Artykuł

Łódź Czterech Kultur 2021

  • kategoria:
  • Miasto
  • Aktualności kulturalne

Festiwal Łódź Czterech Kultur w tym roku odbędzie się pod hasłem "Przyszłość teraz!". Cztery odważne premiery teatralne: o inności i wykluczeniu, niezgodzie na przemoc, zderzeniu starych i nowych porządków, odkłamywaniu przeszłości. Muzyczne spotkania z nietuzinkowymi artystami z Polski, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Izraela. Intymna, osobista sztuka w miejsce billboardowych reklam. Filmowo-literackie spacery dla dorosłych i filozoficzne dla dzieci. FŁ4K 2021 stawia na uważność: celebrowanie chwili.

Festiwalowe hasło „Przyszłość TERAZ!” to kontynuacja ubiegłorocznej refleksji nad ewolucją miasta i ludzi w jego przestrzeniach. Bliżej nieokreślone JUTRO, kreślone w oparciu o mniej lub bardziej przewidywalne scenariusze, niespodziewanie zjawiło się już DZIŚ. „Po raz pierwszy od wielu lat żyjemy w czasie rzeczywistym. Doświadczamy jego materialności i bezruchu, a jednocześnie wiemy, że wiele zmieniło się w nas i w naszym życiu na stałe. Nie czekamy już na przyszłość; jeśli chcemy mieć jakąkolwiek, musimy ją stworzyć TERAZ” – pisze kuratorka Agnieszka Zawadowska.

Festiwalowe wydarzenia są zaplanowane na 10-18 września, ale już w 14 sierpnia zapowiedzą je dwa otwarte koncerty, wplecione w obchody 75. rocznicy urodzin Daniela Libeskinda. W związanych z rodziną architekta podwórkach kamienic przy Więckowskiego 4 i Piotrkowskiej 42 wystąpią: wokalistka i mulitiinstrumentalistka Ola Bilińska oraz muzyk, aranżer i kompozytor Leszek Kołodziejski.

Imprezę zainaugurują 10 września trzy muzyczne spotkania w ogrodzie Radia Łódź. Patryk Pietrzak ze swoim zaskakującym solowym debiutem, rockowe Muchy i uwodzicielska Keren Tannenbaum przywołają najlepsze festiwalowe tradycje: wielość stylów, poetyk i kultur w najlepszym wydaniu.

Muzyczna odsłona festiwalu to także zaplanowane na 11 września fenomenalne widowisko „Muzyka Ksiąg Jakubowych” autorstwa Mirona ZajfertaTomasza Pokrzywińskiego i festiwalowego kuratora Marcina Tercjaka, inspirowane epickim dziełem Olgi Tokarczuk. Na wielobarwny i wielokulturowy muzyczny fresk, swoistą ścieżkę dźwiękową czasów Jakuba Franka, złożą się klasyczne utwory m.in. Haydna i Mozarta oraz oryginalne kompozycje czerpiące z muzyki żydowskiej, turecko-bałkańskich klimatów, mołdawskich i ukraińskich obrzędów ludowych. W ewangelicko-augsburskim kościele św. Mateusza wystąpią m.in. światowej sławy kompozytorka i śpiewaczka Agata Zubeltrio Bastarda i Lutosławski Quartet.

W piątkowy wieczór 17 września w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki wystąpią: białoruski post punkowy, coldwave’owe zespół Super Besse i jedna z najbardziej znaczących niemieckich grup na światowej scenie alternatywnej: The Notwist, która na FŁ4K zaprezentuje utwory z wydanego w styczniu 2021 roku, świetnie ocenianego albumu Vertigo Days.

Festiwalowa sekcja muzyczna nie ograniczy swoich propozycji wyłącznie do dorosłych słuchaczy. Podczas międzypokoleniowego pikniku w sobotę 18 września w Parku Ocalałych zaśpiewa porywająca kolejne roczniki publiczności kolorową osobowością, piosenkami i humorem Majka Jeżowska, a wieczorem dla nieco starszych fanów wystąpi pełen energii i charyzmy, grający world music zespół Dicanda.

W sobotni wieczór, na zakończenie Festiwalu, w Klubie Konkret wystąpi supergwiazda ukraińskiego hip-hopu; charyzmatyczna, tryskająca humorem i trafiająca w sedno szczerymi, bezpośrednimi tekstami nauczycielka przedszkolna z Barysziwki na obrzeżach Kijowa: alyona alyona. Występ zdobywczyni ANCHOR – Reeperbahn Festival International Music Award’19 dla najbardziej obiecującego wschodzącego talentu muzycznego poprzedzi spotkanie autorskie z Konstantym Usenko: muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów i producentem, którego nowa książka: „Wykresy Fal środkowej Wołgi” trafi do księgarń 30 czerwca. Wieczór zamknie set DJ-ski w jego wykonaniu.

Sekcja teatralna to aż cztery premierowe spektakle.

