Artykuł

Łódzki Budżet Obywatelski – jak go zmienić, by działał lepiej?

  • kategoria:
  • Fabryka Aktywności
  • DziałaMY

W poniedziałek, 30 stycznia br., rozpoczynają się konsultacje społeczne Uchwały w sprawie warunków jakie powinien spełniać projekt Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy i mieszkanki Łodzi będą mieli możliwość zaopiniowania propozycji zmian przygotowanych przez Urząd Miasta, zgłoszenia własnych rozwiązań poprzez formularz konsultacyjny lub wzięcia udziału w dyskusji – spotkaniu, które odbędzie się 2 lutego (czwartek) o 17:00 w Fabryce Aktywności Miejskiej, ul. Tuwima 10.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Ustawa, uchwała, zarządzenie – o czym będziemy rozmawiać?

O konieczności i formie realizacji budżetów obywatelskich w Polsce decydują zapisy Ustawy o Samorządzie Gminnym. To dokument przyjęty przez władze Państwa – określa szerokie ramy procesów współdecydowania, nakłada obowiązek ich realizacji na miasta działające na prawach powiatu. Czyli, między innymi, na Łódź. To jednak bardzo ogólne zapisy – o formie poszczególnych etapów budżetu, dopuszczalnych projektach, sposobie analizy, formule głosowania i innych kwestiach decyduje Uchwała – przyjęta przez Radę Miasta Łodzi, lokalna wykładnia, zapewniająca dostosowanie ŁBO do naszej, miejskiej, łódzkiej, rzeczywistości. To właśnie o tej Uchwale chcielibyśmy porozmawiać.

Co proponujemy?

Oddział ds. Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego, na podstawie rozmów z mieszkańcami i mieszkankami oraz ewaluacją wcześniejszych edycji budżetu, zaproponował dwie zmiany:

  • Po pierwsze, chcielibyśmy zmienić zakres projektów o charakterze tylko ponadosiedlowym (§ 4. ust. 1 Uchwały) - zadania dotyczące bibliotek, Stawów Jana, Stawów Stefańskiego i Młynka będą mogły być finansowane tylko i wyłącznie z puli ponadosiedlowej.
  • Po drugie, formularz zawierający deklarację sposobu realizacji klauzuli ogólnodostępności - dotychczas funkcjonował w ramach zarządzenia, w tym roku chcielibyśmy przenieść go do Uchwały.

To oczywiście jedynie propozycje – o ostatecznej formie i zakresie zmian zdecydujemy wspólnie – podczas spotkania konsultacyjnego, które planujemy na 2 lutego, godz. 17:00 w Fabryce Aktywności Miejskiej oraz na podstawie formularzy konsultacyjnych (do pobrania ze strony: <link konsultacje/zblizajace-sie-konsultacje/jakie-zasady-lodzkiego-budzetu-obywatelskiego/>uml.lodz.pl/konsultacje/</link>)

Co możesz zaproponować?

Jak już wspomnieliśmy, Uchwała reguluje funkcjonowanie Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego (obowiązującą Uchwałę znajdziesz tutaj)– jej zadaniem jest gwarantowanie efektywności budżetu, wpływania na wspólną rzeczywistość w taki sposób, w jaki oczekują tego mieszkańcy i mieszkanki. Co za tym idzie, to mieszkańcy i mieszkanki mają w tej materii głos ekspercki – wszystkie zapisy mogą podlegać dyskusji, analizie, potencjalnej zmianie. Oczywiście, jeżeli będzie ona zgodna z prawem (choćby wspomnianą Ustawą) – o to zadbają osoby z Biura Aktywności Miejskiej.

Ustawa, uchwała… a co z zarządzeniem?

O ile Uchwała wyznacza ogólne zasady ŁBO, o tyle zarządzenie służy do określania konkretnych sposobów jego realizacji w określonym roku. Te sposoby, to, na przykład, harmonogram budżetu, sposób składania projektów, miejsce i mechanizm oddawania głosów na ostatnim etapie. Zarządzenie nie będzie konsultowane w osobnym procesie – jeżeli zatem powinniśmy w nim zapisać konkretne rozwiązanie do wdrożenia w 2023 roku, odwiedź nas w Fabryce Aktywności Miejskiej w ramach spotkania konsultacyjnego i opowiedz nam o nim!

Do zobaczenia!

Więcej o konsultacjach: https://uml.lodz.pl/konsultacje/

Odwiedź nas na Facebooku: https://www.facebook.com/decydujemy.lodz/

  • Budżet Obywatelski Łódź

Aktualności

środa, 22 kwietnia 2020

Zmiana wysokości dodatku energetycznego

Piotr Skobel

publikacja Obwieszczenia Ministra Klimatu z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2020 więcej

wtorek, 21 kwietnia 2020

Przedłużenie ważności świadectw dla obcokrajowców

Piotr Skobel

Przedłużono okresy trwania zezwolenia na pracę oraz zezwolenia na pobyt czasowy. więcej

Szczególne rozwiązania dot. przedłużenia orzeczeń o niepełnosprawności i niezdolności do pracy

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż w związku z wprowadzonym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanem epidemii, na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych… więcej

czwartek, 2 kwietnia 2020

Zmiana terminu wypłat w m-cu kwietniu 2020

Piotr Skobel

W związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w miesiącu kwietniu realizacje świadczeń nastąpią we wcześniejszych terminach. więcej

Portal Tarcza Antykryzysowa

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, iż na portalu gov.pl działa strona „Tarcza Antykryzysowa” więcej

poniedziałek, 16 marca 2020

Ograniczenie wykonywania czynności przez CŚS w Łodzi

Piotr Skobel

Zarządzenie Nr 5/2020 Dyrektora Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi z dnia 16 marca 2020 r. w sprawie ograniczenia wykonywania zadań przez Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi. więcej