Artykuł

Otwarcie hostelu osłonowego „Nowy Początek”

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS

W Łodzi rozpoczął działalność hostel osłonowy dla osób w kryzysie bezdomności „Nowy Początek”, który oferuje tymczasowe schronienie ludziom zmotywowanym do podjęcia aktywizacji społecznej i rozpoczęcia samodzielnego życia. W osiągnięciu samodzielności będzie wspierać ich grono specjalistów.

Hostel znajduje się przy ul. Gałczyńskiego 7
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Hostel powstał w budynku przy ul. Gałczyńskiego 7, który znajduje się w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (dawne Schronisko dla Bezdomnych Kobiet). Jest placówką oferującą nowy rodzaj wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności – oprócz schronienia uzyskają w nim one dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb pomoc specjalistów, m.in. psychiatry, terapeuty uzależnień, doradcy zawodowego, psychologa czy trenera umiejętności społecznych.

 - Liczymy na to, że dla ludzi, którzy tu zamieszkają, hostel będzie ostatnim przystankiem przed rozpoczęciem samodzielnego życia. Współpraca ze specjalistami  pomoże im usunąć przeszkody – zdobyć  kwalifikacje, znaleźć pracę,  nauczyć się zarządzać domowym budżetem czy prowadzić gospodarstwo domowe. Od mieszkańców hostelu oczekujemy gotowości do zmiany i determinacji w dążeniu do celu - mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. - Bezdomność nie jest zjawiskiem jednorodnym; ma wiele twarzy i różne, często złożone przyczyny. Wspieramy wszystkie osoby, które znalazły się w kryzysie, jednak trzeba to jasno powiedzieć – mimo naszych starań nie wszyscy są zainteresowani wyjściem z bezdomności. Hostel to miejsce dla tych, którzy chcą poprawić swój los i stanąć na nogi, ale sami nie potrafią tego dokonać. Z naszą pomocą będzie to możliwe.

Placówka dysponuje 40 miejscami w pokojach dostosowanych do potrzeb m.in. dla matki z dzieckiem, osoby uczącej się czy pary. W budynku jest też jeden lokal interwencyjny, w którym na krótko będzie można umieścić osoby w nagłych kryzysowych sytuacjach. Nowością jest to, że hostel będzie koedukacyjny, a więc będą mogli zamieszkiwać w nim razem członkowie rodzin, partnerzy, w razie potrzeby także dzieci z rodzicami.

W obiekcie są też pomieszczenia do prowadzenia zajęć, łazienki, kuchnia do samodzielnego przygotowywania posiłków, miejsce do prania i suszenia odzieży. Możliwy jest pobyt z domowym zwierzakiem, na co jednak potrzebna będzie zgoda kierownika hostelu.

Zakłada się, że hostel kieruje swoje usługi przede wszystkim do dwóch grup: osób dorosłych w wieku aktywności zawodowej (do 60 roku życia) z zastrzeżeniem, że ważniejszym od wieku jest kryterium motywacji i gotowości do zmiany oraz do tzw. młodych dorosłych (18-26 lat) – w tym oczekujących na mieszkanie z zasobów gminy, opuszczających pieczę zastępczą i innych będących w sytuacji kryzysowej, potrzebujących wsparcia na drodze do usamodzielnienia. Przyjęcie do placówki może nastąpić po skierowaniu danej osoby przez streetworkera, pracownika socjalnego, przedstawicieli organizacji pozarządowych czy ośrodków terapii odwykowej; można też zgłosić się indywidualnie.

We współpracy ze specjalistami każdy mieszkaniec hostelu stworzy swój  Indywidualny Plan Aktywizacji Społecznej, oparty na jego możliwościach i potrzebach, a także szczegółowej diagnozie sytuacji życiowej. Plan będzie miał na celu poprawę sytuacji życiowej – mieszkaniec będzie zobowiązany do jego realizowania, oczywiście przy odpowiednim wsparciu organizatorów hostelu.

W placówce będzie można przebywać do 3 miesięcy, przy czym po indywidualnej ocenie współpracy mieszkańca na rzecz poprawy jego sytuacji życiowej można ten pobyt przedłużyć maksymalnie do 18 miesięcy. Pobyt w hostelu kosztuje 10 zł za dobę – w uzasadnionych przypadkach możliwe jest zwolnienie z odpłatności. 

Na zlecenie MOPS „Nowy Początek” prowadzić będzie Centrum Służby Rodzinie oraz Fundacja „Huśtawka”. Oba podmioty są wypróbowanymi partnerami, znanymi ze swoich działań w obszarze pomocy społecznej; są też członkami Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności oraz Rady ds. Rozwiązywania Problemów Bezdomności przy Prezydent M. Łodzi.

Aktualności

czwartek, 24 września 2020

Zdjęcie pola- Ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2019 r.

Piotr Skobel

Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 września 2020 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w… więcej

piątek, 31 lipca 2020

Świadczenie Dobry Start (300+) w Łodzi. Pierwszy miesiąc składania wniosków za nami

Grzegorz Gawlik / BRP

Od 1 do 29 lipca 2020 do Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi wpłynęło 23,5 tys. wniosków o ustalenie prawa do świadczenia Dobry Start i wydano 20,5 tys. informacji o przyznaniu świadczenia.… więcej

poniedziałek, 27 lipca 2020

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres świadczeniowy 2020/2021 dla wniosków papierowych

Piotr Skobel

Wnioski o świadczenia rodzinne, świadczenia alimentacyjne oraz o świadczenie dobry start w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2020/2021 można składać od dnia 3 sierpnia 2020 r. w… więcej

czwartek, 16 lipca 2020

Internetowy tłumacz języka migowego

Piotr Skobel

Do 30 września z naszą placówką wszystkie osoby głuche mogą połączyć się zdalnie przy pomocy tłumacza języka migowego. więcej

czwartek, 25 czerwca 2020

Zasady przyznania dodatku mieszkaniowego z mocą wsteczną

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonych z powodu COVID-19, dodatek mieszkaniowy może zostać przyznany z mocą… więcej

poniedziałek, 22 czerwca 2020

świadczenia pielęgnacyjne- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Przypominamy o sprawdzeniu okresu przyznania świadczenia 500+

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż w związku ze zbliżającym się nowym okresem ustalania uprawnień do świadczeń, w tym roku nie ma konieczności składania wniosków o ustalenie prawa do… więcej