Artykuł

Wiosenny Dzień Piękności dla łódzkich seniorek

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS
  • Aktualności dla pracowników MOPS
  • Seniorzy

Dzienny Dom Pobytu przy ul. Tuwima 33, który jest prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, zamienił się na jeden dzień w profesjonalny salon piękności. Wszystko za sprawą uczniów klas fryzjerskich i klas kosmetycznych Łódzkiej Szkoły Mody, Kosmetologii i Fryzjerstwa Anagra z siedzibą na Bałutach, dzięki którym zorganizowano dla seniorek Wiosenny Dzień Piękności. To druga edycja tego wydarzenia. Pierwsza odbyła się dwa lata temu w innej placówce prowadzonej przez łódzki MOPS – w DDP przy al. 1 Maja 24/26.

14 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (14)

Panie korzystające na co dzień z miejskiej placówki przy ul. Tuwima bardzo chętnie poddały się zabiegom młodych fachowców. Podobnie, jak seniorki z DDP przy ul. Wrocławskiej 10, które również zostały zaproszone do wzięcia udziału w akcji. Uczestniczki miały wykonywane fryzury dopasowywane indywidualnie m.in. do kształtu ich twarzy (koki, fale, loki, a także prostowania) oraz makijaże (delikatniejsze lub też nieco bardziej wyraziste – w zależności od upodobań i potrzeb każdej z Pań). Jednocześnie młodzi fryzjerzy i młode kosmetyczki udzielały także seniorkom porad w zakresie pielęgnacji cery dojrzałej. Byli też styliści podpowiadający, jak dobrać odpowiedni strój do figury oraz właściwe kolory ubioru w zależności od posiadanej karnacji.

- Wydarzenie przyniosło przede wszystkim dużo radości - mówi Monika Pomezny, administratorka Domu Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima.Część seniorek, kiedy się o nim dowiedziała, a miała już umówioną wizytę u swojego tradycyjnego fryzjera z terminem jeszcze przed Wiosennym Dniem Piękności, zaczęła się zastanawiać, czy jej nie przełożyć, bo może podczas wydarzenia ktoś doradzi jakieś inne uczesanie, a może i zmianę koloru. Panie przypomniały sobie poza tym, że dbanie o siebie to przyjemność na każdym etapie życia i że w każdym wieku można być pięknym, a zmarszczki… No cóż zmarszczki też mogą być ozdobą.

Termin wydarzenia został ustalony nieprzypadkowo w kwietniu. Wiosna skłania do zmian, napawa optymizmem i energią.

- To bardzo przyjemne, kiedy ktoś o ciebie zadba i kiedy nie trzeba wykonywać tej całej pielęgnacji samemu – opowiada 95-letnia Danuta Saja korzystająca od dwóch lat z Domu Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima. – Teraz to już w ogóle się nie robię sobie makijażu, dawniej jedynie takie delikatny, ale kiedy pomaluję sobie paznokcie u dłoni, od razu jakoś tak lepiej się czuję.

- My już jesteśmy w takim wieku, że zupełnie nam obojętne, czy jakiś mężczyzna zwróci uwagę na to, że mamy nową fryzurę czy odświętny makijaż – mówi 71-letnia Anna Bernat od trzech lat uczestniczka Domu Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima. – Nie robimy tego dla nich, tylko wyłącznie dla siebie, by lepiej się poczuć. A takie zabiegi upiększające działają wyśmienicie na kobiety w każdym wieku.

Wiosenny Dzień Piękności to także cenne doświadczenie dla młodych fryzjerów i kosmetyczek.

- Dzięki takim wydarzeniom nasi uczniowie mają bezpośredni kontakt z klientem, uczą się prowadzić z nim rozmowę i pracują na różnych kształtach twarzy, na różnej cerze i włosach - mówi Franciszek Miller, dyrektor operacyjny Łódzkiej Szkoły Mody, Kosmetologii i Fryzjerstwa Anagra. - Jest to dla nich najlepsza możliwa droga do rozwoju zawodowego.

Miasto Łódź prowadzi w sumie szesnaście Domów Dziennego Pobytu. Piętnaście tego typu placówek jest prowadzonych przez MOPS w Łodzi (dwa posiadają dodatkowe filie), a jedna funkcjonuje w strukturze Domu Pomocy Społecznej. Wszystkie szesnaście tego typu placówek dysponuje łącznie 740 miejscami dla seniorów. W całym 2024 r. ze wszystkich miejskich tego typu placówek skorzystało (w sposób rotacyjny) w sumie 819 osób.  Dodatkowo na zlecenie Miasta Łódź Caritas Archidiecezji Łódzkiej prowadzi trzy Domy Dziennego Pobytu, które dysponują łącznie 90 miejscami. W całym 2024 r. z dwóch funkcjonujących wówczas placówek niepublicznych skorzystało łącznie 58 osób.

- W Domach Dziennego Pobytu seniorzy korzystają m.in. z możliwości pobytu i wypoczynku na terenie placówki, wyżywienia, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych i towarzyskich, a także korzystają z zajęć służących utrzymaniu sprawności w zależności od ich własnych potrzeb i możliwości Domu - mówi Piotr Kowalski, dyrektor łódzkiego MOPS. – Obecnie w niektórych Domach, między innymi tym przy ul. Narutowicza 37 oraz przy ul. Fabrycznej 19, są wolne miejsca. Zainteresowani skorzystaniem z tego rodzaju wsparcia seniorzy mogą zgłaszać się od poniedziałku do piątku, od godziny 8 do godziny 16, bezpośrednio do wybranej placówki, osobiście lub telefonicznie.

Lista wszystkich Domów Dziennego Pobytu – wraz z adresami i numerami telefonów - znajduje się na stronie: www.mops.lodz.pl, w zakładce „Kontakt”.

Wkrótce, dzięki dofinansowaniu otrzymanym z Funduszy Europejskich oraz z Budżetu Państwa, dodatkowe, wolne miejsca pojawią się w każdym z istniejących na terenie Łodzi Domów Dziennego Pobytu. Ponadto dzięki temu wsparciu zostanie uruchomiona całkowicie nowa placówka przy ul. Pabianickiej 5/13.

Aktualności

piątek, 16 września 2022

Ikona dodatku węglowego

Brak środków na wypłatę dodatku węglowego

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę dodatku węglowego. Wypłata dodatku nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej

środa, 17 sierpnia 2022

ikona dodatku węglowego

Dodatek Węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 17-08-2022 r. można złożyć wniosek o dodatek węglowy. więcej

piątek, 12 sierpnia 2022

Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

dodatek węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 11 sierpnia 2022 r. została podpisana i opublikowana ustawa o dodatku węglowym (Dz. U.2022 poz. 1692). Zgodnie z ww. ustawą Minister… więcej

czwartek, 4 sierpnia 2022

Wniosek o dodatek osłonowy składa się tylko raz

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że dodatek osłonowy jest przyznawany jednorazowo i przysługuje za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Wniosku nie należy składać, jeśli… więcej

wtorek, 26 lipca 2022

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 dla wniosków papierowych

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 można składać od dnia 1 sierpnia 2022 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej

wtorek, 21 czerwca 2022

nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy dla wniosków składanych drogą elektroniczną

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 lipca 2022 r. można składać drogą elektroniczną wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy o przyznanie: świadczeń rodzinnych za… więcej