Artykuł

Nowy Dom Dziennego Pobytu w zrewitalizowanej kamienicy w Śródmieściu

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS
  • Aktualności dla pracowników MOPS
  • bez barier
  • Rewitalizacja
  • Aktualności - Rewitalizacja
  • Seniorzy

Na parterze - pokój aktywności fizycznej z jedną, całkowicie przeszkloną ścianą, fotelami do masażu i rowerkami treningowymi oraz sala klubowa z pianinem. Na I piętrze – przestronna jadalnia. Na II piętrze – w pełni wyposażona, nowoczesna kuchnia oraz pomieszczenia magazynowe na przechowywanie żywności. Na najwyższym, trzecim piętrze – sala odpoczynku z leżankami, regałami wypełnionymi książkami i z widokiem m.in. na OFF Piotrkowska, sala multimedialna (komputerowa) oraz taras. Tak na prawie 730 mkw. powierzchni prezentuje się nowo uruchomiony Dom Dziennego Pobytu ulokowany w niezależnym, czterokondygnacyjnym budynku w podwórku kamienicy przy ul. Sienkiewicza 79. To drugi Dom Dziennego Pobytu powstały na terenie obiektu, który wcześniej został poddany kompleksowej rewitalizacji, ale jednocześnie największy (pod względem powierzchni) ze wszystkich tego typu placówek funkcjonujących na terenie Łodzi.

fot. UMŁ
10 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

- Dom Dziennego Pobytu to takie miejsce, które pomaga zorganizować i wypełnić dzień osobom, które zaprzestały już aktywności zawodowej – mówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – To miejsce zarówno dla tych, których nadal rozpiera energia do działania, jak i dla tych, którzy tej energii poszukują. Jestem przekonana, że w nowo otwartym Domu Dziennego Pobytu wszyscy seniorzy znajdą mnóstwo pozytywnej energii.

W sali klubowej na parterze budynku oraz w jadalni na I piętrze, a więc w miejscach, w których są warunki do tego, by organizować spotkania w większym gronie, jest wbudowane nagłośnienie. Dodatkową atrakcją obiektu jest specjalna winda transportująca posiłki między II piętrem, na jakim jest ulokowana kuchnia (jedzenie dla seniorów przygotowuje w niej na co dzień czterech pracowników) a I piętrem, na którym znajduje się jadalnia.

Uzupełnieniem Domu Dziennego Pobytu przy ul. Sienkiewicza jest malownicze patio wypełnione zielenią i kwiatami oraz ławeczkami, na których można spędzać przyjemnie czas przy ładnej pogodzie. Docelowo, z drugiej strony budynku, powstanie również ogród – kolejne miejsce dla seniorów do przebywania „pod chmurką”. Koszt rewitalizacji całej kamienicy, w tym także powstania Domu Dziennego Pobytu, to ponad 13,8 mln zł.

W nowym obiekcie, który jest do dyspozycji seniorów od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 16, będą odbywały się m.in. warsztaty rękodzieła i muzykoterapii, zajęcia gimnastyki prozdrowotnej, wykłady oraz spotkania edukacyjne i artystyczne, spotkania oraz konsultacje z ekspertami różnych branż (m.in. dietetykiem, psychologiem, gerontologiem i rehabilitantem), wieczorki taneczne oraz lektorat z j. angielskiego. Realizacja wszystkich tych zajęć będzie uzależniona od obecnej sytuacji epidemiologicznej.

Dom Dziennego Pobytu przy ul. Sienkiewicza 79 jest przeznaczony dla 70 podopiecznych. Jest nową lokalizacją dotychczasowych, dwóch placówek tego samego typu funkcjonujących wcześniej przy ul. Piotrkowskiej 203/205 (placówka powstała w lutym 1977 r. i początkowo funkcjonowała przy ul. Czerwonej 3; był to trzeci Dom Dziennego Pobytu w całym mieście) oraz przy al. Kościuszki 29 (placówka powstała w lutym 1972 r. i początkowo funkcjonowała przy ul. Piotrkowskiej 159; był to pierwszy Dom Dziennego Pobytu w Łodzi).

