Artykuł

Już ponad 6 500 dzieci i nauczycieli skorzystało z warsztatów online STEM Kindloteki.

  • kategoria:
  • Edukacja i nauka

Zawieszona edukacja w szkołach to wyzwanie nie tylko dla nauczycieli, ale także dla rodziców i dzieci. Jednak dzięki prostym narzędziom, nauka z domu może być interesująca i kreatywna. Przekonuje o tym Amazon, który przyłącza się do inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji i udostępnia bezpłatne warsztaty online. Z webinarów m.in. z zakresu edukacji STEM, także w wydaniu humanistycznym skorzystało już ponad 6 500 dzieci i nauczycieli.

Amazon we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, dołączył do projektu edukacji zdalnej Ministerstwa Cyfryzacji oraz programu #akcjaedukacja, organizowanego przez GovTech. Od marca br. dzieci i edukatorzy mogą brać udział w warsztatach online, realizowanych w ramach Amazon STEM Kindloteka. Cykl zdalnych zajęć edukacyjnych został podzielony na dwie kategorie – warsztaty skierowane do nauczycieli, bibliotekarzy, edukatorów i rodziców oraz lekcje dla uczniów i ich rodziców. W kwietniu rozpoczęto także zajęcia dla młodzieży i dorosłych z zakresu podstaw programowania.

Dzięki bezpłatnym zajęciom online z doświadczonymi nauczycielami chcemy umożliwić dzieciom zdobywanie wiedzy i rozwijanie kompetencji przyszłości w kreatywny oraz przystępny sposób, bez wychodzenia z domu – mówi Blanka Fijołek, CEE PR & Community Manager w Amazon i dodaje – Dotychczas zrealizowaliśmy 40 warsztatów, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zarówno dzieci, rodziców, jak i nauczycieli. Zamknięte szkoły i placówki oświatowe nie muszą oznaczać przerwy w nauce. Tym bardziej cieszymy się, że razem z Cyfrowym Dialogiem możemy realnie wspierać edukację w Polsce.

Nauczycielu #ZostanWDomu z #Amazon i weź udział w warsztatach

W ramach programu STEM Kindloteka online Amazon przygotował specjalne webinary dla nauczycieli, edukatorów, bibliotekarzy i rodziców. Uczestnicy dowiedzą się, jak prowadzić angażujące zajęcia dla najmłodszych z zakresu edukacji STEM, wspierającej rozwijanie u dzieci zainteresowania przedmiotami ścisłymi. Podczas każdego z 90-minutowych warsztatów prowadzący przedstawia inne treści, pomysły i eksperymenty, które z powodzeniem można rozwijać we własnych domach.

Pełna lista warsztatów znajduje się tutaj.

Zajęcia dla dzieci bez wychodzenia z domu

Oferta STEM Kindloteki online obejmuje także zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Podczas warsztatów poznają one podstawy programowania, zagrają w gry i rozwiążą łamigłówki matematyczne czy dowiedzą się jak zadbać o czystą planetę. Rodzice i najmłodsi mogą również uczestniczyć w zajęciach dotyczących lektur szkolnych, podczas których poznają literaturę dla dzieci w niebanalnym wydaniu, bo nawiązującym do edukacji STEM.

Dzieci bardzo angażują się w nasze spotkania online. Są nie tylko aktywne i pomocne, ale także otwarcie dzielą się swoimi opiniami, wiedzą, zainteresowaniami i zadają dodatkowe pytania. Podczas zajęć wszyscy czujemy pozytywną energię, którą nam przekazują – mówi Krzysztof Jaworski, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, prowadzący webinary m.in. w ramach cyklu STEM Kindloteka – W prowadzonych przez nas zajęciach online każdorazowo udział bierze nawet 200 dzieci, co niezmiernie nas cieszy i motywuje do dodatkowych inicjatyw dla najmłodszych.

Podstawy programowania

W kwietniu rozszerzono ofertę warsztatów o nowy blok tematyczny, skierowany do młodzieży i dorosłych, którzy znają już podstawy programowania. Podczas zajęć prowadzonych przez ekspertów Amazon Web Services (platforma oferująca usługi w chmurze) uczestnicy dowiedzą się m.in. jak stworzyć aplikację internetową z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz zapoznają się z historią i zastosowaniem metody modelowania matematycznego.

Jak wziąć udział w warsztatach?

To proste! Wystarczy wybrać interesujące nas warsztaty online i dołączyć do spotkania konkretnego dnia, o danej godzinie poprzez poniżej podany link. Nie trzeba zapisywać się wcześniej. Ostatnim krokiem jest wpisanie swojego imienia i adresu e-mail. Nagrania przeprowadzonych webinarów są dostępne tutaj.

Więcej informacji na temat warsztatów można znaleźć na stronie: cyfrowydialog.pl oraz na www.gov.pl.