11 i 12 września zobaczymy widowisko realizowane we współpracy FŁ4K i Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla: „Król Bawełny” w reżyserii Arkadiusza Buszki, poświęcone postaci Karola Scheiblera. „Podobno był przeraźliwie bogaty. Podobno był chciwy, zły i do tego Niemiec. Podobno podpisał pakt z diabłem. Podobno sam był diabłem, gdyż nosił wysokie buty i bryczesy, w których chował ogon” – twórcy chcą w budowniczym włókienniczej potęgi Łodzi zobaczyć człowieka: wysłuchać go i zrozumieć.

W niedzielę 12 i w poniedziałek 13 września na scenie Art_Inkubatora inscenizacja (work in progress) uhonorowanej Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2020 kontrowersyjnej i budzącej emocje sztuki Maliny Prześlugi „Debil” w reżyserii kuratora sekcji teatralnej Piotra Ratajczaka. Dramat, podejmujący istotny i trudny temat niepełnosprawności intelektualnej, może być odczytywany jako wymowna alegoria, obnażająca uniwersalne mechanizmy wykluczenia. Po wydarzeniu odbędzie się spotkanie dotyczące spektaklu i tekstu.

Środa 15 i czwartek 16 września przyniosą z kolei dwa premierowe pokazy „Powrotu Odysa” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. Spektakl wprowadza ponad stuletni dramat Stanisława Wyspiańskiego w otaczającą nas rzeczywistość, a sam tekst to kopalnia ciągle aktualnych motywów władzy i buntu, które reżyser przenosi na scenę w oparciu o dzisiejszą sytuację społeczno-polityczną.

W piątek 17 i sobotę 18 września FŁ4K wespół z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka zaprezentują sztukę na motywach „Ludowej Historii Polski”. Perspektywa zaproponowana w bestsellerowej książce Adama Leszczyńskiego – spojrzenie na historię Rzeczpospolitej jako na dzieje wielkiego folwarku, zbudowanego na ciemiężeniu i eksploatacji, dla jednostronnej korzyści najbardziej uprzywilejowanych – zostaje potraktowana jako historia niedokończonej emancypacji. Bardzo młody zespół twórców, złożony w większości ze studentów, działa z przekonaniem, że zadaniem żywego, zaangażowanego teatru jest dawać nadzieję na spełnienie marzenia o lepszym jutrze, fantazji o sprawiedliwym świecie – snu o równości.

W sekcji sztuk wizualnych pod kuratelą Agnieszki Zawadowskiej w dniach 1-15 września na billboardach i citylightach w całym mieście będzie można oglądać wystawę „Wolne miejsce”. Projekt oddaje twórcom reprezentującym różne dziedziny kreatywne miejskie nośniki reklamowe. Przestrzeń hałasu i przyśpieszonego tętna stanie się na chwilę przestrzenią intymną, cichą przystanią dla osobistych zwierzeń. Reklama, która ma działać na zmysły i podświadomość, zniknie, ustępując miejsca temu, co zwykle niewidoczne i nieprzykuwające uwagi śpieszących się przechodniów. Do kreatywnego zwiedzania miasta zachęcą także festiwalowe spacery – filmowe dla dorosłych i filozoficzne, w nurcie głębokiej ekologii, dla dzieci. Chcących uwrażliwić się na tu i teraz Festiwal zaprasza na otwarte warsztaty uważności.

Organizatorem FŁ4K jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Na budżet tegorocznej edycji składa się dofinansowanie Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 650 000 złotych; dotacja 256 460 złotych, pozyskana w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz środki przekazane przez sponsorów i partnerów. W tym roku będą to m.in. Fundacja Współpracy Polsko-NiemieckiejRossmannMCKBVeolia i Fujitsu oraz prywatni darczyńcy.

Honorowym patronatem festiwal objęli: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i SportuAmbasadorowie UkrainyIzraela i Niemiec wRP, Wojewoda Łódzki Tobiasz BocheńskiMarszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

https://www.4kultury.pl/

Aktualności

środa, 22 kwietnia 2020

Zmiana wysokości dodatku energetycznego

Piotr Skobel

publikacja Obwieszczenia Ministra Klimatu z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2020 więcej

wtorek, 21 kwietnia 2020

Przedłużenie ważności świadectw dla obcokrajowców

Piotr Skobel

Przedłużono okresy trwania zezwolenia na pracę oraz zezwolenia na pobyt czasowy. więcej

Szczególne rozwiązania dot. przedłużenia orzeczeń o niepełnosprawności i niezdolności do pracy

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż w związku z wprowadzonym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanem epidemii, na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych… więcej

czwartek, 2 kwietnia 2020

Zmiana terminu wypłat w m-cu kwietniu 2020

Piotr Skobel

W związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w miesiącu kwietniu realizacje świadczeń nastąpią we wcześniejszych terminach. więcej

Portal Tarcza Antykryzysowa

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, iż na portalu gov.pl działa strona „Tarcza Antykryzysowa” więcej

poniedziałek, 16 marca 2020

Ograniczenie wykonywania czynności przez CŚS w Łodzi

Piotr Skobel

Zarządzenie Nr 5/2020 Dyrektora Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi z dnia 16 marca 2020 r. w sprawie ograniczenia wykonywania zadań przez Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi. więcej