Artykuł

Uwaga na oszustów podających się za pracowników pomocy społecznej!

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi ostrzega przed oszustami, którzy odwiedzają łodzian w domach i podają się za pracowników socjalnych. Ostatnio próby oszustwa „na pracownika pomocy społecznej” miały miejsce na Polesiu, ale mogą dotyczyć terenu całego miasta.

Wzory legitymacji pracownika socjalnego
Wzory legitymacji, jakimi posługują się pracownicy socjalni


Ofiarą oszustów najczęściej padają osoby starsze, mieszkające samotnie. Złodzieje, przedstawiający się jako pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale także miejskich poradni oferują im różnego typu pomoc rzeczową i finansową. Pod pretekstem wypełnienia kwestionariuszy czy poznania sytuacji materialnej seniora starają się dostać do jego mieszkania, gdzie – po odwróceniu uwagi swojej ofiary – dokonują kradzieży.

Przypominamy kilka ważnych zasad, które mogą uchronić przed przestępczymi działaniami.

Bądźmy ostrożni

Na pierwszą wizytę pracownik socjalny najczęściej przychodzi na wniosek osoby zainteresowanej. Zwykle telefonicznie umawia się z klientem na konkretny dzień i godzinę. Można wówczas zapisać sobie jego imię i nazwisko, aby mieć pewność, kto nas odwiedzi.

Może też zdarzyć się, że pracownik socjalny pojawi się bez zapowiedzi – np. wtedy gdy informację o czyjejś trudnej sytuacji przekazali sąsiedzi albo nie można dodzwonić się do klienta. Niezapowiedziany może odwiedzić nas także, gdy będzie to kolejna wizyta – wtedy jednak jest nam już znany.

Zawsze możemy, a nawet powinniśmy, poprosić o pokazanie legitymacji – każdy pracownik socjalny ją posiada i ma obowiązek wylegitymować się na żądanie osoby, której ma dotyczyć wywiad. Dwa obowiązujące obecnie w łódzkim MOPS wzory legitymacji przedstawiamy na zdjęciu.

Warto też pamiętać, że każdy pracownik socjalny łódzkiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ma pod stałą opieką określony obszar i zwykle jest znany w środowisku sąsiedzkim. Jeśli pojawi się u nas osoba podająca się za pracownika MOPS, możemy też poprosić o asystę sąsiada – to może powstrzymać potencjalnych oszustów.

Pracownik socjalny nie pobiera opłat

Pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przychodzi do domu klienta w określonym celu – najczęściej jest to przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, weryfikacja posiadanych informacji czy sprawdzenie bieżącej sytuacji podopiecznego.

Pracownik socjalny nigdy nie pobiera opłat od swoich klientów.  Jego wizyta jest bezpłatna, nie może też żądać zaliczek za przyznane zasiłki lub usługi opiekuńcze. Jeśli domniemany „pracownik opieki” domaga się, by pokazać mu posiadaną gotówkę, dopytuje gdzie trzymamy cenne rzeczy – to znak, że mamy do czynienia z oszustem.

Złodzieje podszywający się pod pracowników różnych instytucji bardzo często stosują technikę odwrócenia uwagi, np. proszą o coś do picia. Gdy senior robi w kuchni herbatę, oszust błyskawicznie przetrząsa jego szafy. Czasem zjawiają się dwie osoby – jedna zagaduje, druga za plecami ofiary przestępstwa zabiera cenne rzeczy i pieniądze. Okradziona osoba może zauważyć ich brak wtedy, gdy oszust jest już daleko.

Nawet jeśli wywiad przeprowadzany przez pracownika MOPS ma na celu ustalenie możliwości udzielenia wsparcia, sam pracownik nie wręczy nam decyzji o przekazaniu pomocy materialnej bądź rzeczowej. Taki dokument otrzymamy w odpowiednim dla miejsca zamieszkania Wydziale Pracy Środowiskowej lub  dotrze do nas pocztą.

Pamiętajmy!

Nie mamy obowiązku wpuszczenia do mieszkania obcej, nieznanej nam osoby.  Jeśli ktoś  przedstawia się jako pracownik pomocy społecznej, możemy odmówić jego wejścia w danym momencie i sprawdzić w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, czy taka osoba jest tam zatrudniona i czy jej wizyta u nas była planowana.

Informacji na ten temat udzielą nam m.in. odpowiednie wydziały MOPS w Łodzi:

I Wydział Pracy Środowiskowej
Łódź, ul. Gen. Tadeusza Kutrzeby 16
tel.: +48 (42) 207 14 50

II Wydział Pracy Środowiskowej
Łódź, ul. Gen. Stefana Grota-Roweckiego 30
tel.: +48 (42) 677 15 50

III Wydział Pracy Środowiskowej
Łódź, ul. Będzińska 5
tel.: +48 (42) 684 44 81

Osoby, które podejrzewają, że próbowano je oszukać lub padły ofiarą oszustwa powinny niezwłocznie zawiadomić Policję, telefonując na numery alarmowe 997 lub 112 .

Aktualności

środa, 5 maja 2021

Informacja dotycząca kart przedpłaconych

Piotr Skobel

Informujemy, że osoby które pobierają świadczenia z Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przy użyciu karty przedpłaconej od 1.05.2021 r. mogą mieć trudności z wypłatą pieniędzy z bankomatów. Dla… więcej

wtorek, 27 kwietnia 2021

Zmiana wysokości dodatku energetycznego

Piotr Skobel

Publikacja Obwieszczenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 kwietnia 2021 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2021 więcej

środa, 31 marca 2021

Rozpoczyna się przyjmowanie wniosków o świadczenie 500+ w formie „papierowej”

Od 1 kwietnia 2021 r. będzie można w formie papierowej składać wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego 500+ na nowy okres. więcej

czwartek, 25 marca 2021

Składanie wniosków o świadczenie 500+ w formie papierowej na nowy okres świadczeniowy 2021/2022

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 kwietnia 2021 r. można składać w formie papierowej wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego 500+ na nowy okres świadczeniowy rozpoczynający… więcej

wtorek, 23 marca 2021

apel o ograniczenie bezpośrednich wizyt

Piotr Skobel

W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 na terenie Polski oraz w trosce o bezpieczeństwo naszych klientów oraz pracowników Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi apelujemy do wszystkich mieszkańców… więcej

piątek, 12 marca 2021

Kwota najniższej emerytury od 01-03-2021 r.

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż od 1 marca 2021 r. kwota najniższej emerytury wynosi 1250,88 zł. więcej