Artykuł

Mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami w zrewitalizowanych kamienicach już z lokatorami

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS
  • Aktualności dla pracowników MOPS
  • bez barier
  • NGO
  • Rewitalizacja
  • Aktualności - Rewitalizacja

Adrianna, Aleksandra, dwie Anny, Jarosław, Kalina, Krzysztof, Marta, Mikołaj, Piotr, Sebastian, Tomasz oraz Wojciech zamieszkali już w trzech oddanych w tym roku do użytku mieszkaniach chronionych ulokowanych w zrewitalizowanych kamienicach w centrum miasta i przeznaczonych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami (ruchową, sprzężoną, intelektualną, a także z zaburzeniami psychicznymi). Wkrótce do tego grona pełnoletnich łodzian dołączy jeszcze troje lokatorów, którzy wprowadzą się do czwartego tego typu lokum.

fot. UMŁ
11 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Cztery mieszkania chronione dla łodzian z niepełnosprawnościami mieszczą się - po jednym w każdej lokalizacji - w odnowionych kamienicach: przy ul. Kilińskiego 39 (nieco ponad 108 mkw.; 3 miejsca), przy ul. Sienkiewicza 56 (niemal 94 mkw.; 3 miejsca), przy ul. Sienkiewicza 79 (niespełna 200 mkw.; 5 miejsc) oraz przy ul. Wschodniej 42 (prawie 146 mkw.; 5 miejsc). Każde z lokum jest w pełni umeblowane i wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty oraz urządzenia umożliwiające i ułatwiające codzienne funkcjonowanie lokatorów. Poza więc m.in. łóżkami, szafkami, tradycyjnym sprzętem AGD (np. pralkami, odkurzaczami, żelazkami i lodówkami), pościelą, zestawem naczyń w dedykowanych mieszkaniach znajduje się także rehabilitacyjne wyposażenie potrzebne osobom poruszającym się na wózkach (windy, podnośniki, krzesła kąpielowe, dostosowane meble i sprzęt AGD).

- Mieszkania chronione to takie mieszkania do zadań specjalnych – mówi Marlena Mazerant, kierownik Wydziału Pomocy Stacjonarnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Stacjonarnej w Łodzi. Dają nie tylko dach nad głową, ale przede wszystkim uczą, wspierają, rozwijają, a poza tym usprawniają umiejętności i zachowania niezbędne w samodzielnym funkcjonowaniu. Wyróżniamy dwa rodzaje takich mieszkań: treningowe oraz wspierane. Dzięki pobytowi w pierwszym typie lokum, w warunkach, które są zbliżone do domu rodzinnego, osoby mają okazję sprawdzić i nauczyć się funkcjonowania w środowisku odpowiadającym właściwemu miejscu zamieszkania. Lokale wspierane natomiast są przeznaczone dla tych osób, które potrzebują bardziej intensywnego wsparcia niż pomoc w postaci usług opiekuńczych. Takie mieszkania są także alternatywą dla domów pomocy społecznej.

Lokale przy ul. Kilińskiego 39 oraz przy ul. Sienkiewicza 56mieszkaniami treningowymi, a te przy ul. Sienkiewicza 79 oraz ul. Wschodniej 52mieszkaniami wspieranymi. W dwóch pierwszych czas pobytu dla osoby z niepełnosprawnością wynosi od 3 do 12 miesięcy, a w dwóch ostatnich – do dwóch lat. W każdej ze wskazanych lokalizacji – w zależności od profilu lokum oraz potrzeb jego lokatorów – będą pojawiali się opiekunowie mieszkania i asystenci osób z niepełnosprawnością, którzy zostali zapewnieni przez wyłonionych w konkursach operatorów poszczególnych lokalizacji. Lokalami przy ul. Kilińskiego 39 oraz ul. Sienkiewicza 79 opiekuje się Międzynarodowe Stowarzyszenie Pomocy „Słyszę Serce”, a tymi przy ul. Sienkiewicza 56 oraz ul. Wschodniej 42 - Stowarzyszenie „POMOST”. Zadaniem operatorów jest wspieranie osób z niepełnosprawnościami zakwaterowanych we wspomnianych mieszkaniach m.in. w wykonywaniu niezbędnych czynności w życiu codziennym, jak również w utrzymaniu i rozwijaniu samodzielności danej osoby na poziomie jej możliwości.

- Mieszkania chronione oznaczają w praktyce prawo do bezpiecznego, niezależnego życia i prawo do podejmowania decyzji o swoim życiu – mówi Marcin Urbaniak, vice przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Pomocy „Słyszę Serce”. - Są to prawa i potrzeby ważne dla każdego z nas. Cieszę się, że Miasto Łódź wspiera taki kierunek.

- Opieka nad mieszkaniami chronionymi to bardzo ważny krok naprzód w naszej działalności nakierowanej na wspieranie osób po kryzysach psychicznych w procesie ich usamodzielniania i otworzenie drogi, która dla części osób była dotychczas po prostu zamknięta – mówi Ewa Nowaczyńska, prezes Stowarzyszenia „POMOST”. - Jest to droga do samodzielności, bez której niektórzy z naszych podopiecznych nigdy nie mieliby szansy na pełne uniezależnienie się od stałej opieki opiekunów, najczęściej rodziców - lub też szansa na to byłaby niewielka. Dla osób po kryzysach psychicznych samodzielne mieszkanie często stanowi tak duże wyzwanie, że nie są oni w stanie go podjąć.

