Artykuł

Otwarcie hostelu osłonowego „Nowy Początek”

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS

W Łodzi rozpoczął działalność hostel osłonowy dla osób w kryzysie bezdomności „Nowy Początek”, który oferuje tymczasowe schronienie ludziom zmotywowanym do podjęcia aktywizacji społecznej i rozpoczęcia samodzielnego życia. W osiągnięciu samodzielności będzie wspierać ich grono specjalistów.

Hostel znajduje się przy ul. Gałczyńskiego 7
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Hostel powstał w budynku przy ul. Gałczyńskiego 7, który znajduje się w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (dawne Schronisko dla Bezdomnych Kobiet). Jest placówką oferującą nowy rodzaj wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności – oprócz schronienia uzyskają w nim one dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb pomoc specjalistów, m.in. psychiatry, terapeuty uzależnień, doradcy zawodowego, psychologa czy trenera umiejętności społecznych.

 - Liczymy na to, że dla ludzi, którzy tu zamieszkają, hostel będzie ostatnim przystankiem przed rozpoczęciem samodzielnego życia. Współpraca ze specjalistami  pomoże im usunąć przeszkody – zdobyć  kwalifikacje, znaleźć pracę,  nauczyć się zarządzać domowym budżetem czy prowadzić gospodarstwo domowe. Od mieszkańców hostelu oczekujemy gotowości do zmiany i determinacji w dążeniu do celu - mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. - Bezdomność nie jest zjawiskiem jednorodnym; ma wiele twarzy i różne, często złożone przyczyny. Wspieramy wszystkie osoby, które znalazły się w kryzysie, jednak trzeba to jasno powiedzieć – mimo naszych starań nie wszyscy są zainteresowani wyjściem z bezdomności. Hostel to miejsce dla tych, którzy chcą poprawić swój los i stanąć na nogi, ale sami nie potrafią tego dokonać. Z naszą pomocą będzie to możliwe.

Placówka dysponuje 40 miejscami w pokojach dostosowanych do potrzeb m.in. dla matki z dzieckiem, osoby uczącej się czy pary. W budynku jest też jeden lokal interwencyjny, w którym na krótko będzie można umieścić osoby w nagłych kryzysowych sytuacjach. Nowością jest to, że hostel będzie koedukacyjny, a więc będą mogli zamieszkiwać w nim razem członkowie rodzin, partnerzy, w razie potrzeby także dzieci z rodzicami.

W obiekcie są też pomieszczenia do prowadzenia zajęć, łazienki, kuchnia do samodzielnego przygotowywania posiłków, miejsce do prania i suszenia odzieży. Możliwy jest pobyt z domowym zwierzakiem, na co jednak potrzebna będzie zgoda kierownika hostelu.

Zakłada się, że hostel kieruje swoje usługi przede wszystkim do dwóch grup: osób dorosłych w wieku aktywności zawodowej (do 60 roku życia) z zastrzeżeniem, że ważniejszym od wieku jest kryterium motywacji i gotowości do zmiany oraz do tzw. młodych dorosłych (18-26 lat) – w tym oczekujących na mieszkanie z zasobów gminy, opuszczających pieczę zastępczą i innych będących w sytuacji kryzysowej, potrzebujących wsparcia na drodze do usamodzielnienia. Przyjęcie do placówki może nastąpić po skierowaniu danej osoby przez streetworkera, pracownika socjalnego, przedstawicieli organizacji pozarządowych czy ośrodków terapii odwykowej; można też zgłosić się indywidualnie.

We współpracy ze specjalistami każdy mieszkaniec hostelu stworzy swój  Indywidualny Plan Aktywizacji Społecznej, oparty na jego możliwościach i potrzebach, a także szczegółowej diagnozie sytuacji życiowej. Plan będzie miał na celu poprawę sytuacji życiowej – mieszkaniec będzie zobowiązany do jego realizowania, oczywiście przy odpowiednim wsparciu organizatorów hostelu.

W placówce będzie można przebywać do 3 miesięcy, przy czym po indywidualnej ocenie współpracy mieszkańca na rzecz poprawy jego sytuacji życiowej można ten pobyt przedłużyć maksymalnie do 18 miesięcy. Pobyt w hostelu kosztuje 10 zł za dobę – w uzasadnionych przypadkach możliwe jest zwolnienie z odpłatności. 

Na zlecenie MOPS „Nowy Początek” prowadzić będzie Centrum Służby Rodzinie oraz Fundacja „Huśtawka”. Oba podmioty są wypróbowanymi partnerami, znanymi ze swoich działań w obszarze pomocy społecznej; są też członkami Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności oraz Rady ds. Rozwiązywania Problemów Bezdomności przy Prezydent M. Łodzi.

Aktualności

poniedziałek, 26 lutego 2024

Wydłużenie okresu legalnego pobytu obywateli Ukrainy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że z uwagi na nowelizację przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa legalny pobyt… więcej

poniedziałek, 12 lutego 2024

Od 19-02-2024 r. zamknięcie punktu składania wniosków o wypłatę dodatku osłonowego przy al. Piłsudskiego 100.

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że w związku z małym zainteresowaniem składaniem wniosków o wypłatę dodatku osłonowego poprzez umieszczenie ich w urnie na dokumenty znajdującej się… więcej

piątek, 19 stycznia 2024

Wnioski o dodatek osłonowy

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że zostało ogłoszone Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 stycznia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o… więcej

czwartek, 4 stycznia 2024

Brak wzoru wniosku o Dodatek Osłonowy na rok 2024

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że w związku z brakiem ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska określającego wzór wniosku o dodatek osłonowy na rok 2024 nie ma… więcej

środa, 3 stycznia 2024

Refundacja podatku VAT dla odbiorców paliw gazowych w 2024 r.

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła refundacja podatku… więcej

piątek, 29 grudnia 2023

Dodatek Osłonowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od stycznia 2024 r. przysługuje jednorazowa pomoc finansowa w postaci dodatku osłonowego. Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 2021r. o dodatku… więcej