***

Amazon w Polsce:

Amazon działa w Polsce od 2014 r. W tym czasie firma wygenerowała w kraju ponad 14 miliardów złotych inwestycji w centra logistyczne, badania i rozwój oraz koszty osobowe. Amazon stworzył ponad 16 000 stałych miejsc pracy w swoich 7 nowoczesnych Centrach Logistyki E-Commerce w Sadach koło Poznania, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina, Bielanach Wrocławskich (gdzie znajdują się dwa obiekty firmy), Pawlikowicach koło Łodzi i Okmianach koło Bolesławca, w Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku i oddziale Amazon Web Services w Warszawie. Niebawem otworzy kolejne Centrum Logistyki E-Commerce w Gliwicach.

STEM Kindloteka – nowoczesna edukacja dostępna powszechnie dzięki Amazon:

Kindloteka to flagowy program CSR’owy Amazon, w ramach którego firma ufundowała już ponad 50 cyfrowych bibliotek w całej Polsce. Począwszy od 2019 roku, w szkołach i bibliotekach powstają STEM Kindloteki, czyli interaktywne kąciki edukacyjne, które stanowią przestrzeń popularyzacji czytania oraz zajęć programistyczno – robotycznych prowadzonych przez przeszkolonego edukatora. W ramach programu STEM Kindloteka, Amazon przekazuje darowiznę w postaci gotowej pracowni oraz szkoli kadrę nauczycielsko- biblioteczną wybranych placówek. Niedawno program zawitał również w okolice Pawlikowic i Okmian – wsparcie otrzymały Otwarta Miejska Biblioteka Publiczna w Łodzi, Miejski Ośrodek Kultury w Pabianicach, biblioteki publiczne w Legnicy oraz Krzywej koło Chojnowa.

Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog:

Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog działa od 2016 r. i tworzy go grupa współpracujących ze sobą edukatorek i edukatorów. Głównym celem Stowarzyszenia jest wspieranie, poprawa jakości i efektywności systemu edukacji poprzez upowszechnianie edukacji medialnej i cyfrowej, upowszechnianie nowych technologii i innowacyjnych metod w nowoczesnym podejściu do edukacji, a także wspieranie nauczycieli
i edukatorów. Stowarzyszenie promuje ideę uczenia się przez całe życie, ideę edukacji poszerzającej horyzonty, ideę mądrej edukacji, która wykorzystuje narzędzia cyfrowe dla poprawienia jakości procesu nauczania/uczenia się oraz do jego organizacji. Zawsze w tym procesie na pierwszym planie są relacje
i człowiek – niezależnie od jego wieku - dziecko, nastolatek, dorosły. Projekty realizowane przez Cyfrowy Dialog: Zaprogramuj Przyszłość, Centrum Mistrzostwa Informatycznego, Informatyka bez granic, Centralny Dom Technologii.

Informacje o Amazon:

Amazon wyznaje cztery zasady przewodnie: koncentrację na kliencie, a nie na konkurencji, pasję do innowacyjnych rozwiązań, zaangażowanie na rzecz doskonałości operacyjnej oraz myślenie długofalowe. Amazon, jako pierwszy na świecie zaoferował m.in. następujące produkty i usługi: opinie klientów, zakupy za pomocą jednego kliknięcia, spersonalizowane rekomendacje, Prime, Fulfillment by Amazon, AWS, Kindle Direct Publishing, Kindle, tablety Fire, TV Fire, Amazon Echo i Alexa. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź biuroprasoweamazon.pl i śledź nas na Twitter @AmazonNewsPL.

Kontakt dla mediów:

[1] Skrót STEM pochodzi od pierwszych liter angielskich wyrazów Science – Nauka, Technology – Technologia, Engineering – Inżynieria, Math – Matematyka. Edukacja STEM polega na łączeniu aktywności z zakresu przynajmniej dwóch dyscyplin, ale jest również filozofią zdobywania wiedzy w praktyczny sposób.

Aktualności

wtorek, 27 lipca 2021

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres świadczeniowy 2021/2022 dla wniosków papierowych

Piotr Skobel

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2021/2022 można składać od dnia 2 sierpnia 2021 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej

wtorek, 6 lipca 2021

Wniosek o świadczenie 300+ złożysz tylko elektronicznie

ZUS

Od 1 lipca 2021 r. nastąpiły istotne zmiany w zakresie realizacji świadczenia 300+ w ramach programu „Dobry start”. Od tej daty beneficjenci 300+ będą mogli składać wniosek o ustalenie prawa do… więcej

poniedziałek, 21 czerwca 2021

nowe zasady przyznawania dodatków mieszkaniowych od 01 lipca 2021 r

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż od 1 lipca 2021 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Najważniejsze zmiany to: definicja dochodu, który będzie… więcej

przypominamy o składaniu wniosków o świadczenie wychowawcze (500+)

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że trwa akcja naboru wniosków o świadczenie wychowawcze (500+) na okres od 1 czerwca 2021 r. do 30 maja 2022 r.W związku z tym, tylko złożenie wniosku… więcej

nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy dla wniosków składanych drogą elektroniczną

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 lipca 2021 r. można składać drogą elektroniczną wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy o przyznanie: świadczeń rodzinnych za… więcej

czwartek, 17 czerwca 2021

Świadczenie dobry start (300+) na nowych zasadach w ZUS

Piotr Skobel

Od 01-07-2021 r. wnioski o świadczenie dobry start (300+) będzie przyjmował i rozpatrywał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi nie będzie już realizowało tego zadania. … więcej