Artykuł

MYŚLELI WYŁĄCZNIE O ADOPCJI. ZOSTALI RODZINĄ ZASTĘPCZĄ I SĄ SZCZĘŚLIWI

  • kategoria:
  • Aktualności
  • Rodzina jest dla dzieci

Gosia* i Paweł byli już po czterdziestce, gdy podjęli decyzję, że chcą adoptować dzieci. Zgłosili się do jednego z ośrodków adopcyjnych w swojej okolicy, czyli w Wielkopolsce. – Wiedzieliśmy już wówczas, że istnieje coś takiego jak rodzicielstwo zastępcze, ale byliśmy zdecydowanie na nie. Jednak w naszym ośrodku od samego początku panie prowadzące szkolenie pytały kandydatów o gotowość do bycia rodziną zastępczą. Tak często wracały do tego tematu, że nas z nim powoli oswoiły. Mówiły, że warto. Dlatego gdy pod koniec szkolenia ponownie o to zapytały, to aż pięć par z sześciu potwierdziło, że są gotowe przyjąć dziecko jako rodzina zastępcza, a nie adopcyjna. W tym także my – opowiadają.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

1,5 roku temu zauważyli na Fb posty naszej kampanii Rodzina Jest dla Dzieci, w których często poszukujemy rodzin dla dzieci z łódzkich domów dziecka. Gosia i Paweł zgłosili się do nas, żeby stworzyć dom dla rodzeństwa z łódzkiej pieczy. Ich ośrodek adopcyjny potwierdził, że rodzina jest dobrze przygotowana nie tylko do adopcji, ale także do rodzicielstwa zastępczego.

Latem 2022 r. przyjechali na pierwsze spotkanie z dziewczynkami, które od roku mieszkały w placówce. Ola miała wówczas 3,5 roku, a jej siostra Justynka była o rok młodsza. Na zapoznaniu obie już po sekundzie wyznały miłość cioci Gosi i wujkowi Pawłowi. Byliśmy tym nieco przerażeni, bo zdawaliśmy sobie sprawę, że to typowe objawy zaburzeń więzi. Rodzina się jednak nie przejęła. – W naszym ośrodku przygotowano nas, że w pieczy zastępczej nie ma zdrowych dzieci. Wiedzieliśmy, że dzieci mogą mieć FAS i różnego rodzaju zaburzenia – komentują.

A z pierwszego spotkania i tak niewiele pamiętają. – Bo to były ogromne emocje. Byłam oszołomiona. Prawie wszystkie dzieci z tej grupy podleciały do mojego męża. Pewnie dlatego, że mężczyzn w domach dziecka pracuje niewielu, więc jak się już pojawią, to są prawdziwą atrakcją. Gdy jechałam na drugie spotkanie, to się zastanawiałam, czy w ogóle rozpoznam te nasze dziewczyny – mówi Gosia.

A później wszystko potoczyło się we właściwym tempie. Gosia i Paweł przyjeżdżali regularnie do domu dziecka. W wakacje wzięli nawet urlop, żeby mieszkać w Łodzi i spędzać z dziewczynami jak najwięcej czasu. Gdy one zamieszkały już razem z nimi, to początkowo zaczepiały na ulicy każdą osobę. – A jak ktoś się do nich uśmiechnął, to był już ich człowiek. Nigdzie nie mogłam sama z nimi wyjść, bo każda nowa osoba wzbudzała ich zainteresowanie i były gotowe do niej pobiec. Dopiero gdy mąż wracał z pracy, to chodziliśmy razem na spacery i place zabaw. Cały czas opowiadaliśmy im, jak traktuje się własną rodzinę, jak przyjaciół, a jak nieznajomych. Tłumaczyliśmy, że to np. są panie z urzędu, to jest ciocia i wujek, a to ktoś obcy.

