Artykuł

Sprawdź, jak obniżyć czynsz w mieszkaniach komunalnych

  • kategoria:
  • Miasto
  • Seniorzy

Oto, co możesz zrobić, jeśli masz trudności w opłacaniu mieszkania z zasobów gminy.

fot. CC BY 2.0
Jednym ze sposobów jest przeprowadzka do mniejszego mieszkania

O różnych możliwościach pomocy i wsparcia najemców lokali komunalnych, zwłaszcza w kontekście wprowadzenia nowych stawek czynszowych, mówił na konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski: - Mam nadzieję, że za pośrednictwem mediów uda nam się dotrzeć do mieszkańców, którzy mają problemy z regularnym opłacaniem czynszu i wskazać narzędzia wsparcia, oferowane przez miasto, a chodzi przede wszystkim obniżki z tytułu niedostatku.

Jak poinformowała Piotr Sieradzki z Biura Gospodarki Mieszkaniowej, można wskazać kilka sposobów wyjścia z zaległości czynszowych. Przy niskim pułapie dochodów można skorzystać z dodatków mieszkaniowych i do 50 proc. zmniejszyć opłaty za mieszkanie. Zdarza się, że jedna osoba posiada lokal o powierzchni 60 czy 80 m kw. i wówczas można pomyśleć o zamianie na mniejszy, a deklarując taką wolę skorzystać od razu z obniżki czynszu do czasu wskazania innego lokum.

W dłuższej perspektywie zmniejszenie opłat mieszkaniowych może przynieść wykup mieszkania komunalnego na własność z nawet 90 proc. upustu przy lokalach starszych sprzed 1946 roku lub 50-procentową bonifikatą w przypadku mieszkań w blokach, starszych niż 10 lat. Ponadto w Zarządzie Lokali Miejskich można ubiegać się o różnego typu ulgi w zależności od stanu technicznego lokalu, a ewentualne zaległości czynszowe np. rozłożyć na raty.

Jesteś najemcą mieszkania gminnego? Chcesz obniżyć czynsz i inne opłaty? Skorzystaj z tych propozycji:

Skorzystaj z ulg, które przysługują osobom z niewielkimi dochodami

  • dodatku mieszkaniowego
  • obniżenia czynszu z tytułu niedostatku (nawet do 50 proc. dla osób najniżej uposażonych; mogą z niego skorzystać osoby samotne, których dochód nie przekracza 1.500 zł oraz osoby żyjące w rodzinie, których dochód nie przekracza 1.200 zł; mimo, że to narzędzie pomocy działa od 5 lat - korzysta z niego dzisiaj jedynie kilkanaście osób w skali miasta)
  • odroczenia terminu płatności
  • rozłożenia należności na raty
  • umorzenia należności (w przypadkach szczególnych)

Zamień mieszkanie z większego na mniejsze

  • jest to szansa zmniejszenia sobie opłat za wynajem lokalu
  • osoby o niewielkich dochodach, które mieszkają w dużych mieszkaniach mogą obniżyć swój czynsz nawet o 50 proc. przez 12 miesięcy. Mogą też przedłużyć ten okres, czyli złożyć wniosek o zamianę swojego dużego lokalu na mniejszy.

Dodajmy, że tylko w blokach na Olechowie/Janowie 30 mieszkań o metrażu powyżej 60 mkw. zajmują samotne osoby, a są to lokale z 3 pokojami i więcej.

Wykup mieszkanie

  • z nawet 90 proc bonifikatą w budynkach wybudowanych przed 1946 r.
  • z nawet 50 proc. bonifikatą w budynkach wybudowanych w 1990 r. i później (czyli m.in. najemcy mieszkań w blokach na Olechowie i Janowie)

Po wykupie lokalu powstaje wspólnota, w której można obniżyć opłaty  nawet o 50 proc. (średni koszt zarządu we wspólnotach, czyli obejmujący i eksploatację i remonty - na metr kwadratowy w 2016 r. wyniósł 3,44 zł). W ramach wspólnoty to właściciele decydują, na jakie remonty pójdą ich pieniądze: czy na naprawę balkonów czy malowanie klatki schodowej.

We wtorek (25 kwietnia) ogłaszamy przetarg na audyt energetyczny bloków na Janowie/Olechowie. Po audycie nie jest wykluczone, że opłaty za ogrzewanie dla najemców spadną nawet o 40 proc. Audytorzy mogą wejść do budynków już w połowie maja, czyli wyniki audytu i wnioski z niego wynikające były znane przed kolejnym sezonem grzewczym.

Od ubiegłego tygodnia w klatkach schodowych we wszystkich blokach na Olechowie/Janowie wiszą informacje: gdzie szukać wiedzy o wykupie lokali, gdzie o zamianie i gdzie o dodatkach mieszkaniowych i innych rodzajach pomocy. Wraz z adresami miejsc, gdzie się zgłaszać, nazwiska osób, które będą czekać na najemców oraz ich numery telefonów. Informacji udzielają też pracownicy Zarządu Lokali Miejskich w nowo otwartym punkcie informacyjnym przy ul. Ketlinga 23.

Aktualności

piątek, 16 września 2022

Ikona dodatku węglowego

Brak środków na wypłatę dodatku węglowego

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę dodatku węglowego. Wypłata dodatku nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej

środa, 17 sierpnia 2022

ikona dodatku węglowego

Dodatek Węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 17-08-2022 r. można złożyć wniosek o dodatek węglowy. więcej

piątek, 12 sierpnia 2022

Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

dodatek węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 11 sierpnia 2022 r. została podpisana i opublikowana ustawa o dodatku węglowym (Dz. U.2022 poz. 1692). Zgodnie z ww. ustawą Minister… więcej

czwartek, 4 sierpnia 2022

Wniosek o dodatek osłonowy składa się tylko raz

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że dodatek osłonowy jest przyznawany jednorazowo i przysługuje za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Wniosku nie należy składać, jeśli… więcej

wtorek, 26 lipca 2022

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 dla wniosków papierowych

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 można składać od dnia 1 sierpnia 2022 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej

wtorek, 21 czerwca 2022

nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy dla wniosków składanych drogą elektroniczną

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 lipca 2022 r. można składać drogą elektroniczną wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy o przyznanie: świadczeń rodzinnych za… więcej