Artykuł

Łódź rewitalizuje. Pałac Maksymiliana Goldfedera znów będzie zachwycał łodzian

  • kategoria:
  • Aktualności ZIM
  • Rewitalizacja
  • Ulica Piotrkowska

Pałac Maksymiliana Goldfedera, mieszczący przed laty słynne „Siódemki”, odzyska zabytkowe polichromie, malowidła i zdobienia. Dodatkowo wzbogaci się o pełne zieleni podwórko z dwupoziomowym ogródkiem.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Trwają prace konserwacyjne w pałacu Maksymiliana Goldfedera przy ul. Piotrkowskiej 77
7 zdjęć
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Trwają prace konserwacyjne w pałacu Maksymiliana Goldfedera przy ul. Piotrkowskiej 77. Niezwykle elegancki gmach swoim stylem nawiązuje do XVI-wiecznych pałaców włoskich. Po zakończeniu remontu powstaną w nim przestrzenie przeznaczone na działalność gastronomiczną oraz 16 lokali biurowych. Budynek zostanie w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami - zamontowany zostanie dźwig osobowy i znikną wszelkie bariery architektoniczne.

– W ramach rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi przeobrażamy kolejne podwórko. Tym razem przy ul. Piotrkowskiej 77. Powstaną tam dwie wydzielone strefy – komunikacyjna oraz gastronomiczna, z ogródkiem wykorzystywanym w okresie letnim. Na jego potrzeby powstaje dwukondygnacyjna, zadaszona stalowa konstrukcja wzdłuż południowej granicy działki. Na południowej i wschodniej ścianie podwórza, zostanie poprowadzone pnącze, które wzbogaci wertykalny układ zieleni. Całemu założeniu towarzyszą również horyzontalne elementy w postaci rabat roślinnych, obsadzonych różnorodnymi grupami krzewów i bylin, takich jak hortensje, laurowiśnie czy rozchodnik. Elementami podkreślającymi centralną rabatę roślinną, rozdzielającą obydwie strefy, będą dwa graby w formie kolumnowej. W części wschodniej podwórza (od strony ul. Piotrkowskiej), przy bramie kamienicy zaprojektowano mniejszą rabatę. Wszystkie nasadzenia utrzymane są w charakterze dużych grup roślinnych, sadzonych liniowo. Taki sposób rozstawu roślin ma wprowadzić harmonię i ład przestrzenny w kompozycję kreowanej przestrzeni podwórza – mówi Justyna Krakowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Wewnątrz pałacu Maksymiliana Goldfedera zakończono już prace renowacyjne sufitu w pomieszczeniach II piętra, przeprowadzono i zakończono renowację części drzwi wewnętrznych na drugim piętrze (mazerunki). Gotowe są też nowe instalacje: elektryczną, wod-kan, p.poż i wentylacja mechaniczna.

Obecnie trwa konserwacja okien i drzwi oraz bram w prześwicie bramowym. Prowadzone są prace związane z wykończeniem pomieszczeń i klatki schodowej (układanie płytek, malowanie). Trwa również konserwacja sufitu w pomieszczeniu na I piętrze oraz remont balkonów - odtworzenie oryginalnych tralek z piaskowca.

Równolegle prowadzone są prace przy zagospodarowaniu podwórka, gdzie powstaje m.in. przeszklony dwupoziomowy ogródek, wiata oraz weranda. Nową jakość tej przestrzeni podkreślą granitowe płyty oraz różnorodna, ciekawie zaaranżowana zieleń w postaci dwóch drzew, ponad 230 krzewów ozdobnych i 71 pnączy.

Wyjątkowy i niepowtarzalny klimat dziedzińca pałacu Maksymiliana Goldfedera zapewni iluminacja świetlna, która pozwoli na użytkowanie tego miejsca również w nocy. Dodatkowo podwórze wyposażone będzie w elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze na śmieci.

Pałac Maksymiliana Goldfedera zostanie oddany do użytkowania w pierwszym kwartale 2021 r. Wartość inwestycji – 9 mln zł.

