Artykuł

Pomóżmy razem dzieciom po przejściach - spotkanie 10 maja 2019

  • kategoria:
  • Piecza zastępcza
  • Konkursy MOPS
  • Aktualności MOPS
  • Aktualności dla pracowników MOPS

Gdy Adam* zamieszkał w pogotowiu rodzinnym, był przedszkolakiem, który martwił się, czy dziadek sobie bez niego poradzi. Wcześniej mieszkali we dwójkę, bo ojca nie znał, mama zniknęła, a babcia trafiła do więzienia. - W sklepie Adaś dziwił się, że płacimy. Bo był pewien, że można kraść - opowiadała pani Gosia Wilamek, od ośmiu lat prowadząca pogotowie rodzinne. Razem z mężem miesiącami uczyli Adasia nowych zachowań. Poszło im naprawdę nieźle.

Z czasem chłopiec zamarzył o własnej rodzinie, a jego marzenie się spełniło. Teraz Adam jest już nastolatkiem i mieszka z rodzicami adopcyjnymi. Do dziś odwiedza ciocię Gosię i wujka Zbyszka.

A oni mają kolejny powód do radości. Bo rodziców adopcyjnych znalazł także Grzesiu zwany przez nich Bibim. - Mama zostawiała go samego w domu. Czasami na całe noce. A w napadach złości ciskała nim o ścianę. Gdy Bibi u nas zamieszkał, był najsmutniejszym dzieckiem świata. Miesiącami płakał wniebogłosy - wspominała. Rodzice zastępczy zadbali o jego leczenie i terapię, a przede wszystkim dali mu to, co najważniejsze - bezwarunkową miłość. Z każdym tygodniem Bibi uśmiecha się coraz częściej.

Swoim doświadczeniem pani Gosia podzieliła się w filii Wydziału Wspierania Pieczy Zastępczej na spotkaniu z osobami, które chcą być rodzinami zastępczymi lub wolontariuszami dla dzieci po przejściach. A już w najbliższy piątek, 10 maja o godz. 17.30 zapraszamy na kolejne tego typu spotkanie. Tym razem naszym gościem będzie pani Ewa Górecka, która jako rodzina zastępcza świętuje w tym roku osiemnastkę, oraz wolontariusze pomagający w jednym z domów dziecka lub rodzin zastępczych.

Adam i Bibi już znaleźli swoje nowe rodziny. Najpierw zastępcze, a później adopcyjne. Ale w łódzkich domach dziecka wciąż mieszka prawie 500 dzieci. Każde z nich doświadczyło w życiu ogromnej straty i każde potrzebuje wsparcia. Sprawcie, by poczuły, że mają na kogo liczyć. I że świat jest dla nich przyjazny. To dla nich potrzebni są wolontariusze, którzy będą im czytać książki, rozmawiać i grać z nimi w planszówki. To dla nich szukamy także rodzin zastępczych, które przyjmą je do własnych domów i serc.

Podczas spotkania będziemy opowiadać, jak wygląda wolontariat w placówkach i jakiego wsparcia oczekujemy od wolontariuszy. Opowiemy również o rodzicielstwie zastępczym.

Jeśli chcecie zrobić coś dobrego dla dzieci po przejściach, to jest to spotkanie właśnie dla Was.
Wolicie pomagać kilka razy w miesiącu, po godzinach? Zostańcie wolontariuszami w jednym z łódzkich domów dziecka lub w którejś z rodzin zastępczych.

A może chcecie pomagać zawodowo, na co dzień? Jeśli tak, to warto, byście rozważyli założenie rodziny zastępczej. Przypominamy, że rodzicielstwo zastępcze może być także pracą, za którą Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi płaci wynagrodzenie. Jest to jednak praca wyjątkowa. Praca z misją.

Zapraszamy już w najbliższy piątek, o godz. 17.30 do filii Wydziału Wspierania Pieczy Zastępczej przy ul. Małachowskiego 74 (budynek Domu Dziecka nr 5). Dzieci, które przyjdą wraz z rodzicami, będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych poprowadzonych przez artystkę graficzkę.

*Imiona dzieci zostały zmienione.

Aktualności

czwartek, 24 września 2020

Zdjęcie pola- Ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2019 r.

Piotr Skobel

Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 września 2020 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w… więcej

piątek, 31 lipca 2020

Świadczenie Dobry Start (300+) w Łodzi. Pierwszy miesiąc składania wniosków za nami

Grzegorz Gawlik / BRP

Od 1 do 29 lipca 2020 do Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi wpłynęło 23,5 tys. wniosków o ustalenie prawa do świadczenia Dobry Start i wydano 20,5 tys. informacji o przyznaniu świadczenia.… więcej

poniedziałek, 27 lipca 2020

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres świadczeniowy 2020/2021 dla wniosków papierowych

Piotr Skobel

Wnioski o świadczenia rodzinne, świadczenia alimentacyjne oraz o świadczenie dobry start w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2020/2021 można składać od dnia 3 sierpnia 2020 r. w… więcej

czwartek, 16 lipca 2020

Internetowy tłumacz języka migowego

Piotr Skobel

Do 30 września z naszą placówką wszystkie osoby głuche mogą połączyć się zdalnie przy pomocy tłumacza języka migowego. więcej

czwartek, 25 czerwca 2020

Zasady przyznania dodatku mieszkaniowego z mocą wsteczną

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonych z powodu COVID-19, dodatek mieszkaniowy może zostać przyznany z mocą… więcej

poniedziałek, 22 czerwca 2020

świadczenia pielęgnacyjne- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Przypominamy o sprawdzeniu okresu przyznania świadczenia 500+

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż w związku ze zbliżającym się nowym okresem ustalania uprawnień do świadczeń, w tym roku nie ma konieczności składania wniosków o ustalenie prawa do… więcej