Artykuł

Jeszcze więcej kultury w Łodzi

  • kategoria:
  • Aktualności kulturalne
  • Czas wolny
  • Miasto

Otwieramy kolejne łódzkie instytucje kultury. Wszyscy czekaliśmy na możliwość pełnego uczestniczenia w ofercie kulturalnej naszego Miasta. Chcemy bardziej niż kiedykolwiek korzystać z niej na żywo – móc wejść do kina, teatru czy być obecnym na ciekawym spotkaniu. Możemy już planować takie wyjścia, bo domy kultury, kina i teatry dołączają do otwartych muzeów i galerii. Możemy czerpać jeszcze więcej z kultury i spotkać się z nią osobiście.

Od soboty (15 maja) cieszymy się możliwością skorzystania z plenerowego kina, spektakli teatralnych czy koncertów.

Od soboty (15 maja) cieszymy się możliwością skorzystania z plenerowego kina, spektakli teatralnych czy koncertów. Wydarzenia te muszą mieć jedynie maks. 50-procentowe obłożenie i odbywać się na świeżym powietrzu z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Natomiast od piątku (21 maja) możemy korzystać z pełnej oferty kin, teatrów czy filharmonii pod warunkiem 50% obłożenia sal. Działalność mogą wznowić także domy i ośrodki kultury oraz świetlice, które prowadzą działalność edukacyjną. Wszelka działalność nadal musi być prowadzona uwzględniając zasady reżimu sanitarnego.

Oferta kulturalna, którą przygotowały łódzkie instytucje kultury z okazji Senoraliów jest także bardzo bogata. To ponad 200 wydarzeń o charakterze kulturalnym, rozrywkowym, sportowym lub podnoszącym umiejętności np. te cyfrowe. Część wydarzeń odbywa się jeszcze w formie online, a część zaplanowana jest jako forma rekreacji w terenie. Wśród propozycji kulturalnych znajdują się m.in.:

19 maja

"Filmoterapia z AOIA" to cykl filmowych wykładów i spotkań prowadzonych przez Mariolę Wiktor. Wydarzenie online, godz. 15:00.

Spotkanie online z ornitologiem, reporterem i poetą - Michałem Książkiem. Wydarzenie online przygotował Poleski Ośrodek Kultury filia Karolew. Start godz. 18:00.

20 maja

Wirtualna wycieczka po Teatrze Powszechnym połączona z warsztatami. Andrzej Jakubas zabierze uczestników w podróż po Teatrze, odkryje niedostępne na co dzień kulisy, zaprosi na Dużą i Małą Scenę, opowie o historii Teatru Powszechnego w Łodzi i wybitnych twórcach związanych ze scenami przy Legionów 21. Start godz. 14:00.

Rozśpiewana wiosna - prezentacja popularnych piosenek w wykonaniu wokalistów ze Studio Piosenki Marleny Barszczewskiej, działającego przy Centrum Kultury Młodych. Wydarzenie online, godz. 16:00.

21 maja

"Nakręceni folklorem po łódzku" – majowy cykl prezentujący folklor naszego Miasta. Przeniesiemy się do XX-wiecznej Łodzi, wspólnie zaśpiewamy i zatańczymy na łódzkim podwórku. Wraz z tancerzami Zespołu Pieśni i Tańca „Łódź” powspominamy „Bałuckie Tango”. Wydarzenie online, godz. 11:00.

Poleski Ośrodek Sztuki filia Karolew zaprasza na spacer po Karolewie z przewodniczką, Justyną Tomaszewską. Wydarzenie online lub w plenerze, godz. 11:00.

Koncert „Usta milczą, dusza śpiewa” w wykonaniu: Katarzyny Zając-Caban (sopran), Piotra Wołosza (bas) oraz Grażyny Malec-Przedlackiej (fortepian). Nagranie z udziałem publiczności. W programie znajdą się arie z oper, operetek i szlagiery dwudziestolecia międzywojennego. Nagranie z udziałem publiczności. Organizator Dom Kultury „502”, godz. 18:00.

Premierowy spektakl w AOIA pt. „Klatka”. Wydarzenie w ramach Dotknij Teatru 2021. Spektakl próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest przestrzeń wokół osoby niepełnosprawnej. Wydarzenie online,  godz. 19:00.

22 maja

Spektakl plenerowy dla seniorów z wnukami pt. „Kosmiczna Buda Jarmarczna” w ramach Dotknij Teatru 2021. Organizatorem jest AOIA. Park Źródliska I - okolice Domku Ogrodnika, godz.: 13:00, 13:45, 14:30 i 15:15.

Więcej informacji i pełny program Senioraliów 2021 znajduje się pod adresem: www.uml.lodz.pl/seniorzy

Oferta łódzkich domów kultury

Od 17 maja Galeria In Blanco prezentuje wystawę  Świat w obrazach. Wystawa -  posumowanie  projektu dwóch grup artystycznych: Grupy literackiej Limeryk i Grupy malarskiej Impresja. Organizator: CT Lutnia Bałuckiego Ośrodka Kultury, codziennie od 10:00-15:00.

19 maja:  Kultury świata – „Małopolska cz. I” - edukacyjny cykl on-line, prezentujący atrakcje turystyczne, przepiękne krajobrazy oraz ciekawostki kulturowe. Małopolska – o tym ciekawym regionie Polski oprowadzać będzie Piotr Sarnik. Organizator: Centrum Kultury Młodych, godz. 11:00.

