Artykuł

Miasta z głową

  • kategoria:
  • Miasto

I Międzynarodowy Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych już za tydzień w Łodzi! Jaki jest cel regeneracji miast? Dlaczego niektóre przestrzenie miejskie są nadal wykorzystywane, a inne są zapomniane i zaniedbywane? Jak zmieniają się oczekiwania wobec przestrzeni miejskiej? Odpowiedzi na te i inne pytania usłyszymy 22 i 23 czerwca podczas I Międzynarodowego Kongresu Regeneracji Miast Przemysłowych, który odbędzie się w przepięknych murach łódzkiej EC1. Wydarzenie będzie mieć charakter hybrydowy.

Pierwsza edycja kongresu odbędzie się na terenie EC1 – dawnej łódzkiej elektrowni, która dzisiaj pełni rolę nowoczesnego centrum kulturalno-edukacyjnego. Wyjątkowe miejsce, w którym odbędzie się to wydarzenie, jest najstarszą komercyjną elektrownią znajdująca się na terenie Łodzi, która służyła mieszkańcom przez niemalże 100 lat.

W przeszłości ludzie musieli korzystać z ulic, placów, terenów zielonych i innych dostępnych obszarów, niezależnie od jakości i atrakcyjności tych miejsc. Przestrzenie publiczne jak i miejskie kiedyś były „koniecznością” w życiu ludzi – dziś są tylko opcją. Globalny kapitalizm wymusił zmiany w postrzeganiu przestrzeni, w których funkcjonujemy, koniecznym okazało się stworzenie nowych warunków, co wymaga radykalnego przemyślenia kwestii rewitalizacji miast w ogóle, a w szczególności zachowania dziedzictwa kulturowego. Dlatego punktem wyjścia pierwszego kongresu dotyczącego regeneracji miast, którego organizatorami są Urząd Miasta Łodzi oraz Open Eyes Economy, będzie zrównoważony rozwój miast.

Wyjątkowe forum na temat regeneracji miast 

Pierwsza edycja kongresu odbędzie się na terenie EC1 – dawnej łódzkiej elektrowni, która dzisiaj pełni rolę nowoczesnego centrum kulturalno-edukacyjnego. Wyjątkowe miejsce, w którym odbędzie się to wydarzenie, jest najstarszą komercyjną elektrownią znajdująca się na terenie Łodzi, która służyła mieszkańcom przez niemalże 100 lat. Po okresie jej świetności, nieczynne i niszczejące tereny, położone w centrum miasta, zostały zrewitalizowane i zaadaptowane do pełnienia zupełnie nowych funkcji. 

Nieprzypadkowo, taka lokalizacja będzie miejscem wymiany dobrych praktyk planowania rozwoju miast i doświadczeń w tym zakresie, bo jest ona po prostu „żywym przykładem” tego, że budynkiz bogatą historią oferują miastom więcej niż atrakcyjny design i symbole przeszłości. 

Specjaliści z całego świata w Łodzi

W trwających dwa dni debatach, panelach dyskusyjnych, potyczkach oraz prezentacjach weźmie udział ponad 150 prelegentów z całego świata. Wśród nich znajdą się m.in.: Stefan Mayr (Supervien Urbanism Vienna), Filipo Logi (Siemens Mobility and HaCon), Sandra Piesik (3 idea B.V. Amsterdam), Janusz Michałek (Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna), Joanna Erdman (ING), Naotoshu Mishida (Hitachi Europe) czy Margrethe Vestager (Komisja Europejska).

Przygotowania do wydarzenia podsumował Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi, podczas ostatniego spotkania z mediami: „Ogromnie się cieszę, że do Łodzi przyjedzie ponad 150 prelegentów i panelistów z całego świata, bo to niepowtarzalna okazja nie tylko do dyskusji na temat przyszłości miast przemysłowych, takich jak Łódź, ale też wspaniała okazja do zaprezentowania potencjału naszego Miasta oraz promocji gospodarczej Łodzi i regionu”

Program całego Kongresu i rejestracja

Regeneracja miast różni się w zależności od skali miasta, rodzaju wyzwań oraz kontekstu społeczno-środowiskowego. Prawdziwe znaczenie tego trendu polega na tym, że zwiększa ona atrakcyjność miasta, jego działalność gospodarczą i kulturową, na poziomie globalnym. Dlatego w kongresowej agendzie nie zabraknie najbardziej aktualnych zagadnień, takich jak: nowa polityka przemysłowa, finansowanie regeneracji miast, nowe życie terenów i obiektów poprzemysłowych, miejskie miejsca spotkań, retrowersje, mobilność wewnątrz miast i konurbacji przemysłowych.

Tegoroczna edycja odbędzie się w formie hybrydowej – stacjonarnie przy zachowaniu wszelkich rygorów sanitarnych, oraz online, gdzie relację będzie można śledzić w czasie rzeczywistym. Dla zarejestrowanych uczestników dostępna będzie specjalna wirtualna platforma, na której zainteresowani będą mieć możliwość śledzenia programu na żywo, bieżącego komentowania i zadawania pytań oraz networkingu czy dostępu do strefy expo.

Wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązuje rejestracja dostępna na stronie  www.regeneracjamiast.pl.

Dodatkową atrakcją dla uczestników Kongresu w formule stacjonarnej będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz obejrzenia seansu w Planetarium EC1. Dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko dla uczestników Kongresu zaplanowano również pokaz mappingu na budynkach EC1, który odbędzie się 22 czerwca 2021 r. o godz. 22.00. Wstęp wolny.

Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych

22-23 czerwca 2021, formuła hybrydowa

EC1 ul. Targowa 1/3, Łódź oraz online

www: http://www.regeneracjamiast.pl

FB: @regeneracjamiast

Aktualności

poniedziałek, 15 listopada 2021

Dziewczynka na huśtawce w ogrodzie. Zdjęcie motywowe.

Zmiany w wypłacaniu świadczenia 500+

Od 1.01.2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze (500+) będzie przyjmował i rozpatrywał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. więcej

wtorek, 9 listopada 2021

świadczenia pielęgnacyjne- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2022

Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 27 października 2021 r. w sprawie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2022 więcej

czwartek, 4 listopada 2021

Świadczenie wychowawcze (500+) na nowych zasadach od 01-01-2022 r.

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż zgodnie z ustawą z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r.… więcej

wtorek, 19 października 2021

Od 16-12-2021 r. przeniesienie Wydziału Dodatków Mieszkaniowych

Od dnia 16-12-2021 r. Wydział Dodatków Mieszkaniowych mieszczący się przy al. Piłsudskiego 100 zostanie przeniesiony do siedziby Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przy ul. Urzędniczej 45. … więcej

Od 16-12-2021 r. przeniesienie Punktów Obsługi Świadczeniobiorców

Od dnia 16-12-2021 r. Punkty Obsługi Świadczeniobiorców mieszczące się przy: Politechniki 32, Piłsudskiego 100, Piotrkowskiej 153 zostaną przeniesione do siedziby Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej

wtorek, 28 września 2021

Zdjęcie pola- Ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2020 r.

Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 22 września 2021 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w… więcej