Artykuł

Wiosenny Dzień Piękności dla łódzkich seniorek

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS
  • Aktualności dla pracowników MOPS
  • Seniorzy

Dzienny Dom Pobytu przy al. 1 Maja 24/26, który jest prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, zamienił się na jeden dzień w profesjonalny salon piękności. Wszystko za sprawą uczniów klas fryzjerskich i klas kosmetycznych Łódzkiej Szkoły Mody, Kosmetologii i Fryzjerstwa Anagra z siedzibą na Bałutach, dzięki którym zorganizowano dla seniorek Wiosenny Dzień Piękności (Beauty Day). Panie korzystające na co dzień z miejskiej placówki przy al. 1 Maja bardzo chętnie poddały się zabiegom młodych fachowców.

fot. UMŁ
15 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (15)

Wydarzenie składało się z dwóch części. W części pierwszej seniorki miały wykonywane fryzury dopasowywane indywidualnie m.in. do kształtu ich twarzy (koki, fale, loki, a także prostowania) oraz makijaże (delikatniejsze lub też nieco bardziej wyraziste – w zależności od upodobań i potrzeb każdej z Pań). Jednocześnie w części tej młodzi fryzjerzy i młode kosmetyczki udzielały także seniorkom porad w zakresie pielęgnacji skóry dojrzałej. Część druga została z kolei poświęcona sesji zdjęciowej Pań korzystających z Domu Dziennego Pobytu i biorących udział w wydarzeniu.

- Głównym celem wydarzenia jest chęć ukazania seniorkom ich piękna zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego, niezależnie od metryki - mówi Małgorzata Tabara-Urbańczyk, administrator Domu Dziennego Pobytu przy al. 1 Maja.Bardzo zależy nam na tym, by korzystające z naszej placówki Panie uwierzyły w siebie i w swoje możliwości, jak również podniosły swoją samoocenę i samoakceptację. Dodatkowo termin wydarzenia został ustalony nieprzypadkowo w kwietniu. Wiosna skłania do zmian, napawa optymizmem i energią.

Podobny Dzień Piękności (Beauty Day) został zorganizowany w placówce przy al. 1 Maja jesienią ubiegłego roku– wówczas jednak bez udziału młodych fryzjerów i kosmetyczek.

- Podczas pierwszego wydarzenia seniorki były zaskoczone, jak wiele przed wykonaniem profesjonalnej sesji zdjęciowej daje makijaż i przygotowanie odpowiedniego ubioru podkreślającego urodę każdej z Pań – dodaje Małgorzata Tabara-Urbańczyk. - Do tej pory nie bardzo widziały się w danym kolorze bluzki, nie malowały ust soczystą czerwienią czy nie tuszowały rzęs. Odkryły również, że z pomocą fotografa są doskonałymi modelkami, pięknie dobierały pozy, eksponując swoje piękno zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Podobne wrażenia towarzyszyły obecnemu wydarzeniu.

Pierwszy Dzień Piękności (Beauty Day) spotkał się z na tyle pozytywnym odbiorem ze strony seniorek, że zdjęcia z tego spotkania zostały wykorzystane w Konkursie Fotograficznym ubiegłorocznego, łódzkiego Festiwalu Domów Pomocy Społecznej i Domów Dziennego Pobytu.

- Podczas Dnia Piękności jesteśmy wystrojone, wypielęgnowane, wymalowane i wypudrowane – opowiada 74-letnia Wiesława Głyda korzystająca od trzech lat z Domu Dziennego Pobytu przy al. 1 Maja. – Dla nas to także okazja, by się zintegrować i wspólnie się pośmiać. Dla mnie osobiście pierwsze tego typu wydarzenie było także impulsem do zmian. Wcześniej na co dzień raczej nie robiłam sobie makijażu, a teraz trochę zaczęłam. Umaluję delikatnie usta szminką, nałożę coś delikatnie na powieki.

