Miejskie Śniadanie Wielkanocne dla osób samotnych i potrzebujących, organizowane przez Urząd Miasta Łodzi, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Centrum Służby Rodzinie, odbywa się w formie stacjonarnej - w hali EXPO (al. Politechniki 4) w niedzielę 31 marca o godz. 10.00, gdzie przy wspólnym, świątecznie nakrytym stole będzie mogło zasiąść razem 800 osób oraz w formie mobilnej – do potrzebujących, którzy z powodu niepełnosprawności, wieku i innych przyczyn nie mogą wziąć udziału we wspólnym spotkaniu dotrze ponad 200 paczek z gotowymi świątecznymi potrawami.
-Przygotowania są na finiszu; paczki dla osób, które nie będą mogły z nami być w świąteczny poranek są pakowane i jeszcze dziś wyruszą do ich domów – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi. – Od wielu lat prowadzimy te misję, polegającą przede wszystkim na jednoczeniu łodzian i pokazywaniu, że nie jesteśmy samotni w ten wyjątkowy czas świąt Wielkiej Nocy.
Prezydent dziękowała również wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w ogromne przedsięwzięcie, jakim jest przygotowanie świątecznego śniadania dla łącznie ponad 1000 łodzian.
- Bardzo dziękuję wszystkim Państwu, którzy zdecydowali się poświęcić swój prywatny czas dla innych. To najpiękniejsze, co można dać drugiemu człowiekowi – swój czas i zaangażowanie – dodała prezydent Zdanowska. – A wszystkich do których jeszcze nie dotarła wiadomość, że śniadanie się odbywa, serdecznie zapraszamy – niezależnie od tego, czy się zapisali czy nie.
- Ten niedzielny poranek dla wielu chrześcijan jest czasem zwycięstwa – dobra nad złem, życia nad śmiercią. Myślę, że dla nas wszystkich, wierzących i niewierzących, jest bardzo istotne, abyśmy czuli pewne przesilenie dobra – że dobro może zwyciężyć, a bliskość z drugim człowiekiem jest wymiarem tego dobra – podkreślił ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie.
Po raz kolejny Centrum Służby Rodzinie organizuje przedsięwzięcie wymagające dużych umiejętności logistycznych i zaangażowania wielu wolontariuszy. I tak w ustawienie stołów w hali Expo zaangażowali się osadzenie w zakładzie karnym nr 1 oraz towarzyszący im funkcjonariusze Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi, którzy razem z przedstawicielami Straży Miejskiej będą tez rozwozić paczki.
- Bardzo dziękuję harcerzom z Hufca ZHP Łódź Polesie, którzy są z nami w czasie pakowania paczek i będą pomagać także na hali w podawaniu do stołów. Ale cieszymy się też, że oprócz służb zgłaszają się do nas mieszkańcy Łodzi, którzy np. pieką ciasta czy pomagają w roznoszeniu paczek. W tych działaniach widzę ogromną wartość, jaką jest uświadamianie społeczeństwa i budowanie oraz rozwijanie empatii dla drugiego człowieka, będącego w kryzysie – mówiła Anna Grabarczyk, zastępczyni dyrektora Centrum Służby Rodzinie.
Szefowa kuchni w Centrum Służby Rodzinie Joanna Nadolska zaplanowała świąteczne menu dla ponad 1 tys. osób (łącznie). Pięć kucharek ugotowało m.in. 400 litrów żurku, 250 kg sałatki jarzynowej, 250 kg pieczonych mięs i tyle samo białej kiełbasy. Nie zabrakło również świątecznych wypieków.
Te same potrawy, które znajdą się na stołach w Hali Expo, odpowiednio zapakowane w hermetyczne opakowania, trafią do paczek, które będą dostarczane do domów najbardziej potrzebujących łodzian przez wolontariuszy od czwartku 28 marca do soboty 30 marca. Otrzymają je osoby, z którymi pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej współpracują na co dzień – są to samotni łodzianie, często nie opuszczający swoich domów z powodu wieku, niepełnosprawności czy choroby.
-Dla ludzi, do których docieramy z paczkami, spotkania z wolontariuszami to także okazja do rozmowy i nawiązania kontaktu. Sam roznoszę paczki i nie spotkałem się nigdy z sytuacją, aby ktoś powiedział, że zawartość mu się nie podoba. Zawsze jest radość – mówił Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.
- Jeśli znacie kogoś, kto jeszcze nie wie, a powinien dowiedzieć się o Miejskim Śniadaniu Wielkanocnym dla samotnych, to zapraszamy i czekamy. Nikogo nie odprawimy z kwitkiem spod drzwi hali Expo – dodał dyr. Kowalski.