Artykuł

DZIĘKI FB ZNALEŹLIŚMY RODZINĘ DLA DZIEWCZYNKI PO PRZESZCZEPIE!

  • kategoria:
  • Aktualności
  • Rodzina jest dla dzieci

Miała 1,5 roku, gdy przeszła operację transplantacji. A to z powodu wrodzonej wady, która doprowadziła do ciężkiego uszkodzenia jednego z narządów. Od tego czasu codziennością Oli stało się łykanie leków immunosupresyjnych. To dzięki nim organizm nie odrzuca przeszczepionego organu. Dlatego tak ważne jest podawanie ich dokładnie w tych samych godzinach i ściśle wyliczonych proporcjach.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Rodzina biologiczna Oli nie była w stanie dopilnować właściwego leczenia, a dziewczynka nie zamierzała im tego zadania ułatwiać. Wręcz przeciwnie – przy przyjmowaniu lekarstw krzyczała i kopała. I świetnie się nauczyła, jak zmylić mamę albo tatę, udając, że płyn już połknęła. Rodzice nie zdawali sobie sprawy, że przymykanie oczu na jej zachowanie może doprowadzić do ogromnego kryzysu zdrowotnego. I tak właśnie się stało...

Pierwszy epizod ostrego odrzucenia narządu wydarzył się rok po przeszczepie. A później 2 kolejne. Po trzecim odrzucie konieczna była 2-miesięczna hospitalizacja. A lekarze uznali, że powrót tak ciężko chorego dziecka do rodziny biologicznej jest niewskazany.

Wiadomo było również, że z powodu obniżonej odporności Oleńka nie powinna trafić do domu dziecka, nawet rodzinnego. Dlatego opublikowaliśmy post o poszukiwaniu rodziny zastępczej gotowej na specjalistyczne leczenie 5-latki.

Po poście zgłosiła się do nas pani Renata, która ma 25-letnie doświadczenie jako rodzina zastępcza. Razem z mężem zdążyli w tym czasie usamodzielnić kilkoro dzieci, w tym także z FAS-em i niepełnosprawnościami. Zawodowo oboje są związani z edukacją. A w wolnych chwilach zajmują się hodowlą golden retrieverów (ich psie przyjaciółki to prawdziwe championki).

Nie zraziło ich to, że do szpitala w Warszawie, gdzie jest leczona Ola, mają prawie 400 km w jedną stronę. I to właśnie na szpitalnym oddziale przebiegło zapoznanie dziewczynki z rodziną zastępczą.

Olcia od razu wymyśliła, że do pani Renatki będzie mówić „babcia”, a do jej męża – „dziadzia”. – Ona sama na to wpadła i to jest najlepsze rozwiązanie. Wie, że w Łodzi ma mamę i tatę, a my jesteśmy jej babcią i dziadkiem. Zresztą nasze dzieci biologiczne są w wieku rodziców Oli – komentuje pani Renata.

W szpitalu przeszła ona specjalne przeszkolenie. A gdy tylko wyniki badań były wystarczająco dobre, to dziewczynka pojechała razem z nią do nowego domu.

Średnio raz na 3-4 tygodnie jeżdżą do Warszawy na kontrolę. A to dobra okazja, żeby Olusia mogła spotkać się z mamą lub tatą. Nie wiadomo jeszcze, czy któreś z nich będzie w stanie zaopiekować się córeczką na stałe. Na razie najważniejsza jest poprawa stanu przeszczepionego narządu. Bo wciąż nie jest on najlepszy…

Nowa rodzina dba także o wspieranie rozwoju psychoruchowego dziecka (w tym obszarze również doszło do zaniedbań). Ola spotyka się z logopedą, psychologiem i chodzi na zajęcia WWR.

A my wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łodzi pracujemy nad tym, by pani Renata mogła już wkrótce stać się łódzką zawodową rodziną zastępczą specjalistyczną na terenie powiatu odległego od Łodzi o niemal 400 km.

Prześlijcie w komentarzach życzenia zdrowia dla Oli i wyrazy uznania dla tak wspaniałej rodziny!

*Imię zostało zmienione

Aktualności

środa, 22 kwietnia 2020

Zmiana wysokości dodatku energetycznego

Piotr Skobel

publikacja Obwieszczenia Ministra Klimatu z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2020 więcej

wtorek, 21 kwietnia 2020

Przedłużenie ważności świadectw dla obcokrajowców

Piotr Skobel

Przedłużono okresy trwania zezwolenia na pracę oraz zezwolenia na pobyt czasowy. więcej

Szczególne rozwiązania dot. przedłużenia orzeczeń o niepełnosprawności i niezdolności do pracy

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż w związku z wprowadzonym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanem epidemii, na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych… więcej

czwartek, 2 kwietnia 2020

Zmiana terminu wypłat w m-cu kwietniu 2020

Piotr Skobel

W związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w miesiącu kwietniu realizacje świadczeń nastąpią we wcześniejszych terminach. więcej

Portal Tarcza Antykryzysowa

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, iż na portalu gov.pl działa strona „Tarcza Antykryzysowa” więcej

poniedziałek, 16 marca 2020

Ograniczenie wykonywania czynności przez CŚS w Łodzi

Piotr Skobel

Zarządzenie Nr 5/2020 Dyrektora Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi z dnia 16 marca 2020 r. w sprawie ograniczenia wykonywania zadań przez Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi. więcej