Artykuł

NAJBARDZIEJ BAŁA SIĘ, GDY BYLI W NOCY SAMI. DO DZIŚ NIE UMIE SIĘ PRZYTULAĆ

  • kategoria:
  • Aktualności
  • Rodzina jest dla dzieci

Ich mama miała jasne włosy, długo chorowała i często wymiotowała krwią. Tak zapamiętała ją Natalka*, która ma teraz 7 lat i razem z młodszym braciszkiem, 2,5-letnim Jasiem, wychowuje się w jednej z łódzkich rodzin zastępczych. Z domu rodzinnego dziewczynka pamięta również starszą siostrę. Wtedy jeszcze mieszkali w 5 osób na 16 m kw. Któregoś dnia, gdy dzieci się obudziły, mama już nie żyła. Po jej śmierci najstarsza siostra zamieszkała z biologicznym ojcem, a młodsze rodzeństwo zostało ze swoim tatą. Mieszkali razem przez ponad pół roku.

Rano tata szedł po alkohol. I wieczorem drugi raz. A jak wracał, to było ciemno i wtedy często mówił, że nic innego nie kupił, bo sklep z jedzeniem był już zamknięty. Przysmakiem stał się chleb z margaryną. A z czasem suchy chleb…

Jak tata nie miał czasu zrobić Jaśkowi ????butelki z mlekiem, to Natalia wiedziała, że sama musi się tym zająć. Braciszek czuł, że może na niej polegać.

Nawet w nocy, gdy zostawali sami w mieszkaniu. Natalka do dziś pamięta, jak bardzo się wtedy bała, a nie mogła tego okazać, żeby nie wystraszyć Janka. Pewnego dnia tata długo nie wracał ze sklepu. W końcu dziewczynka wyszła z mieszkania, żeby poprosić kogoś o pomoc. Na schodach znalazła pijanego ojca…

Prosto z domu Natalia i Janek trafili do jednego z łódzkich domów dziecka, a jak tylko zwolniło się miejsce, to zamieszkali w rodzinie zastępczej prowadzącej pogotowie rodzinne. Początkowo dzieci rzucały się na każde jedzenie i zawsze brały dokładkę. A do tego jeszcze Janek rozpaczliwie płakał, gdy ktoś zaczynał jeść, zanim on dostał swoją porcję. Teraz już jest lepiej i wreszcie nie trzęsą się na widok suchego chleba. Za to Natalka wciąż boi się zamkniętych pomieszczeń i nawet ????kąpie się przy otwartych drzwiach łazienki.

Rozwój Jaśka niepokoi jego rodzinę zastępczą. Chłopiec nie mówi ani jednego słowa, nie patrzy w oczy i często odwraca głowę. Na razie nie wiadomo, czy to objawy autyzmu czy traumy. Jest już za to pewne, że ma FAS.

Dużo lepiej rozwija się jego siostra, która okazała się dzieckiem niezwykle bystrym i inteligentnym. Wszystko łapie w mig, a w przedszkolu nie mogą się jej nachwalić. Najtrudniej przychodzi jej nauka bliskości. Wciąż jeszcze nie wie, jak przytulić się do cioci i wujka.

Ich to wcale nie dziwi, bo w swojej pracy opiekowali się już wieloma dziećmi po traumach. Mówią zgodnie, że Natalia i Jan to jedne z najmniej doświadczonych ciężką przemocą dzieci spośród tych, które u nich mieszkały.

Tata Natalki i Janka nie zadzwonił do swoich dzieci już od kilku miesięcy. Rodzice zastępczy mają nadzieję, że sąd możliwie szybko pozbawi go władzy rodzicielskiej i dzieci będą mogły zamieszkać w rodzinie adopcyjnej.

Chcesz stworzyć tymczasowy dom dla dzieci po przejściach? Napisz do nas lub zadzwoń pod numer 506 980 979.

*Imiona zostały zmienione.

Aktualności

środa, 19 października 2022

dodatek elektryczny - ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Od 1 grudnia 2022 r. można złożyć wniosek o dodatek elektryczny

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 17 października 2022 r. została opublikowana ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w… więcej

poniedziałek, 26 września 2022

Wypłata świadczeń - ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Wypłata dodatku węglowego

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 23 września 2022 r. wypłacono dodatek węglowy dla 11 854 beneficjentów na kwotę 35 562 000 zł więcej

piątek, 23 września 2022

Zdjęcie pola- Ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2021 r.

Marcin Supera

Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia  22  września 2022 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w… więcej

środa, 21 września 2022

Dodatek dla gospodarstw domowych - ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Dodatek dla gospodarstw domowych

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 21-09-2022 r. można złożyć wniosek o dodatek dla gospodarstw domowych. Na chwilę obecną druki wniosków są dostępne na stronie internetowej… więcej

Dodatek dla gospodarstw domowych - ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Uwaga – ogrzewanie mieszkania, domu gazem

Marcin Supera

Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, które ogrzewają domy kotłem gazowym zasilanym gazem płynnym ze zbiornika gazu skroplonego LPG. Składając wniosek o dodatek do gazu LPG należy dołączyć… więcej

wtorek, 20 września 2022

Dodatek dla gospodarstw domowych - ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Dodatek dla gospodarstw domowych

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 19 września 2022 r. została opublikowana ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z… więcej