Artykuł

Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Śródmieściu tańczą na krzesłach, by nie dać się demencji

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS
  • Aktualności dla pracowników MOPS
  • NGO
  • Aktualności - Rewitalizacja
  • Seniorzy

Być może ruchy już nieco spowolnione, koordynacja nieco szwankuje, a zmęczenie przychodzi szybciej, ale zabawa jest przednia – mówią seniorzy z Domu Dziennego Pobytu przy ul. Sienkiewicza 79 funkcjonującego w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, którzy biorą udział w specjalnych i nietypowych zajęciach tanecznych. Warsztaty o nazwie „Storytelling in movement”, czyli „Opowiadania taneczne” trwają godzinę i odbywają się częściowo na krzesłach, a częściowo przy i wokół krzeseł. Metoda ta przeciwdziała chorobom otępiennym i demencyjnym. Od wspomnianej placówki rozpoczęła się w Łodzi praca tą techniką z seniorami. Zajęcia są prowadzone przez animatorkę ze Stowarzyszenia Kamienica 56.

fot. UMŁ
9 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

- Spowolniona mowa i zapominanie słów to problemy, z którymi boryka się wiele osób starszych, w szczególności, kiedy mieszkają samotnie – mówi Iwona Pietrzak, prezes zarządu Stowarzyszenia Kamienica 56. – Można temu jednak przeciwdziałać, m.in. ucząc się i powtarzając różne choreografie i układy. Taniec jest najdoskonalszą formą terapii. Jak dowodzą badania,  regularny udział w zajęciach tanecznych wpływa znacząco na spowolnienie procesu starzenia mózgu u seniorów. Podczas takiej nauki i powtórek dochodzi bowiem do tworzenia nowych połączeń pomiędzy neuronami w mózgu. To najlepszy sposób, by ćwiczyć i trenować pamięć, rozwijać kreatywność oraz ćwiczyć małą i dużą motorykę. Takie warsztaty zdecydowanie poprawiają jakość życia seniorów.

Metoda używana podczas zajęć w Łodzi została wymyślona przez pochodzącego z Nowego Jorku choreografa tańca współczesnego - Marka Morris’a. Jego zespół profesjonalnych tancerzy wykorzystał swoje doświadczenie do opracowania specjalnego cyklu zajęć tanecznych adresowanych m.in. dla osób z chorobą Parkinsona. Na łódzki grunt metodę tę przeniosła Karolina Mielczarek ze Stowarzyszenia Kamienica 56, która po raz pierwszy zetknęła się z nią podczas pobytu na Malcie. Teraz z jej wykorzystaniem zachęca do ćwiczenia zarówno umysłu, jak i ciała seniorów w Łodzi.

- W trakcie zajęć uczestnicy poznają m.in. podstawy krakowiaka, kujawiaka, mazura, ale także afrykańskich tańców – mówi Karolina Mielczarek prowadząca zajęcia w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Sienkiewicza. – Całość odbywa się na krzesłach oraz przy i wokół krzeseł, bo tak jest łatwiej dla seniorów, zarówno pod względem kondycji, jak i pod względem koordynacji i synchronizacji ruchów. Poza tym nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla biorących udział w warsztatach. Może wziąć w nich udział każdy senior, nieważne, czy ma 60 czy 90 lat. Jeśli dana osoba nie czuje się komfortowo na którymś z etapów, to zawsze może sobie zrobić przerwę i dołączyć po chwili.

Siedzący na krzesłach seniorzy, mimo że nie podskakują po parkiecie, to jednak tańczą.

- Te zajęcia wyglądają tak niepozornie, jak człowiek przygląda się im z boku – mówi Pan Edmund korzystający z miejskiej placówki przy ul. Sienkiewicza. – W rzeczywistości można jednak złapać niezłą zadyszkę w trakcie, a po ćwiczeniach nieźle bolą z kolei mięśnie.

- Czasami nie jest wcale tak łatwo skoordynować ruchy rąk z ruchami nóg – mówi Pani Teresa również korzystająca z Domu Dziennego Pobytu przy ul. Sienkiewicza. – Ale jest to doskonałe odprężenie, dzięki któremu można zapomnieć o wszystkich codziennych troskach. Czas mija tak przyjemnie, że ani się człowiek nie obejrzy, a już upłynie cała godzina, choć ja zawsze mam wrażenie, jakby to było nie więcej niż dziesięć minut.

Terapia tańcem to jedne z wielu zajęć, z których mogą korzystać na co dzień seniorzy ze wspomnianej placówki. Poza nimi jest jeszcze m.in. szereg warsztatów rękodzielniczych (np. z robienia makram oraz z filcowania), ale także zajęcia gimnastyczne i muzyczne (np. gra na bębnach, warsztaty taneczne, zajęcia na piłkach oraz spacery z kijkami, czyli nordic walking).

- Dom Dziennego Pobytu to takie miejsce, które pomaga zorganizować i wypełnić dzień osobom, które zaprzestały już aktywności zawodowej – mówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – To miejsce zarówno dla tych, których nadal rozpiera energia do działania, jak i dla tych, którzy tej energii poszukują. Jestem przekonana, że w placówce przy ul. Sienkiewicza każdy senior znajdzie zajęcia odpowiednie dla siebie. Podobnie różnorodne warsztaty staramy się organizować – w miarę posiadanych możliwości – także w pozostałych domach dziennego pobytu działających w Łodzi.

*****

W Łodzi funkcjonuje obecnie 18 Domów Dziennego Pobytu przeznaczonych dla seniorów (16 publicznych i 2 niepubliczne).

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi prowadzi na terenie miasta 15 Domów Dziennego Pobytu dla seniorów, które dysponują łącznie obecnie 750 miejscami. Dodatkowo jeden Dom Dziennego Pobytu funkcjonuje w strukturze Domu Pomocy Społecznej (dysponuje 50 miejscami). Ponadto dwa Domy Dziennego Pobytu dla seniorów prowadzi – na zlecenie Miasta Łódź - Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Jest w nich z kolei łącznie 90 miejsc.

W ubiegłym roku ze wszystkich łódzkich Domów Dziennego Pobytu dla seniorów skorzystało (w sposób rotacyjny) w sumie niespełna 1.000 osób.

Aktualności

poniedziałek, 30 września 2024

Brak środków na wypłatę bonu energetycznego

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę bonu energetycznego. Wypłata bonu nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej

piątek, 30 sierpnia 2024

Nowe zasady przedłużania prawa do świadczeń związanych z niepełnosprawnością

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że 3 sierpnia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób… więcej

poniedziałek, 23 września 2024

Zdjęcie pola- Ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2023 r.

Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 20 września 2024 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w… więcej

Dnia 30-09-2024 r. upływa termin składania wniosków o bon energetyczny

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że wniosek o bon energetyczny można złożyć tylko do 30-09-2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpoznania. Wniosek o wypłatę bonu… więcej

wtorek, 23 lipca 2024

Wnioski o wypłatę bonu energetycznego od 1 sierpnia 2024 roku

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że wnioski o wypłatę bonu energetycznego będzie można składać w tut. Centrum w terminie od dnia 1 sierpnia 2024r. do dnia 30 września 2024r. (art. 3… więcej

poniedziałek, 29 lipca 2024

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres zasiłkowy/świadczeniowy 2024/2025 dla wniosków papierowych

Dominika Fastyn

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2024/2025 można składać od dnia 1 sierpnia 2024 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej