, czyli osoby dorosłe, które chcą podzielić się swoim czasem i uwagą z drugim człowiekiem. Zainteresowani są proszeni o aplikację przez stronę internetową www.malibracia.org.pl/wolontariat. Chętni zostaną zaproszeni na spotkanie informacyjne, rozmowę oraz na szkolenie wprowadzające, podczas którego dowiedzą się m.in., jak nawiązać i utrzymać przyjacielską relację pomiędzy podopiecznym, a wolontariuszem w zgodzie z misją Stowarzyszenia i standardami. Wolontariusze podpisują ze Stowarzyszeniem porozumienie o wolontariacie.

Jednocześnie trwa nabór uczestników (seniorów) do programu OBECNOŚĆ, który odbywa się m.in. poprzez kontakt z pracownikami łódzkiego MOPS oraz organizacjami pozarządowymi, a także grupami nieformalnymi działającymi na rzecz łodzian. Każdy senior, który czuje się samotny i chce spędzić czas z życzliwą, serdeczną i chętną do rozmów osobą może również samodzielnie skontaktować się bezpośrednio z biurem Stowarzyszenia pod numerem telefonu - 600 615 110 (od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 14).

 

Aktualności

środa, 22 kwietnia 2020

Zmiana wysokości dodatku energetycznego

Piotr Skobel

publikacja Obwieszczenia Ministra Klimatu z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2020 więcej

wtorek, 21 kwietnia 2020

Przedłużenie ważności świadectw dla obcokrajowców

Piotr Skobel

Przedłużono okresy trwania zezwolenia na pracę oraz zezwolenia na pobyt czasowy. więcej

Szczególne rozwiązania dot. przedłużenia orzeczeń o niepełnosprawności i niezdolności do pracy

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż w związku z wprowadzonym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanem epidemii, na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych… więcej

czwartek, 2 kwietnia 2020

Zmiana terminu wypłat w m-cu kwietniu 2020

Piotr Skobel

W związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w miesiącu kwietniu realizacje świadczeń nastąpią we wcześniejszych terminach. więcej

Portal Tarcza Antykryzysowa

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, iż na portalu gov.pl działa strona „Tarcza Antykryzysowa” więcej

poniedziałek, 16 marca 2020

Ograniczenie wykonywania czynności przez CŚS w Łodzi

Piotr Skobel

Zarządzenie Nr 5/2020 Dyrektora Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi z dnia 16 marca 2020 r. w sprawie ograniczenia wykonywania zadań przez Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi. więcej