Artykuł

Pamięci Marii Piotrowiczowej, kobiety - powstańca. 160. rocznica bitwy pod Dobrą.

  • kategoria:
  • Fabryka Aktywności
  • DziałaMY
  • Tożsamość i tradycja

24 lutego 1863 roku w podłódzkiej miejscowości Dobra doszło do starcia oddziału Powstańców Styczniowych z armią rosyjską. Na Starym Cmentarzu uczczono poległych w bitwie, a w szczególności Marię Piotrowiczową, kobietę - powstańca.

Fot. Patryk Wacławiak . Kostiumy z zasobów Łódzkiego Centrum Filmowego.
18 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (18)

Maria i Konstanty Piotrowiczowie byli małżeństwem, związanym z ruchem patriotycznym. Ich małżeństwo zawarte zostało wbrew konwencjom tamtych czasów. Konstanty był bowiem ubogim nauczycielem, a Maria dziedziczką dużego majątku.

24 lutego 1863 roku oboje walczyli w bitwie pod Dobrą. Ich oddział, liczący około 300 osób, został rozbity przez wojska rosyjskie. Maria zginęła na polu bitwy, a jej maż umarł kilka dni później, w wyniku ran i załamania na wieść o śmierci żony. Wydarzenie to przeszło do historii w szczególności dzięki wspomnieniom niezłomnej i aktywnej postawy Marii, która walczyła z napastnikami przy pomocą kosy i rewolweru. Małżeństwo pochowane zostało w grobie rodzinnym, na Starym Cmentarzu w Łodzi, który zdobią pamiątkowe repliki kos. 

Jak co roku przy nagrobku odbyło się spotkanie upamiętniające. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta : wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa - Wodnicka oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski. Przybyły też organizacje patriotyczne m.in. Towarzystwo "Strzelec" oraz uczniowie z VIII LO im. Adama Asnyka. Wartę honorową wystawili młodzi członkowie "Strzelca" oraz uczniowie z formacji Strażnicy Tradycji z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi. 

- To poruszająca historia, ale też bardzo symboliczna. Pozwala zrozumieć, że powstanie styczniowe, było nie tylko zrywem narodowym, ale w pewnym sensie także pierwszą polską rewolucją społeczną. Ramię w ramię walczyli przedstawiciele wszystkich stanów: ziemiaństwa, inteligencji, mieszczan, chłopów – a w regionie łódzkim również robotnicy fabryczni. Do powstania ruszyły też polskie kobiety, w tym część z bronią w ręku, mimo, że nie był to jeszcze czas emancypacji i publicznej aktywności kobiet.-powiedziała wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka. - Powstanie Styczniowe przeszło do historii, niestety jako klęska. Nie udało się odzyskać niepodległości, ani zbudować nowego społeczeństwa, opartego na równości szans, mimo różnic w pochodzeniu. Możemy jednak pamiętać je inaczej – jako wielki akt solidaryzmu i współpracy w imię wolności, który był zaczynem polskiej drogi do niepodległości. Tym bardziej cieszę się z udziału szkół w tym przedsięwzięciu, które jest ważną lekcją historii.

-Kobiety w powstaniu styczniowym odegrały czynną rolę, ale też rozsławiały pamięć o bohaterach, tak jak wielkie literatki Maria Konopnicka czy Eliza Orzeszkowa. Powstanie odbiło się głośnym echem w całej Europie, co szczególne również w Niemczech wspominano o bohaterstwie Polaków - przypomniał przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski. 

Podczas spotkania wspominano też o bohaterstwie tych kobiet w okresie Powstania Styczniowego protestowały w szczególny sposób - nosząc czarne suknie, określane jako "Żałoba Narodowa". Był to odważny akt w walce z carskim zaborcą, ponieważ strój ten uznawany był za nielegalny, a jego noszenie zagrożone karą uwięzienia lub grzywny. Na pamiątkę tych wydarzeń uczennice VIII LO Matylda Mikołajczyk i Nikola Pintera odczytały wiersz Konstantego Gaszyńskiego "Czarna sukienka". 

* Kostiumy wykorzystane w stylizacjach historycznych pochodzą z zasobów Łódzkiego Centrum Filmowego.

Obchody w Dobrej 

W 160 rocznicę bitwy pod Dobrą na cmentarzu w tej miejscowości, odbyła się uroczystość przy grobie poległych  Gościły na niej władze Strykowa, Dobrej, młodzież i OSP z okolicznych miejscowości, odczytano również list od prezydent Hanny Zdanowskiej.

- Kultywowanie tradycji staje się już nie tylko ważnym elementem edukacji historycznej oraz wychowania kolejnych pokoleń Polaków w duchu patriotyzmu, bo w obecnej sytuacji nasze dziejowe doświadczenia uzyskują nowe znaczenie i stają się przestrogą przed złem, agresją i nienawiścią. Powstanie styczniowe możemy dziś lepiej zrozumieć jako narodowy symbol walki o wolność, poświęcenia i heroizmu.- czytamy w liście. 

Wieczorek patriotyczny 

Obchody zakończyło spotkanie w Fabryce Aktywności Miejskiej w Łodzi. Wykład historyczny o bitwie pod Dobrą wygłosił historyk Piotr Rodziewicz. Następnie goście śpiewali piosenki z Powstania Styczniowego, mało znane, ale melodyjne i łatwo wpadające w ucho. Śpiewankę prowadzili członkowie fundacji Po Staremu, która bada historyczną muzykę i zachęca do jej wykonywania. 

Aktualności

piątek, 16 września 2022

Ikona dodatku węglowego

Brak środków na wypłatę dodatku węglowego

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę dodatku węglowego. Wypłata dodatku nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej

środa, 17 sierpnia 2022

ikona dodatku węglowego

Dodatek Węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 17-08-2022 r. można złożyć wniosek o dodatek węglowy. więcej

piątek, 12 sierpnia 2022

Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

dodatek węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 11 sierpnia 2022 r. została podpisana i opublikowana ustawa o dodatku węglowym (Dz. U.2022 poz. 1692). Zgodnie z ww. ustawą Minister… więcej

czwartek, 4 sierpnia 2022

Wniosek o dodatek osłonowy składa się tylko raz

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że dodatek osłonowy jest przyznawany jednorazowo i przysługuje za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Wniosku nie należy składać, jeśli… więcej

wtorek, 26 lipca 2022

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 dla wniosków papierowych

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 można składać od dnia 1 sierpnia 2022 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej

wtorek, 21 czerwca 2022

nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy dla wniosków składanych drogą elektroniczną

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 lipca 2022 r. można składać drogą elektroniczną wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy o przyznanie: świadczeń rodzinnych za… więcej