Przez pierwsze pół roku jeździli na spotkania z mamą biologiczną dzieci. A raz nawet ona przyjechała do figloraju w ich mieście. Później kontakt się urwał. Czasami w przedszkolu dziewczynki chwaliły się, że mają dwie mamy, ale jedna jest daleko. Teraz to Gosia i Paweł przypominają niekiedy Oli i Justynce, że mają też drugich rodziców. Bo one same już od dawna mówią do nich „mamo” i „tato”.

Przez jakiś czas myśleli, że przy dzieciach będą musieli zrezygnować z własnych przyjemności. A bardzo lubią podróżować po Polsce. Dość szybko jednak okazało się, że dziewczynki połknęły podróżniczego bakcyla. – Wojaże wcale nie poszły w siną dal. Na pierwszą wycieczkę wyprawiliśmy się na jarmark świąteczny do Wrocławia. Później byliśmy chyba z pięć razy nad morzem. I już planujemy wyjazd do Zakopanego. Tym razem pojedziemy pociągiem – wyliczają.

W ciągu ponad roku w nowej rodzinie Ola i Justynka dostały orzeczenia o niepełnosprawności (z powodu FAS-u) i potrzebie kształcenia specjalnego. Chodzą do przedszkola integracyjnego i uwielbiają pływać. Z basenu mogłyby nie wychodzić. – Czasami ludzie podziwiają nas za opanowanie, bo nasze dziewczyny są zawsze najbardziej energiczne ze wszystkich dzieci. Być może Ola dostanie kiedyś diagnozę o ADHD. Ale na razie cieszy nas, że w tych naszych dzieciach to po prostu są dzieci. Teraz już nie prezentują takich zaburzeń więzi jak na początku. Czujemy, że są z nami związane. Wciąż lubią zagadywać do ludzi, ale już się nas pilnują i wiedzą, że jesteśmy rodziną. To efekt bycia razem niemal non stop. Przez ponad rok byłam z nimi w domu: na urlopie macierzyńskim, wychowawczymi i wypoczynkowym. Bo nic nie zastąpi czasu spędzonego wspólnie na wygłupach, zabawach, a czasami nawet na nicnierobieniu. My zresztą od pierwszej rozmowy o tych gwiazdach wiedzieliśmy, że to nasze dzieci. Śmiejemy się, że to jest miłość od pierwszego telefonu - opowiadają.

A my jako przedstawiciele łódzkiej pieczy zastępczej jesteśmy wdzięczni takim ośrodkom adopcyjnym jak ten, który zakwalifikował do adopcji Gosię i Pawła. Dzięki pracownikom tego OA dwie dziewczynki z niepełnosprawnością mają prawdziwy dom i kochających rodziców.

*Imiona zostały zmienione.

Aktualności

piątek, 16 września 2022

Ikona dodatku węglowego

Brak środków na wypłatę dodatku węglowego

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę dodatku węglowego. Wypłata dodatku nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej

środa, 17 sierpnia 2022

ikona dodatku węglowego

Dodatek Węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 17-08-2022 r. można złożyć wniosek o dodatek węglowy. więcej

piątek, 12 sierpnia 2022

Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

dodatek węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 11 sierpnia 2022 r. została podpisana i opublikowana ustawa o dodatku węglowym (Dz. U.2022 poz. 1692). Zgodnie z ww. ustawą Minister… więcej

czwartek, 4 sierpnia 2022

Wniosek o dodatek osłonowy składa się tylko raz

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że dodatek osłonowy jest przyznawany jednorazowo i przysługuje za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Wniosku nie należy składać, jeśli… więcej

wtorek, 26 lipca 2022

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 dla wniosków papierowych

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 można składać od dnia 1 sierpnia 2022 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej

wtorek, 21 czerwca 2022

nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy dla wniosków składanych drogą elektroniczną

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 lipca 2022 r. można składać drogą elektroniczną wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy o przyznanie: świadczeń rodzinnych za… więcej