O możliwość pobytu w mieszkaniu chronionym dla osób z niepełnosprawnościami może ubiegać się pełnoletni łodzianin posiadający orzeczenie o niepełnosprawności z właściwym stopniem i symbolem lub też posiadający zaświadczenie lekarskie wystawione na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz zaświadczenie o udziale w terapii. Osoby starające się o tego rodzaju lokum nie mogą poza tym wymagać całodobowego wsparcia. Za pobyt w przydzielonym pokoju każda osoba jest zobowiązana do comiesięcznej opłaty w wysokości 30 procent miesięcznego dochodu.

- Zdecydowałam się ubiegać o miejsce w mieszkaniu chronionym, ponieważ chcę być bardziej samodzielna – mówi Ola, lokatorka jednego z czterech wspomnianych mieszkań chronionych. – Mimo że jestem dorosła, miewam problemy z niektórymi, codziennymi czynnościami, jak np. obsługa internetowego konta bankowego czy obsługa niektórych urządzeń znajdujących się w mieszkaniu. Niełatwo jest mi także zorganizować swoją codzienność, m.in. zakupy. Do tej pory mieszkałam z mamą i być może przez to trudno było mi zmotywować się do ćwiczenia zadań, z którymi mam kłopot. Wiem jednak, że kiedyś przyjdzie czas, iż zostaną naprawdę sama i chcę być do tego lepiej przygotowana.

- Starałem się o mieszkanie chronione głównie po to, by się usamodzielnić – mówi Mikołaj, także lokator jednego z czterech wspomnianych mieszkań chronionych. - Jest szansa na remisję choroby oraz odstawienie leków, a samodzielne mieszkanie może mi w tym pomóc. Poszukuję też pracy, ale nie mam doświadczenia zawodowego, a takie mieszkanie pomoże mi być pewniejszym. Będę mógł też normalnie funkcjonować wśród rówieśników.

Zgłoszenia od zainteresowanych mieszkaniami chronionymi przeznaczonymi dla osób z niepełnosprawnościami są przyjmowane cały czas, ponieważ w przydzielonym lokum będzie można spędzić wspomniany już określony okres. Każda pierwsza decyzja jest wydawana na trzy miesiące. Wszelkie szczegółowe informacje na temat mieszkań chronionych dla osób z niepełnosprawnościami można uzyskać w Wydziale Pomocy Stacjonarnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, pod numerem telefonu: (42) 685 43 79 (w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17).

Uruchomione mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnościami zostały dofinansowane ze środków Budżetu Państwa, w związku z działaniem 4.7 Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Kwota dofinansowania wynosi 38.400 zł.

Wymienione mieszkania nie są jedynymi chronionymi i przeznaczonymi dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, które zostaną ulokowane w zrewitalizowanych kamienicach w Łodzi. Takie lokum funkcjonuje już od końca ubiegłego roku przy ul. Gdańskiej 8 (jest w m nim 5 miejsc). W najbliższych latach – po zakończonej, kompleksowej renowacji kolejnych budynków – takich mieszkań chronionych przybędzie jeszcze sześć. Znajdzie się w nich w sumie 25 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się w odnowionych kamienicach przy: ul. Legionów 20 (3 miejsca), ul. Mielczarskiego 22 (4 miejsca), ul. Piotrkowskiej 115 (3 miejsca), ul. Włókienniczej 3 (5 miejsc), ul. Wschodniej 35 (5 miejsc) oraz ul. Zachodniej 56 (5 miejsc). Miasto Łódź prowadzi także mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnościami poza obszarem rewitalizowanym – jest w nich w sumie 40 miejsc. Znajdują się one w następujących lokalizacjach: ul. Krawiecka 10 abc, ul. Łagiewnicka 102/116, ul. Municypalna 4, ul. Traktorowa 90, ul. Wojska Polskiego 136/138, ul. Zawiszy Czarnego 22 oraz Jedlicze A koło Grotnik (ul. Jedlinowa 42/44).

Aktualności

piątek, 16 września 2022

Ikona dodatku węglowego

Brak środków na wypłatę dodatku węglowego

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę dodatku węglowego. Wypłata dodatku nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej

środa, 17 sierpnia 2022

ikona dodatku węglowego

Dodatek Węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 17-08-2022 r. można złożyć wniosek o dodatek węglowy. więcej

piątek, 12 sierpnia 2022

Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

dodatek węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 11 sierpnia 2022 r. została podpisana i opublikowana ustawa o dodatku węglowym (Dz. U.2022 poz. 1692). Zgodnie z ww. ustawą Minister… więcej

czwartek, 4 sierpnia 2022

Wniosek o dodatek osłonowy składa się tylko raz

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że dodatek osłonowy jest przyznawany jednorazowo i przysługuje za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Wniosku nie należy składać, jeśli… więcej

wtorek, 26 lipca 2022

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 dla wniosków papierowych

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 można składać od dnia 1 sierpnia 2022 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej

wtorek, 21 czerwca 2022

nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy dla wniosków składanych drogą elektroniczną

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 lipca 2022 r. można składać drogą elektroniczną wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy o przyznanie: świadczeń rodzinnych za… więcej