20 maja:  Kobiece czwartki w ramach utworzonej w Centrum Kultury Młodych Łódzkiej Akademii Kobiecości, której założycielką jest dr Monika Mularska – Kucharek, godz. 10:00.

Spotkanie on-line z Agnieszką Grys – coachem, trenerką, właścicielką firmy szkoleniowej „Jak - Marketing Dialog”, pt.: „Rozwój niejedno ma imię”. Organizator: Centrum Kultury Młodych, godz. 19:00.

21 maja: Rodzinne Warsztaty Plastyczne pt. "W kosmosie" - zajęcia edukujące w zakresie różnych technik plastycznych. Organizator: Centrum Edukacji Kulturowej Na Żubardzkiej Bałuckiego Ośrodka Kultury, godz. 15:00.

21 maja: Spotkanie z literaturą - głośne czytanie książki Jerzego Krzywika Kaźmierczyka "Na Bałutach gryzą psy – bałuckie opowieści". Organizator: Centrum Twórczości Lutnia Bałuckiego Ośrodka Kultury, godz. 15:00.

22 maja: Parkour rodzinnie - zajęcia dla tych, którzy lubią skakać, wspinać się, biegać i się turlać. Dla dzieci i dorosłych. Spotkanie w Parku Staromiejskim (ul. Nowomiejska) pod zegarem Słonecznym o godz. 10.00. Organizator: AOIA, godz. 10:00.

28 maja: Ośrodek Kultury Górna organizuje nocne warsztaty teatralne dla osób dorosłych pt. "Noc teatru. Przestrzenie Tadeusza Kantora". Warsztaty poprowadzi Bogdan Renczyński, współpracownik i aktor Tadeusza Kantora. Od 1980 roku pracuje w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie. Kurator licznych wystaw w Polsce i za granicą. Zapisy: zapisy: promocja@gorna.pl.

29 maja: Czytanie performatywne na żywo sztuki Tadeusza Różewicza pt. "Świadkowie albo nasza mała stabilizacja". Reżyseria: Tomasz Jeziorski. Występują: Olga Rayska, Jan Łuć, Szymon Kukla. Organizator: Dom Literatury, wydarzenie online i na terenie Domu, godz. 18:00.Zapisy: kontakt@dom-literatury.pl.

Dodatkowa informacja teatralna:  

W związku z rozporządzeniem rządowym dotyczącym możliwości grania na świeżym powietrzu Teatr Powszechny w Łodzi , wystawi na Rynku w Manufakturze 22 i 23 maja prapremierę "Dobrą zmianę" o godz. 16:00 i 19:00.

Jednocześnie Teatr Powszechny w Łodzi na obu swoich scenach zaplanował w nadchodzących dniach wydarzenia i zaprasza do przestrzeni online:

17 maja o godz. 11.00  – „#Otagowani” z interaktywnymi warsztatami online

18 maja o godz. 9.00  – „ONY” z interaktywnymi warsztatami online

19 maja o godz. 9.00  – „ONY” z interaktywnymi warsztatami online

20 maja o godz. 9.00  – „ONY” z interaktywnymi warsztatami online

20 maja o godz. 14.00 – Wirtualna wycieczka po Teatrze Powszechnym w Łodzi połączona z warsztatami –„VII Łódzkie Senioralia”

Po informacje dotyczące zakupu biletów zapraszamy na stronę https://powszechny.pl/pl/teatr/repertuar/ – bilety na spektakl w cenie 20 groszy. Prosimy o śledzenie komunikatów dotyczących wznowienia działalności repertuarowej na stronie Teatru Powszechnego w Łodzi. Zapraszamy także do śledzenia naszych mediów społecznościowych – Facebook, Instagram i Twitter.

W załącznikach dodatkowe informacje po dzisiejszej konferencji - pliki zip z grafikami, foto itp. od Widzewskich Domów Kultury, Bałuckiego OK, Poleskiego OŚ, AOIA i CKM.

Aktualności

środa, 19 października 2022

dodatek elektryczny - ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Od 1 grudnia 2022 r. można złożyć wniosek o dodatek elektryczny

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 17 października 2022 r. została opublikowana ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w… więcej

poniedziałek, 26 września 2022

Wypłata świadczeń - ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Wypłata dodatku węglowego

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 23 września 2022 r. wypłacono dodatek węglowy dla 11 854 beneficjentów na kwotę 35 562 000 zł więcej

piątek, 23 września 2022

Zdjęcie pola- Ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2021 r.

Marcin Supera

Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia  22  września 2022 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w… więcej

środa, 21 września 2022

Dodatek dla gospodarstw domowych - ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Dodatek dla gospodarstw domowych

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 21-09-2022 r. można złożyć wniosek o dodatek dla gospodarstw domowych. Na chwilę obecną druki wniosków są dostępne na stronie internetowej… więcej

Dodatek dla gospodarstw domowych - ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Uwaga – ogrzewanie mieszkania, domu gazem

Marcin Supera

Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, które ogrzewają domy kotłem gazowym zasilanym gazem płynnym ze zbiornika gazu skroplonego LPG. Składając wniosek o dodatek do gazu LPG należy dołączyć… więcej

wtorek, 20 września 2022

Dodatek dla gospodarstw domowych - ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Dodatek dla gospodarstw domowych

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 19 września 2022 r. została opublikowana ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z… więcej