Artykuł

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory. Eksperymenty naukowe bez wychodzenia z klasy

  • kategoria:
  • Dla dzieci
  • Edukacja i nauka
  • on-line

Warsztaty w laboratorium genetycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, destrukcje betonu prowadzone na różne sposoby przez Politechnikę Łódzką czy pokaz obrazujący technikę̨ elektroforezy DNA. 9 października odbędzie się Festiwal Naukowy E(x)plory w Łodzi. W tym roku w całości online. W programie wydarzenia prezentacje projektów badawczych biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory. Organizatorzy zapraszają uczniów i pasjonatów nauki w każdym wieku. Udział jest bezpłatny.

W zeszłym roku Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory odbył się w łódzkim Bionanoparku. W trosce o bezpieczeństwo i komfort uczestników wydarzeń E(x)plory, organizatorzy z Fundacji Zaawansowanych Technologii zdecydowali się na przeniesienie tegorocznych wydarzeń do Internetu. Regionalny etap Konkursu Naukowego E(x)plory oraz Festiwal E(x)plory, promujący naukę wśród młodzieży, będzie można w całości obejrzeć w sieci! Obok wykładów i pokazów naukowych, internauci zobaczą prezentacje projektów konkursowych młodych naukowców, biorących udział w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory. Podobne wydarzenia odbędą się także w Podzamczu k. Kielc, Wrocławiu, Bydgoszczy i Olsztynie. Ich celem jest wyłonienie najlepszych projektów, które przejdą do krajowego finału Konkursu Naukowego E(x)plory - Gdynia E(x)plory Week - gdzie będą walczyć o stypendia naukowe na rozwój swoich projektów ufundowane przez Mecenasa Programu E(x)plory Grupę LOTOS, udział w konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu E(x)plory.

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Łodzi będzie można obejrzeć na żywo już 9 października na http://bit.ly/explory2020. Oprócz wydarzeń transmitowanych na żywo, niektóre treści edukacyjne (wykłady, warsztaty, pokazy naukowe w formie video) będą dostępne jeszcze przez kilka kolejnych dni. Uczestnicy będą mogli wrócić do nich w dowolnej chwili.

Główne atrakcje Festiwalu Naukowego E(x)plory

Tegoroczny Festiwal Naukowy E(x)plory to znakomita propozycja na lekcje z domu, pracę domową online bądź ciekawe zajęcia do wspólnego obejrzenia w klasie. Program skierowany jest zarówno do młodzieży szkolnej w wieku od 13 do 19 lat, jak i pasjonatów nauki w każdym wieku.

Cały program wydarzenia podzielony został na trzy bloki:

  • pakiet wykładów, warsztatów i pokazów naukowych do przeprowadzenia w dowolnym czasie między 9.10 a 15.10 (obowiązują zapisy),
  • wykłady, dyskusje i rozmowy na żywo (dostępne bez zapisów),
  • prezentacja młodych naukowców i projektów badawczych, sesja konkursowa otwarta dla publiczności 9 października godz. 13:30 – 14:30 (dostęp częściowo otwarty, częściowo obowiązują zapisy).

Na co warto zwrócić uwagę w tym roku? Dr Rafał Świechowski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przygotował pokaz „Podstawowe techniki molekularne w laboratorium genetycznym”. Będzie odpowiadał na pytania, jak analizować jeden konkretny gen i jakie możliwości daję nam ta wiedza. Ponadto inżynierowie z Politechniki Łódzkiej będą prowadzić destrukcje betonu, aby zaprezentować, ile tajemnic skrywa i co może wytrzymać ten materiał. Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy największego bloga popularnonaukowego w Polsce - Crazy Nauka opowiedzą o tym, jak rozbrajać naukowe mity.

Młodzi naukowcy i ich projekty

W tym roku w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory w Łodzi weźmie udział 17 projektów. Wśród nich znalazły się m. in. Infradźwiękowy odstraszacz, który umożliwi ludziom i gołębiom bezkonfliktowe życie autorstwa licealistki z Wielunia, Wiktorii Kędzierskiej, Inteligentna kula dla seniora IKS, którą zaprojektowali uczniowie szkoły podstawowej w Ostrowie Wielkopolskim, Jan Szydłowski i Faustyna Blandzi czy Robot samobalansujący Piotra Sowińskiego z Warszawy.

„Ogromnie się cieszę, że ponownie, tym razem online, możemy gościć w naszym mieście utalentowaną młodzież o zainteresowaniach naukowych. Uczestnicy Konkursu Naukowego E(x)plory są dopiero na początku swojej drogi, więc to bardzo ważne, że mogą otrzymać tak ogromne wsparcie w urzeczywistnianiu swoich pomysłów na innowacyjne rozwiązania. To właśnie Ci wyjątkowi młodzi ludzie będą tworzyć przyszłość dla nas wszystkich. Życzę powodzenia i trzymam kciuki, aby nigdy nie przestali zadawać niewygodnych pytań, kwestionować utartych schematów i poszukiwać własnych ścieżek rozwoju.” - mówi Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Całe wydarzenie można śledzić na żywo na stronie http://bit.ly/explory2020, profilu Facebook Explory oraz kanale Youtube Explory. Pełny program Festiwalu, opisy projektów badawczych i videowizytówki młodych naukowców biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory znajdują się na http://bit.ly/explory2020.

Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa LOTOS. Gospodarzami Festiwalu Naukowego E(x)plory są Bionanopark i Miasto Łódź (Zadanie publiczne „Łódź naukowa. Łódź akademicka 2020/21). Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Fundacja Zaawansowanych Technologii powstała w 2011 roku w odpowiedzi na potrzeby wywołane rozwojem rynku technologicznego oraz przemianami społeczno-gospodarczymi XXI wieku. Od tego czasu z sukcesem wspiera przedsiębiorczość, komercjalizację najnowszych technologii oraz popularyzuje naukę w Polsce i na świecie. Dla młodzieży zainteresowanej badaniami naukowymi zainicjowała Program E(x)plory. Są to wydarzenia, programy mentorskie i stażowe, kierowane do młodych naukowców, ich celem jest promocja nauki i innowacji oraz wsparciu młodych naukowców w rozwoju projektów badawczych.

Więcej o Programie E(x)plory: https://bit.ly/explory_pl

Aktualności

środa, 22 kwietnia 2020

Zmiana wysokości dodatku energetycznego

Piotr Skobel

publikacja Obwieszczenia Ministra Klimatu z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2020 więcej

wtorek, 21 kwietnia 2020

Przedłużenie ważności świadectw dla obcokrajowców

Piotr Skobel

Przedłużono okresy trwania zezwolenia na pracę oraz zezwolenia na pobyt czasowy. więcej

Szczególne rozwiązania dot. przedłużenia orzeczeń o niepełnosprawności i niezdolności do pracy

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż w związku z wprowadzonym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanem epidemii, na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych… więcej

czwartek, 2 kwietnia 2020

Zmiana terminu wypłat w m-cu kwietniu 2020

Piotr Skobel

W związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w miesiącu kwietniu realizacje świadczeń nastąpią we wcześniejszych terminach. więcej

Portal Tarcza Antykryzysowa

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, iż na portalu gov.pl działa strona „Tarcza Antykryzysowa” więcej

poniedziałek, 16 marca 2020

Ograniczenie wykonywania czynności przez CŚS w Łodzi

Piotr Skobel

Zarządzenie Nr 5/2020 Dyrektora Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi z dnia 16 marca 2020 r. w sprawie ograniczenia wykonywania zadań przez Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi. więcej