Artykuł

SZUKAMY ODPOWIEDZIALNYCH RODZIN DLA DZIECI Z ŁÓDZKIEJ PIECZY!

  • kategoria:
  • Aktualności
  • Rodzina jest dla dzieci

Niezależnie od naszych działań na rzecz dzieci z ukraińskich domów dzieci cały czas szukamy również rodzin zastępczych dla dzieci z łódzkiej pieczy zastępczej. Przypominamy o tym, bo to jedno z naszych najważniejszych zadań. A z powodu licznych przekazów medialnych o ewakuacji dzieci z Ukrainy dostajemy sporo wiadomości od osób gotowych niemalże natychmiast przyjąć jedno z ukraińskich dzieci. Większość pytających nie ma odpowiednich kwalifikacji i nie zna języka ukraińskiego. A jednocześnie deklaruje ogromną chęć stworzenia domu dla dzieci, które nie dość, że doświadczyły traum we własnych rodzinach (bo zwykle z takiego powodu trafiają do placówek), to jeszcze przeżyły ucieczkę przed wojną i znalazły się w obcym kraju.

Mamy nadzieję, że to nagłe zainteresowanie rodzicielstwem zastępczym przerodzi się przynajmniej u części osób w coś bardziej realnego. Dlatego chcemy przypomnieć, od czego zacząć i na co się przygotować.

‼Jeśli naprawdę chcesz zostać rodziną zastępczą, to koniecznie zgłoś się do swojego lokalnego MOPS-u, MOPR-u lub PCPR-u (w Łodzi działamy jako CAPZ). Pracownicy tych organizacji poproszą Cię o zebranie dokumentów, spotkają się z Tobą w domu, zaproszą na badanie psychologiczne, a po pozytywnej weryfikacji przeszkolą lub skierują na szkolenie. W Łodzi cały taki proces zajmuje zwykle od 3 do 5 miesięcy. I to jest czas, w którym kandydaci powinni także na własną rękę przygotowywać się do bycia rodziną zastępczą – czytając, oglądając, szukając informacji, drążąc temat i rozmawiając z już istniejącymi rodzinami.

Obecnie szukamy rodzin dla 2 grup dzieci: tych, które już są w łódzkich domach dziecka, oraz tych, które dopiero trafią podczas interwencji do pieczy zastępczej. A to oznacza, że potrzebne są różne rodzaje rodzin zastępczych. Standardowe, specjalistyczne i rodzinne domy dziecka przyjmują dzieci po wcześniejszych spotkaniach i już coś wiedzą na temat sytuacji tych dzieci, ich rodzin biologicznych, chorób i zaniedbań, jakich doświadczyły. Nieco inaczej wygląda codzienność pogotowi rodzinnych, do których trafiają dzieci prosto z interwencji, a także maluszki ze szpitali opuszczone przez mamy od razu po narodzinach.

Niektóre spośród około 150 łódzkich dzieci, dla których poszukujemy rodzin, mogą zamieszkać w rodzinach poza Łodzią, a nawet poza regionem. Dlatego chętnie współpracujemy z już istniejącymi rodzinami z innych powiatów.

Niezależnie od miejsca zamieszkania cenimy u rodziców zastępczych m.in.: dojrzałość emocjonalną, elastyczność w zmianie własnych przekonań, umiejętność współodczuwania oraz odnalezienia się w sytuacjach trudnych, całkowicie nowych i zaskakujących, dystans do siebie, a także ogromne poczucie odpowiedzialności.

Przyjmując do rodziny dziecko po przejściach, możesz spodziewać się wielu wyzwań i trudności, które będą miały wpływ na Twój stan psychiczny, relacje z dziećmi biologicznymi i żoną/mężem/ partnerką/partnerem oraz przyjaciółmi i znajomymi. Co nie oznacza, że nie doświadczysz również wielu radości. Dzieci bywają urocze, spontaniczne, roześmiane i potrafią zachwycać się codziennymi czynnościami, na które dorośli już nie zwracają uwagi. Ale dzieci, zwłaszcza te, które wiele w życiu przeszły, umieją także bardzo głośno płakać, krzyczeć, rzucać wulgaryzmami, zeszytami i ubraniami. Mogą tarzać się na podłodze w sklepie, okraść nauczycielkę, kopnąć ciocię i śmiać się z Twojej rozpaczy.

Dlatego jeśli czujesz, że takie sytuacje mogą Cię przerosnąć, albo jeśli lubisz mieć wszystko poukładane, zaplanowane i pod kontrolą, to zastanów się, czy na pewno chcesz rozpocząć przygodę z rodzicielstwem zastępczym.

Te dzieci nie potrzebują jakichkolwiek rodzin. One już poznały dorosłych niedojrzałych, uzależnionych, przemocowych i rozchwianych. Teraz potrzebni są im już tylko ludzie odpowiedzialni, dojrzali oraz świadomi swoich słabych i mocnych stron.

Jeśli jesteś taką osobą i mieszkasz w Łodzi, to napisz do nas.

Aktualności

środa, 4 listopada 2020

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Składanie wniosków papierowych o przyznanie świadczeń

Piotr Skobel

Wnioski o świadczenia rodzinne, świadczenia wychowawcze, świadczenia alimentacyjne, świadczenie dobry start oraz wnioski o dodatek mieszkaniowy i dodatek energetyczny w formie papierowej można składać… więcej

czwartek, 22 października 2020

Informacja o ograniczeniach w pracy Wydziału Świadczeń Alimentacyjnych

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że od 23.10.2020 r. zostaje wyłączony z bezpośredniej obsługi mieszkańców Wydział Świadczeń Alimentacyjnych mieszczący się w Łodzi przy ul.… więcej

poniedziałek, 19 października 2020

Ograniczone godziny pracy Wydziału Świadczeń Alimentacyjnych w dniu 19.10.2020

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, iż w dniu 19.10.2020 roku Wydział Świadczeń Alimentacyjnych przy ulicy Drewnowskiej 5 pozostaje nieczynny z uwagi na dezynfekcję pomieszczeń. … więcej

piątek, 16 października 2020

Realizacja wypłat przyznanych świadczeń we wcześniejszych terminach.

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w związku ze znacznym wzrostem ilości zachorowań na Sars-cov-2 podjęło decyzję o realizacji wypłat przyznanych świadczeń w terminach… więcej

czwartek, 1 października 2020

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Składanie wniosków papierowych o przyznanie świadczeń

Piotr Skobel

Wnioski o świadczenia rodzinne, świadczenia wychowawcze, świadczenia alimentacyjne oraz o świadczenie dobry start w formie papierowej można składać od dnia 1 października 2020 r. w Centrum Świadczeń… więcej

Obrazek przedstawiający uzupełnianie druków- nawiązanie do wniosku o zaświadczenie

Zaświadczenie o wysokości dochodów dla osób starających się o przyznanie dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”

Piotr Skobel

Od 01-10-2020 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi można złożyć żądanie wydania zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego… więcej