Artykuł

EXPO - delegaci Międzynarodowego Biura Wystaw z wizytą w Łodzi

  • kategoria:
  • Miasto
  • Rewitalizacja

Od poniedziałku w Polsce przebywa misja ewaluacyjna Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) w Paryżu. Taka wizyta jest jednym z elementów procesu aplikowania o Expo w Łodzi, którego tematem ma być rewitalizacja. Członkowie delegacji oceniają kandydaturę, goszczą na terenach, na których ma być realizowana ekspozycja oraz sprawdzają przygotowanie państwa do jej organizacji. Raport z wizyty i ocena Łodzi jako kandydata zostanie zaprezentowana podczas Zgromadzenia Ogólnego BIE w czerwcu 2017 roku. W listopadzie BIE zadecyduje, czy Łódź będzie gospodarzem Expo 2022.

11 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Dotychczas goście spotykali się w Warszawie z przedstawicielami władz państwowych. Premier Beata Szydło oraz marszałkowie Sejmu i Senatu podkreślili gotowość i poparcie Rządu RP do organizacji Expo 2022/2023. W piątek zaplanowano spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Zdaniem wicepremiera Piotra Glińskiego, Rząd RP jasno pokazał, że jest w pełni zaangażowany w proces starań o wystawę Expo w Polsce i w Łodzi, a podziały polityczne nie mają w tej kwestii żadnego znaczenia, dlatego władze lokalne, regionalne i państwowe pracują razem.

- Odbyliśmy szereg spotkań, które potwierdzają naszą wspólną mobilizację i zdecydowanie, jeśli chodzi o kwestie organizacji Expo. Wszystkie władze państwowe i lokalne są zdeterminowane, żeby walczyć o Expo. Wielokrotnie mówiliśmy, że to wielka szansa rozwojowa – mówił wicepremier. – Chcemy zorganizować wspaniałą wystawę, która będzie miała znaczenie dla Łodzi, regionu, Polski i naszej części Europy.

Misja zapoznaje się z założeniami, tematem, biznesplanem, wszelkimi uwarunkowaniami, terenami przedsięwzięcia, a także spotyka z mieszkańcami. W Łodzi delegaci zostali przywitani przez studentów ASP, którzy zaprezentowali swój projekt pod hasłem „Ulica Polska”. Zaangażowanie, współpraca, entuzjazm mieszkańców to ważne elementy procesu aplikacyjnego.

Witając gości na dworcu Łódź Fabryczna, czyli w sercu Nowego Centrum Łódź, które w przyszłości może być też sercem wystawy Expo, prezydent Hanna Zdanowska powiedziała: - Witam w Łodzi, mieście zmiany i mieście szansy. Mieście, które w swojej tradycji ma otwartość na innych, chęć współpracy i chęć tworzenia. Witam w miejscu, gdzie mamy nadzieję, już za 5 lat będziemy także witać tłumy gości przybywających na wystawę Expo. (...) To przestrzeń rewitalizowana nowocześnie, ale z zachowaniem tradycji i naszego dziedzictwa. Chcemy się chwalić tymi naszymi wspólnymi osiągnięciami. Chcemy, żeby Łódź i Polska pokazały uśmiechniętą twarz mieszkańców, którzy są szczęśliwi, że żyją w takim kraju i takim mieście. 

Marszałek województwa Witold Stępień podkreślił bardzo dobre skomunikowanie Nowego Centrum Łodzi i dotychczasowe osiągnięcia rewitalizacyjne miasta i regionu. Znalazło to potwierdzenie w słowach członków delegacji:

- Kiedy przyjechaliśmy na dworzec, to miałem wrażenie, że Łódź jest doskonale przygotowana. Dworzec robi ogromne wrażenie. Jestem też pozytywnie zbudowany entuzjazmem młodych ludzi, którzy się tu zgromadzili - mówił ambasador Jai-chul Choi, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Biura Wystaw, delegat Korei.

Również sekretarz generalny Międzynarodowego Biura Wystaw Vicente Loscertales podkreślił, że dworzec Łódź Fabryczna to fantastyczne miejsce, w którym łączy się to co nowe, z tym co stare, nowoczesna technologia z zabytkową architekturą, a zatem to miejsce świetnie wpisuje się w tematykę Expo, oddaje ducha rewitalizacji i jest to doskonałe miejsce do odkrywania nowego miasta. – Mam nadzieję, że wyjeżdżając z Łodzi będziemy mogli powiedzieć, że to miasto jest doskonale przygotowane do wystawy – podkreślił.

Po wspólnej konferencji przedstawiciele BIE i władz lokalnych oraz rządowych udali się na spacer po dworcu, a później zwiedzili kompleks EC1.

Przeczytaj więcej o Expo 2022 w Łodzi

ZOBACZ TAKŻE

Aktualności

poniedziałek, 1 lutego 2021

W Łodzi rozpoczyna się nabór wniosków na nowy okres rozliczeniowy świadczenia 500+

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Od poniedziałku, 1 lutego 2021 r. Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi rozpoczyna kolejną edycję przyjmowania wniosków o świadczenie wychowawcze nazywane świadczeniem 500+ więcej

wtorek, 19 stycznia 2021

Składanie wniosków o świadczenie wychowawcze 500+ drogą elektroniczną na nowy okres świadczeniowy 2021/2022

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 lutego 2021 r. można składać drogą elektroniczną wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego 500+ na nowy okres świadczeniowy rozpoczynający się… więcej

wtorek, 5 stycznia 2021

Wniosek o dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych może zostać przyznany dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19… więcej

piątek, 27 listopada 2020

Informacja o ograniczeniach w pracy Centrum Swiadczeń Socjalnych w Łodzi

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, iż w dniu 27.11.2020 roku od godziny 14:30 budynek przy ulicy Urzędniczej 45 pozostaje nieczynny z uwagi na dezynfekcję pomieszczeń. … więcej

poniedziałek, 16 listopada 2020

świadczenia pielęgnacyjne- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2021

Piotr Skobel

Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 4 listopada 2020 r. w sprawie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2021. więcej

środa, 4 listopada 2020

Wznowienie bezpośredniej obsługi mieszkańców w Wydziale Świadczeń Alimentacyjnych

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 03-11-2020 r. w Wydziale Świadczeń Alimentacyjnych mieszczącym się w Łodzi przy ul. Drewnowskiej 5 została wznowiona bezpośrednia obsługa… więcej