Artykuł

Od laika do programisty w 360 godzin? Na Uniwersytecie Łódzkim rusza projekt "Absolwent IT"

  • kategoria:
  • Edukacja i nauka

Chcesz się przekwalifikować? Zamienić swoje hobby w konkretny zawód? Do artystycznych zainteresowań dodać informatyczne umiejętności? Na Uniwersytecie Łódzkim rusza projekt przygotowany z myślą o absolwentach, którym marzy się kariera w najlepiej płatnej branży na rynku.

fot. CC0 license
Na Uniwersytecie Łódzkim rusza projekt "Absolwent IT"

- W Uniwersytecie Łódzkim wierzymy, że nie ma rzeczy niemożliwych i że na każdym etapie życia warto się uczyć. Dlatego stworzyliśmy projekt dedykowany 500 absolwentom Uniwersytetu Łódzkiego. Co niezwykle istotne projekt uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych i seniorów. Naszym celem jest podniesienie kompetencji absolwentów w zakresie IT - zaznacza prof. Antoni Różalski, rektor Uniwersytetu Łódzkiego. 

Stawki w branży IT rosną współmiernie do liczby wakatów na stanowiskach dla programistów. Na polskim rynku brakuje ok. 50 tys. specjalistów od IT. Projekt „Absolwent IT” to odpowiedź Uniwersytetu na potrzeby Miasta i regionu. Po solidnym wprowadzeniu do IT uczestnicy projektu będą mogli wybrać jedną z 4 ścieżek dalszego rozwoju: programista, grafik/specjalista UX, administrator baz danych lub audytor dostępności. Do tego uczelnia oferuje uczestnikom specjalistyczny kurs językowy – angielski w IT oraz szkolenia z umiejętności miękkich. 

- To świetny pomysł, biorąc pod uwagę „głód" specjalistów w tej branży. To szansa na przekwalifikowanie, na zdobycie nowych umiejętności i nowej pracy. Dobrze płatnej pracy, co warto podkreślić - mówi wiceprezydent Łodzi, Adam Wieczorek. - Cieszę się także ze szkoleń informatycznych dla seniorów. W dzisiejszym świecie podstawy wiedzy z cyfrowego świata są niezbędne dla funkcjonowania.  

W kursach mogą wziąć udział wszyscy absolwenci UŁ, niezależnie od poziomu umiejętności czy doświadczenia, także osoby już związane z branżą IT. Weekendowy tryb nauki pozwala rozwijać się bez potrzeby rezygnacji z aktualnych zobowiązań. Każda ścieżka to 3 trymestry zajęć podczas dwudniowych zjazdów dwa razy w miesiącu. Łódź, 11 kwietnia 2019 r.

Wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w zajęciach dla początkujących przechodzą test sprawdzający zdolność logicznego myślenia. Kilkanaście pytań pozwala określić czy kandydat jest spostrzegawczy i czy posiada umiejętności analityczne. Czy każdy, bez względu na wcześniejsze doświadczenia zawodowe, może w ciągu kilku miesięcy zostać programistą? - Nie obiecujemy, że każdego nauczymy programowania - podkreśla dr Dariusz Koperczak, Dyrektor Centrum Współpracy z Otoczeniem Uniwersytetu Łódzkiego. - Obiecujemy, że nauczymy programowania tych, którzy zakwalifikują się na kurs, będą odpowiednio zmotywowani i zaangażują się w naukę w tym czasie. Kurs jest bardzo intensywny, każda nieobecność na zajęciach skutkować może zaległościami, których nie da się już nadrobić. Jest więc to projekt dedykowany osobom zdeterminowanym i chętnym do nauki. Pierwsze zajęcia w I edycji projektu Absolwent IT zaplanowane są na maj br. Udział w projekcie jest bezpłatny. Rekrutacja rozpocznie się w połowie kwietnia, a formularz dostępny będzie na stronie internetowej projektu. 

Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Wykłady otwarte z cyberbezpieczeństwa dla seniorów i nie tylko. 

Zapisy online do lekarza, zakupy przez internet czy wyszukiwanie przepisów na obiad dla seniorów korzystanie z internetu nie stanowi już technologicznego wyzwania. Szczególnej uwagi wymaga jednak ich bezpieczeństwo w sieci. Projekt „Absolwent IT” to także wykłady otwarte z cyberbezpieczeństwa dla absolwentów zainteresowanym tą tematyką. Zdalny dostęp do banku przez komputer czy telefon to z jednej strony wygoda, a z drugiej ryzyko, że padniemy ofiara cyberprzestępców. W raporcie „Polska i Europa. Wyzwania i ograniczenia” (2018), eksperci Związku Banków Polskich zauważają: Codziennie, na całym świecie atakowanych jest 0,5 mln stron internetowych, a 76 % stron internetowych ma słabe punkty, przez które można było je zaatakować.

Głównym celem wykładów jest wykształcenie zarówno umiejętności reagowania na zagrożenie, jak i bezpiecznego korzystania z zasobów internetu.

- Cyberprzestrzeń wywiera wpływ na wszystkie aspekty życia społeczno-gospodarczego. Dlatego, aby skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom nie wystarczą umiejętności z zakresu ICT. Wykładu otwarte dla seniorów (i nie tylko) obejmować będą takie zagadnienia jak ocena wiarygodności informacji znalezionych w sieci, bezpieczne korzystanie z internetu oraz ochronę swojej prywatności w sieci – podkreśla prof. Antoni Różalski, Rektor Uniwerystetu Łódzkiego.

Realizatorem projektu jest Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ. Partnerem projektu jest spółdzielnia Socjalna FADO. Projekt finansowany jest ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Więcej informacji o projekcie "Absolwent IT", w tym formularz zgłoszeniowy, harmonogram projektu i regulamin na stronie www.absolwentit.uni.lodz.pl.

Aktualności

piątek, 16 września 2022

Ikona dodatku węglowego

Brak środków na wypłatę dodatku węglowego

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę dodatku węglowego. Wypłata dodatku nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej

środa, 17 sierpnia 2022

ikona dodatku węglowego

Dodatek Węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 17-08-2022 r. można złożyć wniosek o dodatek węglowy. więcej

piątek, 12 sierpnia 2022

Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

dodatek węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 11 sierpnia 2022 r. została podpisana i opublikowana ustawa o dodatku węglowym (Dz. U.2022 poz. 1692). Zgodnie z ww. ustawą Minister… więcej

czwartek, 4 sierpnia 2022

Wniosek o dodatek osłonowy składa się tylko raz

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że dodatek osłonowy jest przyznawany jednorazowo i przysługuje za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Wniosku nie należy składać, jeśli… więcej

wtorek, 26 lipca 2022

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 dla wniosków papierowych

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 można składać od dnia 1 sierpnia 2022 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej

wtorek, 21 czerwca 2022

nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy dla wniosków składanych drogą elektroniczną

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 lipca 2022 r. można składać drogą elektroniczną wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy o przyznanie: świadczeń rodzinnych za… więcej