Artykuł

Potrzebne osoby gotowe pomóc dziecku opuszczonemu przez rodzinę

  • kategoria:
  • Piecza zastępcza
  • Konkursy MOPS
  • Aktualności MOPS
  • Aktualności dla pracowników MOPS

Czasami przeszłość jest jak za mgłą. Dziecko pamięta fragmenty. Mamę, która gotuje zalewajkę. A później krzyki i szarpaniny. Gdy ojczym wpada w szał, trzeba szybko uciec na podwórko. Mama chowa się wówczas w kącie kuchni.

Z czasem wszystko się zmienia. Do przedszkola przyjeżdża policja. Bo nauczycielka widzi, że dziecko jest głodne, brudne i ma siniaki. Mama nie protestuje. Sama przecież też boi się swojego męża. Może nawet czuje ulgę.

Jej dziecko mieszka teraz w domu dziecka. Mogłaby o nie zawalczyć, ale mąż patrzy na to krzywym okiem. Cudzy dzieciak w mieszkaniu nie jest mu do niczego potrzebny.

Czas w domu dziecka dłuży się przeokropnie. Na początku dziecko czeka i wypatruje. Może mama przyjdzie? Czasami rzeczywiście przychodzi. Później coraz rzadziej. Może chociaż na święta? Albo na urodziny?

Dla dziecka, które czeka na bliską osobę, ratunkiem może być wolontariusz, rodzina zaprzyjaźniona, zastępcza lub adopcyjna.
Wolontariusz pomaga dziecku np. raz w tygodniu przy nauce albo bawi się z nim i czyta mu książki. Rodzina zaprzyjaźniona to bardziej zaawansowana forma wolontariatu. Dziecko wie, że może na nią liczyć w trudnych chwilach. Że może do cioci lub wujka zadzwonić. Że spędzą z nim czas w weekendy lub podczas wakacji.

Największym wsparciem jest rodzina zastępcza lub adopcyjna. Taka, który otworzy swój dom i przyjmie dzieci opuszczone przez biologicznych rodziców. Taka, która nauczy się akceptować dzieci z całym ich życiowym bagażem: traumami, krewnymi i własną historią, często bardzo pogmatwaną.

Jeśli jesteście gotowi zmienić los choć jednego dziecka czekającego na prawdziwy dom, dzwońcie pod numer 506 980 979 lub piszcie do nas wiadomości.

Autorką zdjęcia jest Małgorzata Druszcz, miłośniczka fotografii, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i wolontariuszka kampanii społecznej Rodzina Jest dla Dzieci.

Aktualności

czwartek, 24 września 2020

Zdjęcie pola- Ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2019 r.

Piotr Skobel

Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 września 2020 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w… więcej

piątek, 31 lipca 2020

Świadczenie Dobry Start (300+) w Łodzi. Pierwszy miesiąc składania wniosków za nami

Grzegorz Gawlik / BRP

Od 1 do 29 lipca 2020 do Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi wpłynęło 23,5 tys. wniosków o ustalenie prawa do świadczenia Dobry Start i wydano 20,5 tys. informacji o przyznaniu świadczenia.… więcej

poniedziałek, 27 lipca 2020

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres świadczeniowy 2020/2021 dla wniosków papierowych

Piotr Skobel

Wnioski o świadczenia rodzinne, świadczenia alimentacyjne oraz o świadczenie dobry start w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2020/2021 można składać od dnia 3 sierpnia 2020 r. w… więcej

czwartek, 16 lipca 2020

Internetowy tłumacz języka migowego

Piotr Skobel

Do 30 września z naszą placówką wszystkie osoby głuche mogą połączyć się zdalnie przy pomocy tłumacza języka migowego. więcej

czwartek, 25 czerwca 2020

Zasady przyznania dodatku mieszkaniowego z mocą wsteczną

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonych z powodu COVID-19, dodatek mieszkaniowy może zostać przyznany z mocą… więcej

poniedziałek, 22 czerwca 2020

świadczenia pielęgnacyjne- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Przypominamy o sprawdzeniu okresu przyznania świadczenia 500+

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż w związku ze zbliżającym się nowym okresem ustalania uprawnień do świadczeń, w tym roku nie ma konieczności składania wniosków o ustalenie prawa do… więcej