Piotrkowska 77 - adres, który zna każdy łodzianin

To jedna z popularniejszych lokalizacji przy najważniejszej ulicy Łodzi. Miejsce zyskało sławę dzięki takim lokalom jak Irish Pub, Klub Spadkobierców czy legendarne już „Siódemki”. Pod koniec lat 50. XX wieku w miejscu, w którym mieścił się kiedyś kantor bankowy Goldfedera założono klub studencki „77” (Siódemki), który bardzo szybko stał się miejscem spotkań środowiska artystycznego Łodzi.

Legendę i klimat tego miejsca tworzyli przede wszystkim występujący tam artyści. W „Siódemkach” grali m.in.: Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Tomasz Stańko, Dżem, Kobranocka, Myslovitz, T.Love, John Porter, Lech Janerka, Die Toten Hosen oraz kultowe łódzkie grupy takie jak: Brak, Blitzkrieg, Jezabel Jazz, Klaatu, Krótkie Spięcie, Moskwa, Pornografia, Rendez Vous czy Sqaw.

Maksymilian Goldfeder - jeden z największych „Lodzermenschów”

Do Łodzi przyjechał w 1870 r. z Warszawy. W 1899 r. Goldfeder kupił za 15 tys. rubli działkę przy ul. Piotrkowskiej 77. Pierwszy projekt pałacu, wykonany przez znanego warszawskiego architekta Bronisława Żochowskiego, nie znalazł uznania. Goldfeder zaakceptował projekt zaproponowany przez łódzkiego architekta miejskiego Hilarego Majewskiego.

Fasada pałacu otrzymała dekoracyjną formę w stylu późnego renesansu, wzorowaną na XVI-wiecznych pałacach Florencji i Rzymu. Zdobi ją fryz z motywem putt z girlandami i znajdująca się powyżej tralkowa attyka. Do salonów pałacu prowadzi klatka schodowa zdobiona witrażem z wizerunkiem bogini Artemis (Diany) z datą 1892.

Rezydencja przy Piotrkowskiej 77 wypełniona jest zdobieniami i detalami - znajdziemy tu również motywy mauretańskie w męskiej palarni. Budowa pałacu w centralnej części miasta była potwierdzeniem zamożności i społecznej pozycji jej właściciela.

Arkadowe okna parteru kontrastują z bogatym obramieniem okien pierwszego piętra, ujętych kolumnami i zwieńczonych półowalnymi frontonami z motywem konchy. Pomiędzy maleńkimi otworami okiennymi, niskiej trzeciej kondygnacji można zobaczyć fryz z motywami kwiatowej girlandy, podtrzymywanej przez putto. Budynek wieńczy tralkowa balustrada.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 2" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0003/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017r.

Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Aktualności

czwartek, 12 grudnia 2024

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że 12 grudnia 2024 r.  weszła w życie ustawa z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2024 r.… więcej

wtorek, 12 listopada 2024

świadczenia pielęgnacyjne- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2025

Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 listopada 2024 r. w sprawie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2025 więcej

piątek, 22 listopada 2024

Wypłata bonu energetycznego dla osób, które złożyły kompletne wnioski w miesiącu wrześniu 2024 r.

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że otrzymało kolejną transzę środków na wypłatę bonu energetycznego. W związku z powyższym w dniu 22.11.2024 r. zostały zrealizowane wypłaty dla osób,… więcej

czwartek, 24 października 2024

339620

Nowe zasady przedłużania prawa do świadczeń związanych z niepełnosprawnością

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że warunkiem przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności jest złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia… więcej

środa, 23 października 2024

zarowka

Pierwsze wypłaty bonu energetycznego w miesiącu październiku

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że osoby, które w miesiącu sierpniu 2024 r. złożyły kompletne wnioski o wypłatę bonu energetycznego otrzymają świadczenie do końca października 2024 r. … więcej

poniedziałek, 30 września 2024

Brak środków na wypłatę bonu energetycznego

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę bonu energetycznego. Wypłata bonu nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej