Artykuł

Wsparcie i wytchnienie dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS
  • Aktualności dla pracowników MOPS
  • bez barier
  • Konkursy NGO
  • NGO

Na chwilę oddechu, odpoczynek, regenerację, możliwość podreperowania własnego zdrowia lub załatwienie wszelkich niezbędnych spraw poza domem będą mogli przeznaczyć czas mieszkający w Łodzi członkowie rodzin i opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami, którzy skorzystają ze wsparcia w codziennych obowiązkach w ramach programu pod nazwą „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025. Program jest realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi i polega na świadczeniu opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością.

www.pexels.com

Zainteresowani taką formą wsparcia mogą zgłaszać się do łódzkiego MOPS.

Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem lub niepełnosprawną osobą dorosłą to wyjątkowo wymagające zadanie, które często pochłania cały czas i energię członków rodzin, którzy ją sprawują – mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – To tytaniczna wręcz praca i ogromne wyzwanie, z jakim tacy opiekunowie mierzą się każdego dnia, przez całą dobę i to bez względu na to, czy akurat jest poniedziałek, weekend czy święto. Tymczasem odpoczynek, relaks i czas wolny dla siebie należą się każdemu. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich opiekunów osób z niepełnosprawnościami do korzystania z możliwości, jaką daje program „Opieki wytchnieniowej”. To możliwość przekazania na jakiś czas opieki nad bliskim podopiecznym odpowiednio przygotowanym specjalistom.

Do kogo skierowany jest program

Z usług opieki wytchnieniowej świadczonej w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością może skorzystać łącznie 108 osób, w tym opiekunowie 7 dzieci od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz opiekunowie 101 niepełnosprawnych po 16 roku życia posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważnym. Taka forma opieki obejmuje m.in. pomoc w spożywaniu posiłków lub karmieniu, przy ubieraniu się, przy przemieszczaniu się, przy pielęgnacji zaleconej przez lekarza, jak również wsparcie przy wszelkich czynnościach pomagających w zagospodarowaniu w aktywny sposób czasu wolnego. Maksymalna liczba bezpłatnych godzin opieki wytchnieniowej dla jednej osoby w ciągu roku to 240. Usługi te mogą być realizowane przez siedem dni w tygodniu (od poniedziałku do niedzieli), w godzinach 6.00 – 22.00.

W ramach tegorocznej edycji programu 78 mieszkańców Łodzi będzie mogło skorzystać ze wsparcia opiekunów świadczących opiekę wytchnieniową za pośrednictwem wyłonionej w konkursie organizacji pozarządowej, a 30 osób będzie mogło skorzystać z usługi opieki wytchnieniowej realizowanej bezpośrednio przez łódzki MOPS. Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone przez osoby niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z niepełnosprawnością, które albo posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w takim zawodzie, jak m.in. asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy i fizjoterapeuta, albo posiadają co najmniej sześciomiesięczne udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy/opieki osobom z niepełnosprawnościami.

Jak wziąć udział w programie

By wziąć udział w programie, należy wypełnić formularze zgłoszeniowe oraz dołączyć do nich kserokopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub – w przypadku dzieci – o niepełnosprawności. Wszystkie niezbędne druki do wypełnienia są dostępne na stronie internetowej MOPS w Łodzi: www.mops.lodz.pl, w zakładce „Programy”.

Wypełnione formularze należy dostarczyć do łódzkiego MOPS:

  • osobiście do głównej siedzibie MOPS w Łodzi przy ul. Kilińskiego 102/102a: do kancelarii (parter, pokój 006) lub też do Wydziału Wspierania Ekonomii Społecznej (II piętro, pokój 203A).
  • za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej - ePUAP: /0eqfd766vi/SkrytkaESP.

Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać pod numerem telefonu: (42) 685 43 44 (telefon jest dostępny w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17), a także pod adresem mailowym: j.wasiewicz@mops.lodz.pl.

Osoby objęte wsparciem w ramach opieki wytchnieniowej nie ponoszą z tego tytułu żadnej odpłatności (w ramach wskazanych w programie limitów). Koszt realizacji całego programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego  – edycja 2025w Łodzi to nieco ponad 1,3 mln zł.

Podczas ubiegłorocznej edycji programu z tego rodzaju wsparcia skorzystało 99 mieszkańców Łodzi, w tym sześcioro dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz 93 osoby po 16 roku życia posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważnym. W sumie zrealizowano prawie 20 tys. godzin wsparcia w formie opieki wytchnieniowej na łączną kwotę niemal 1,1 mln zł.


Program resortowy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 finansowany z Funduszu Solidarnościowego.

 

Powiązane linki

Aktualności

środa, 22 kwietnia 2020

Zmiana wysokości dodatku energetycznego

Piotr Skobel

publikacja Obwieszczenia Ministra Klimatu z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2020 więcej

wtorek, 21 kwietnia 2020

Przedłużenie ważności świadectw dla obcokrajowców

Piotr Skobel

Przedłużono okresy trwania zezwolenia na pracę oraz zezwolenia na pobyt czasowy. więcej

Szczególne rozwiązania dot. przedłużenia orzeczeń o niepełnosprawności i niezdolności do pracy

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż w związku z wprowadzonym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanem epidemii, na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych… więcej

czwartek, 2 kwietnia 2020

Zmiana terminu wypłat w m-cu kwietniu 2020

Piotr Skobel

W związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w miesiącu kwietniu realizacje świadczeń nastąpią we wcześniejszych terminach. więcej

Portal Tarcza Antykryzysowa

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, iż na portalu gov.pl działa strona „Tarcza Antykryzysowa” więcej

poniedziałek, 16 marca 2020

Ograniczenie wykonywania czynności przez CŚS w Łodzi

Piotr Skobel

Zarządzenie Nr 5/2020 Dyrektora Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi z dnia 16 marca 2020 r. w sprawie ograniczenia wykonywania zadań przez Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi. więcej