- Dzięki takiemu wydarzeniu mamy możliwość, by spojrzeć na siebie wzajemnie z nieco innej strony – mówi 67-letnia Danuta Kondratowska od dwunastu lat uczestniczka Domu Dziennego Pobytu przy al. 1 Maja. – Nasi Panowie, którzy razem z nami korzystają z placówki, bardzo ucieszyli się, jak zobaczyli nasze nowe wizerunki i stwierdzili, że nie mają nic przeciwko, byśmy prezentowały się tak na co dzień.

Wiosenny Dzień Piękności to także cenne doświadczenie dla młodych fryzjerów i kosmetyczek.

- Dzięki takim wydarzeniom nasi uczniowie mają bezpośredni kontakt z klientem, uczą się prowadzić rozmowę z nim i pracują na różnych kształtach twarzy, na różnej cerze i włosach - mówi Franciszek Miller, dyrektor operacyjny Łódzkiej Szkoły Mody, Kosmetologii i Fryzjerstwa Anagra. - Jest to dla nich najlepsza, możliwa droga do rozwoju zawodowego.

Miasto Łódź prowadzi 16 Domów Dziennego Pobytu - 15 tego typu placówek jest prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi (dwa posiadają dodatkowe filie), a jedna funkcjonuje w strukturze Domu Pomocy Społecznej. Wszystkie 16 tego typu placówek dysponuje łącznie 770 miejscami dla seniorów. W całym 2022 r. ze wszystkich miejskich Domów Dziennego Pobytu skorzystało (w sposób rotacyjny) w sumie 859 osób. Dodatkowo na zlecenie Miasta Łódź Caritas Archidiecezji Łódzkiej prowadzi dwa Domy Dziennego Pobytu, które dysponują łącznie 90 miejscami. W całym 2022 r. z placówek niepublicznych skorzystały łącznie 53 osoby.

- W Domach Dziennego Pobytu seniorzy korzystają m.in. z możliwości pobytu i wypoczynku na terenie placówki, wyżywienia, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych i towarzyskich, a także korzystają z zajęć służących utrzymaniu sprawności w zależności od ich własnych potrzeb i możliwości Domu - mówi Marlena Mazerant, p.o. zastępczyni dyrektora łódzkiego MOPS ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – Obecnie placówka przy al. 1 Maja dysponuje kilkoma wolnymi miejscami. Zapraszamy więc serdecznie seniorów, którzy chcą mieć kontakt z rówieśnikami i chcą aktywnie uczestniczyć w różnego rodzaju przedsięwzięciach, m.in. w takim jak Wiosenny Dzień Piękności.

Zainteresowani skorzystaniem ze wsparcia w postaci korzystania z Domu Dziennego Pobytu seniorzy mogą zgłaszać się od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 16 albo bezpośrednio do placówki (al. 1 Maja 24/26), albo pod numerem telefonu: (42) 631 09 67.

Aktualności

piątek, 22 września 2023

Zdjęcie pola- Ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2022 r.

Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 września 2023 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2022… więcej

piątek, 15 września 2023

Zmiany w zakresie świadczeń opiekuńczych od 01-01-2024 r.

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, która wprowadza nowe świadczenie – świadczenie… więcej

piątek, 4 sierpnia 2023

Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw orzeczenie o… więcej

piątek, 28 lipca 2023

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy 2023/2024 dla wniosków papierowych

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2023/2024 można składać od dnia 1 sierpnia 2023 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej

środa, 26 lipca 2023

Obrazek przedstawiający laptop- nawiązanie do zachęty do składania wniosków przez Internet

Przypominamy o terminie składania wniosków o dodatek mieszkaniowy z mocą wsteczną

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi ponownie informuje, że w związku z odwołaniem z dniem 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej wnioski o przyznanie… więcej

poniedziałek, 10 lipca 2023

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Zmiana wysokości kryterium dochodowego w funduszu alimentacyjnym

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że zostało podniesione kryterium dochodowe dla osób ubiegających się o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2023 r. Na… więcej