Artykuł

W dobrym stylu do pierwszej pracy

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS

Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Jaki makijaż wykonać? - to jedne z wielu pytań zadawanych ekspertom przez uczestników warsztatów „W dobrym stylu do pierwszej pracy”. W spotkaniu, nie tylko z modą i urodą, uczestniczyło prawie 50 nastolatków z pieczy zastępczej z Łodzi i okolic.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Ania od kilku lat mieszka w domu dziecka. Uczy się jeszcze w szkole dziennej, ale planuje pracę w najbliższe wakacje. W sali z ubraniami czuła się jak ryba w wodzie:

- Wybrałam niebieska marynarkę i granatowe szpilki. Do tego jasna koszula i sukienka. Fajnie, że te rzeczy będę mogła zabrać ze sobą. Super, że będę miała też zrobiony makijaż przez profesjonalistkę – mówiła z zadowoleniem.

Joanna Dackiewicz, stylistka pracująca od lat z osobami z pierwszych stron gazet, przyznaje, że wyjazdy do Mediolanu na zakupy dla klientów bywają o wiele łatwiejsze niż warsztaty z nastolatkami. - Bardzo przeżywałam pierwsze spotkania z młodzieżą. Dzisiaj też miałam taki moment, gdy jeden z chłopaków powiedział, że weźmie wszystkie ubrania, które mu przygotuję, bo nie ma w co się ubrać  – wspomina.

Joanna Stachura z z Fundacji Pankracy przypomina, że równie ważne jak pierwsze wrażenie jest przebieg rozmowy z rekruterem. Pani Joanna od lat rekrutuje kadrę menadżerską do Centrali Castorama Polska, gdzie pracuje jako specjalista ds. talentu i rozwoju. Jakie rady przekazała nastolatkom?

- Przede wszystkim rozmawialiśmy o tym, co już dziś, bez większego zawodowego doświadczenia mogą wpisać do pierwszego CV. Jeżeli opiekowali się młodszym rodzeństwem, albo kolegami z placówki, wyprowadzali psa na spacer, gotowali czy np. myli samochody sąsiadom itp. to już są umiejętności, które świadczą o ich odpowiedzialności, zaangażowaniu, organizacji czasu. Trzeba się tym chwalić. Jeżeli ktoś działał jako wolontariusz, miał szkolne praktyki – to też warto wpisać te  działania do curriculum vitae - zaznaczyła.

Pani Joanna podkreśla, że ważne są też zainteresowania i pasje młodych ludzi, bo można je już teraz wykorzystywać i powoli budować przebieg drogi zawodowej. - I choćby przykład z dzisiejszych warsztatów – jeden z chłopaków przyznał się, że pasjonuje się fotografią i chce nas wesprzeć przy kolejnych takich warsztatach. Oczywiście zaprosiliśmy go do współpracy już przy kolejnym spotkaniu w Radomiu - dodała.

Jednym z elementów warsztatów była też rozmowa z profesjonalnym rekruterem, która odbywała się on line. Chętni nastolatkowie mogli na własnej skórze przekonać się, jaki może być jej przebieg. 

- Na początku rozmowy denerwowałam się. Może dlatego, że była ona prowadzona przez internet? Zapomniałam się przedstawić, ale pani, która odgrywała rolę rekruterki spojrzała na „moje cv” i dopytała, czy to jestem ja. W sumie przełamałam swój stres i myślę, że jak w wakacje będę szukała pracy, to już będę pewniejsza siebie podczas prawdziwej rozmowy o pracę - opowiedziała o swoich wrażeniach Kasia, która od ponad roku mieszka w mieszkaniu treningowym.

 „W dobrym stylu do pierwszej pracy” to projekt realizowany od kilku lat na terenie całej Polski przez Fundację Pankracy i Fundację Program Pomocy Pierwsza Praca. W Łodzi pomysłodawczynie akcji pojawiły się już po raz drugi dzięki współpracy z pracownikami Zespołu ds. Usamodzielnień Wydziału Pieczy Instytucjonalnej i Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Do współpracy zaprosiły osoby, które na co dzień stylizują osoby z pierwszych stron gazet, a wśród wolontariuszy byli min. pracownik Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki, dyrektor znanej marki kosmetycznej i aktor, członek Stowarzyszenia Ligii Zwyczajnych Gentlemanów, a także profesjonalni fotografowie i wizażyści wspierani przez studentki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Warto pomagać, dzielić się z innymi i krzewić dobre wzorce i pomoc – mówi Dorota Stano, prezeska Fundacji Pankracy. - Młodzież, która przyszła na warsztaty jest w trudnym momencie życia - jeszcze nastoletnia, ale już prawie dorosła, część z nich za chwilę opuści domy dziecka czy rodziny zastępcze. Dobrze, by poznali swoją wartość, uwierzyli w siebie, w to, że są wartościowi, wspaniali i mądrzy.

Wszyscy uczestnicy otrzymali zdjęcia wykonane podczas warsztatów (także takie przeznaczone do cv) oraz ubrania, które wybrali do sesji zdjęciowej. Odzież pochodziła z Banku Ubrań, gdyż jednym z elementów warsztatów jest przekazanie wiedzy na temat ekologii i działań związanych z ratowaniem planety, co wiąże się m.in. z wyboerm odzieży z drugiej ręki.

Relację z warsztatów, które odbyły się 13 i 14 kwietnia w siedzibie Biura Aktywności Miejskiej ul. Tuwima 10 przygotowała Katarzyna Dobrowolska z Zespołu ds. Usamodzielnień Wydziału Pieczy Instytucjonalnej i Świadczeń MOPS w Łodzi; zdjęcia wykonali Agnieszka Szadowiak  i Jakub Miguła.

O akcji „W dobrym stylu do pierwszej pracy” można przeczytać także tu:

https://www.facebook.com/bankubran?locale=pl_PL

https://www.facebook.com/fundacjapankracy?locale=pl_PL

https://www.facebook.com/FundacjaProgramPomocyPierwszaPraca?locale=pl_PL

Aktualności

poniedziałek, 30 września 2024

Brak środków na wypłatę bonu energetycznego

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę bonu energetycznego. Wypłata bonu nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej

piątek, 30 sierpnia 2024

Nowe zasady przedłużania prawa do świadczeń związanych z niepełnosprawnością

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że 3 sierpnia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób… więcej

poniedziałek, 23 września 2024

Zdjęcie pola- Ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2023 r.

Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 20 września 2024 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w… więcej

Dnia 30-09-2024 r. upływa termin składania wniosków o bon energetyczny

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że wniosek o bon energetyczny można złożyć tylko do 30-09-2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpoznania. Wniosek o wypłatę bonu… więcej

wtorek, 23 lipca 2024

Wnioski o wypłatę bonu energetycznego od 1 sierpnia 2024 roku

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że wnioski o wypłatę bonu energetycznego będzie można składać w tut. Centrum w terminie od dnia 1 sierpnia 2024r. do dnia 30 września 2024r. (art. 3… więcej

poniedziałek, 29 lipca 2024

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres zasiłkowy/świadczeniowy 2024/2025 dla wniosków papierowych

Dominika Fastyn

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2024/2025 można składać od dnia 1 sierpnia 2024 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej