Artykuł

Pomóżmy razem dzieciom po przejściach - spotkanie 10 maja 2019

  • kategoria:
  • Piecza zastępcza
  • Konkursy MOPS
  • Aktualności MOPS
  • Aktualności dla pracowników MOPS

Gdy Adam* zamieszkał w pogotowiu rodzinnym, był przedszkolakiem, który martwił się, czy dziadek sobie bez niego poradzi. Wcześniej mieszkali we dwójkę, bo ojca nie znał, mama zniknęła, a babcia trafiła do więzienia. - W sklepie Adaś dziwił się, że płacimy. Bo był pewien, że można kraść - opowiadała pani Gosia Wilamek, od ośmiu lat prowadząca pogotowie rodzinne. Razem z mężem miesiącami uczyli Adasia nowych zachowań. Poszło im naprawdę nieźle.

Z czasem chłopiec zamarzył o własnej rodzinie, a jego marzenie się spełniło. Teraz Adam jest już nastolatkiem i mieszka z rodzicami adopcyjnymi. Do dziś odwiedza ciocię Gosię i wujka Zbyszka.

A oni mają kolejny powód do radości. Bo rodziców adopcyjnych znalazł także Grzesiu zwany przez nich Bibim. - Mama zostawiała go samego w domu. Czasami na całe noce. A w napadach złości ciskała nim o ścianę. Gdy Bibi u nas zamieszkał, był najsmutniejszym dzieckiem świata. Miesiącami płakał wniebogłosy - wspominała. Rodzice zastępczy zadbali o jego leczenie i terapię, a przede wszystkim dali mu to, co najważniejsze - bezwarunkową miłość. Z każdym tygodniem Bibi uśmiecha się coraz częściej.

Swoim doświadczeniem pani Gosia podzieliła się w filii Wydziału Wspierania Pieczy Zastępczej na spotkaniu z osobami, które chcą być rodzinami zastępczymi lub wolontariuszami dla dzieci po przejściach. A już w najbliższy piątek, 10 maja o godz. 17.30 zapraszamy na kolejne tego typu spotkanie. Tym razem naszym gościem będzie pani Ewa Górecka, która jako rodzina zastępcza świętuje w tym roku osiemnastkę, oraz wolontariusze pomagający w jednym z domów dziecka lub rodzin zastępczych.

Adam i Bibi już znaleźli swoje nowe rodziny. Najpierw zastępcze, a później adopcyjne. Ale w łódzkich domach dziecka wciąż mieszka prawie 500 dzieci. Każde z nich doświadczyło w życiu ogromnej straty i każde potrzebuje wsparcia. Sprawcie, by poczuły, że mają na kogo liczyć. I że świat jest dla nich przyjazny. To dla nich potrzebni są wolontariusze, którzy będą im czytać książki, rozmawiać i grać z nimi w planszówki. To dla nich szukamy także rodzin zastępczych, które przyjmą je do własnych domów i serc.

Podczas spotkania będziemy opowiadać, jak wygląda wolontariat w placówkach i jakiego wsparcia oczekujemy od wolontariuszy. Opowiemy również o rodzicielstwie zastępczym.

Jeśli chcecie zrobić coś dobrego dla dzieci po przejściach, to jest to spotkanie właśnie dla Was.
Wolicie pomagać kilka razy w miesiącu, po godzinach? Zostańcie wolontariuszami w jednym z łódzkich domów dziecka lub w którejś z rodzin zastępczych.

A może chcecie pomagać zawodowo, na co dzień? Jeśli tak, to warto, byście rozważyli założenie rodziny zastępczej. Przypominamy, że rodzicielstwo zastępcze może być także pracą, za którą Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi płaci wynagrodzenie. Jest to jednak praca wyjątkowa. Praca z misją.

Zapraszamy już w najbliższy piątek, o godz. 17.30 do filii Wydziału Wspierania Pieczy Zastępczej przy ul. Małachowskiego 74 (budynek Domu Dziecka nr 5). Dzieci, które przyjdą wraz z rodzicami, będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych poprowadzonych przez artystkę graficzkę.

*Imiona dzieci zostały zmienione.

Aktualności

poniedziałek, 30 września 2024

Brak środków na wypłatę bonu energetycznego

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę bonu energetycznego. Wypłata bonu nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej

piątek, 30 sierpnia 2024

Nowe zasady przedłużania prawa do świadczeń związanych z niepełnosprawnością

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że 3 sierpnia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób… więcej

poniedziałek, 23 września 2024

Zdjęcie pola- Ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2023 r.

Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 20 września 2024 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w… więcej

Dnia 30-09-2024 r. upływa termin składania wniosków o bon energetyczny

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że wniosek o bon energetyczny można złożyć tylko do 30-09-2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpoznania. Wniosek o wypłatę bonu… więcej

wtorek, 23 lipca 2024

Wnioski o wypłatę bonu energetycznego od 1 sierpnia 2024 roku

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że wnioski o wypłatę bonu energetycznego będzie można składać w tut. Centrum w terminie od dnia 1 sierpnia 2024r. do dnia 30 września 2024r. (art. 3… więcej

poniedziałek, 29 lipca 2024

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres zasiłkowy/świadczeniowy 2024/2025 dla wniosków papierowych

Dominika Fastyn

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2024/2025 można składać od dnia 1 sierpnia 2024 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej