Artykuł

Konferencja „Miasta przyszłości” – poznaj najnowsze trendy i rozwiązania

  • kategoria:
  • on-line
  • Debaty
  • Miasto

W dniach 14-16 września 2021 r. odbędzie się online 4. edycja konferencji ,,Miasta przyszłości” organizowana przez Fundację Miasta Przyszłości i Sweco Polska. Celem konferencji jest podnoszenie świadomości uczestników w zakresie najnowszych trendów i rozwiązań dotyczących zrównoważonych miast.

Swój udział w wydarzeniu potwierdzili już inspirujący prelegenci z Polski, Szwecji, Danii oraz Austrii. Program konferencji jest zróżnicowany i multidyscyplinarny, więc każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Podobnie jak w poprzednim roku, konferencja będzie przeprowadzona online w formie wideokonferencji w czasie rzeczywistym. Uczestnicy będą mogli na żywo zadawać swoje pytania.

Jak tworzyć zrównoważone i przyjazne społeczeństwu miasta?

W pierwszej sesji konferencji (14.09.2021 r.) Marcus Schober, Członek Rady Miasta Wiednia i Komitetu ds. mieszkalnictwa, budownictwa mieszkaniowego, odnowy miejskiej i kwestii kobiet, spróbuje udowodnić, że Wiedeń może posłużyć jako wzór do naśladowania dla innych miast. Z tematem budowania nowych osiedli mieszkaniowych, które odpowiadałyby na wyzwania współczesności zmierzy się Joanna Erbel, socjolożka, działaczka miejska, ekspertka do spraw mieszkaniowych i założycielka Fundacji Blisko. Z kolei Borys Martela, badacz i działacz społeczny związany z Obserwatorium Polityki Miejskiej oraz Instytutem Rozwoju Miast i Regionów będzie starał się przekonać uczestników, a zwłaszcza władze miejskie, do konsultacji społecznych z udziałem najmłodszych.

Drugi dzień konferencji (15.09.2021 r.) będzie skupiony na aspektach budowlanych, inżynierskich i energetycznych, które pomogą stworzyć przyjazne miasta przyszłości. David Jirout ze Sweco Sweden przedstawi w jaki sposób optymalizuje się ślad węglowy budynków przy użyciu algorytmów. O tym jak pogodzić budownictwo i gospodarkę cyrkularną opowie dr Urszula Koźmińska - architektka pracująca od 2005 w pracowniach architektonicznych w Warszawie i Amsterdamie, wykładowczyni i badaczka w Aarhus School of Architecture w Danii. Na koniec Johnny Iversen ze Sweco Denmark zaprezentuje temat innowacyjnych systemów energetycznych na przykładach ze Skandynawii.

Trzeciego dnia konferencji (16.09.2021 r.) będziemy rozmawiać o ważnych miejskich trendach, także tych negatywnych. Wydarzenie rozpocznie Krzysztof Gubański, socjolog miasta oraz autor pierwszego polskiego bloga o rowerach cargo i miejskiej mobilności „Jeden samochód mniej”, który przedstawi ideę rowerów towarowych i wyjaśni, jakie problemy rozwiązują oraz czy mają szansę zagościć na stałe w polskich miastach. O istotnym problemie, jakim jest betonoza w przestrzeni miejskiej, będzie opowiadał Jan Mencwel, członek stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. Na zakończenie 4. edycji konferencji Dominika Krzych i  Katarzyna Basiewicz, założycielki portalu Inspekty.pl, poruszą tematykę miejskiego ogrodnictwa jako trendu w makro i mikro skali. 

Na wirtualnej scenie pojawią się także miejscy eksperci, urbaniści i dziennikarze. Będą oni dopytywać zaproszonych prelegentów i prelegentki o więcej szczegółów dotyczących poruszanych tematów. Uczestnicy online również będą mogli na żywo zadawać pytania naszym gościom.

Organizatorzy, tak jak w poprzednich latach, zadbają o to, żeby konferencja była neutralna dla klimatu. Dodatkowo, aby zwiększyć dostępność ważnych treści poruszanych na konferencji, wszystkie wystąpienia w języku polskim będą tłumaczone na Polski Język Migowy.            

Patronat honorowy nad konferencją objęły do tej pory następujące organizacje: Prezydent Miasta Łodzi, Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Krakowa, Prezydent Miasta Gdyni, Prezydent Miasta Kielce, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Polska Rada Centrów Handlowych, Izba Skandynawsko-Polska, Kongres Ruchów Miejskich, Fundacja Integracja oraz Fundacja Sendzimira. Na liście patronów merytorycznych są już Magazyn Miasta, blog o ekologii Green Projects, Urbcast, Fundacja Proptech, portal Inspekty, kolektyw miejski AntyRAMA oraz blog Jeden Samochód Mniej. Do patronów medialnych dołączyli już URBNEWS, blog SmartCity Expert, Magazyn Obiekty oraz portal urbanistyka.info.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja. Więcej szczegółów oraz formularz rejestracyjny znajduje się na stronie https://miasta-przyszlosci.pl/konferencja-2021.

Aktualności

środa, 22 kwietnia 2020

Zmiana wysokości dodatku energetycznego

Piotr Skobel

publikacja Obwieszczenia Ministra Klimatu z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2020 więcej

wtorek, 21 kwietnia 2020

Przedłużenie ważności świadectw dla obcokrajowców

Piotr Skobel

Przedłużono okresy trwania zezwolenia na pracę oraz zezwolenia na pobyt czasowy. więcej

Szczególne rozwiązania dot. przedłużenia orzeczeń o niepełnosprawności i niezdolności do pracy

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż w związku z wprowadzonym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanem epidemii, na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych… więcej

czwartek, 2 kwietnia 2020

Zmiana terminu wypłat w m-cu kwietniu 2020

Piotr Skobel

W związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w miesiącu kwietniu realizacje świadczeń nastąpią we wcześniejszych terminach. więcej

Portal Tarcza Antykryzysowa

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, iż na portalu gov.pl działa strona „Tarcza Antykryzysowa” więcej

poniedziałek, 16 marca 2020

Ograniczenie wykonywania czynności przez CŚS w Łodzi

Piotr Skobel

Zarządzenie Nr 5/2020 Dyrektora Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi z dnia 16 marca 2020 r. w sprawie ograniczenia wykonywania zadań przez Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi. więcej