- Pierwsze tygodnie w nowym miejscu poświęcimy w dużej mierze na wzajemną integrację seniorów, którzy do tej pory korzystali z dwóch różnych lokalizacji – mówi Wioleta Guderska, administrator nowego Domu Dziennego Pobytu przy ul. SienkiewiczaTo „scalenie” przebiega m.in. doskonale podczas zajęć z muzykoterapii, w trakcie których dwa zupełnie oddzielne do tej pory chóry ćwiczą wspólnie, by niebawem tworzyć już jeden zespół.

Seniorzy korzystający na co dzień z nowej placówki mają od 53 do 96 lat i pochodzą nie tylko z okolic, ale ze wszystkich dzielnic Łodzi. Najstarszą seniorką jest 96-letnia Pani Krystyna, a najstarszym seniorem – 89-letni Pan Zbigniew. W nowym obiekcie jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Mile widziani są więc seniorzy z całej Łodzi spragnieni kontaktów towarzyskich z rówieśnikami i nie tylko. Chętni mogą zarówno osobiście odwiedzić placówkę (w godzinach jej funkcjonowania) i od razu poznać jej klimat, jak skontaktować się telefonicznie z III Wydziałem Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS pod numerami telefonów: (42) 684 44 81 lub (42) 684 54 47. Każdy senior z Domu Dziennego Pobytu przy ul. Sienkiewicza ponosi jedynie koszty wyżywienia w wysokości 11 zł za każdy dzień (w cenie jest dwudaniowy obiad oraz śniadanie i kolacja).

*****

W Łodzi funkcjonuje obecnie 19 Domów Dziennego Pobytu przeznaczonych dla seniorów (17 publicznych i 2 niepubliczne).

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi prowadzi na terenie miasta 17 Domów Dziennego Pobytu dla seniorów, które dysponują łącznie obecnie 780 miejscami. Dodatkowo łódzki MOPS prowadzi jeszcze dwa Domy Dziennego Pobytu dla osób z niepełnosprawnościami, w których jest w sumie 100 miejsc.

Ponadto dwa Domy Dziennego Pobytu dla seniorów prowadzi – na zlecenie Miasta Łódź - Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Jest w nich z kolei łącznie 95 miejsc.

W ubiegłym roku ze wszystkich łódzkich Domów Dziennego Pobytu skorzystało (w sposób rotacyjny) w sumie nieco ponad 1.000 osób.

Aktualności

środa, 5 maja 2021

Informacja dotycząca kart przedpłaconych

Piotr Skobel

Informujemy, że osoby które pobierają świadczenia z Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przy użyciu karty przedpłaconej od 1.05.2021 r. mogą mieć trudności z wypłatą pieniędzy z bankomatów. Dla… więcej

wtorek, 27 kwietnia 2021

Zmiana wysokości dodatku energetycznego

Piotr Skobel

Publikacja Obwieszczenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 kwietnia 2021 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2021 więcej

środa, 31 marca 2021

Rozpoczyna się przyjmowanie wniosków o świadczenie 500+ w formie „papierowej”

Od 1 kwietnia 2021 r. będzie można w formie papierowej składać wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego 500+ na nowy okres. więcej

czwartek, 25 marca 2021

Składanie wniosków o świadczenie 500+ w formie papierowej na nowy okres świadczeniowy 2021/2022

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 kwietnia 2021 r. można składać w formie papierowej wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego 500+ na nowy okres świadczeniowy rozpoczynający… więcej

wtorek, 23 marca 2021

apel o ograniczenie bezpośrednich wizyt

Piotr Skobel

W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 na terenie Polski oraz w trosce o bezpieczeństwo naszych klientów oraz pracowników Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi apelujemy do wszystkich mieszkańców… więcej

piątek, 12 marca 2021

Kwota najniższej emerytury od 01-03-2021 r.

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż od 1 marca 2021 r. kwota najniższej emerytury wynosi 1250,88 zł. więcej