Artykuł

„Czwartki na wesoło”, czyli moc darmowych atrakcji dla dzieci i młodzieży i nie tylko

  • kategoria:
  • Integrujemy
  • DziałaMY
  • Aktualności MOPS
  • Imprezy dla dzieci i rodzin
  • Aktualności dla pracowników MOPS
  • Rozwój dziecka
  • NGO
  • Seniorzy

Warsztaty plastyczne, muzyczne i sensoryczne, gry i zabawy podwórkowe, malowanie twarzy, figury z balonów, kolorowe warkoczyki, dmuchańce, turniej badmintona oraz wata cukrowa, popcorn i inne przekąski – to tylko część atrakcji przygotowanych przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, z których dzieci i młodzież mogą skorzystać w ramach „Czwartków na wesoło”. Wydarzenie odbywa się w każdy wakacyjny czwartek, od godz. 10 do godz. 14, w ogrodzie III Wydziału Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS przy ul. Będzińskiej 5 na Górnej. Mile widziane są nie tylko dzieci i młodzież mieszkające w sąsiedztwie, ale również z innych rejonów Łodzi. Zarówno wstęp, jak i korzystanie ze wszystkich atrakcji jest całkowicie darmowe. Dzisiaj, w czwartek 10 lipca, odbyła się oficjalna inauguracja całego cyklu.

11 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Kiedy najmłodsi oddają się zabawie, nie nudzą się także ich opiekunowie, dla których czeka bezpłatna kawa, herbata oraz możliwość rozmowy ze specjalistami MOPS w Łodzi (m.in. pedagogiem, psychologiem, asystentem rodziny i pracownikiem socjalnym).

Mali i duzi się integrują

Pomysł organizacji „Czwartków na wesoło” zrodził się w ubiegłym roku. Jego inicjatorką jest szefowa III Wydziału Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS, której udało się zarazić ideą cały zespół.

„Czwartki na wesoło” to cykl wydarzeń adresowanych przede wszystkim do dzieci i ich opiekunów – rodziców, dziadków czy innych opiekunów prawnych - mówi Piotr Kowalski, dyrektor łódzkiego MOPS. – Naszym celem jest stworzenie przestrzeni, w której całe rodziny mogą spędzić czas razem na zabawie, nauce i integracji. Jednocześnie wydarzenia są otwarte na szerszą społeczność lokalną – mieszkańców całej Łodzi, niezależnie od wieku. Poprzez organizację pikników budujemy i wzmacniamy więzi międzypokoleniowe, wspierając poczucie wspólnoty i przynależności. Co nas niezwykle cieszy, w wydarzeniach uczestniczą także seniorzy, którzy zamiast siedzieć w „czterech ścianach” swoich mieszkań, chętnie integrują się z młodszymi uczestnikami, tworząc atmosferę wzajemnego wsparcia. Zapraszamy więc serdecznie wszystkich mieszkańców Łodzi, bez względu na wiek.

Każdy tydzień w innym stylu

W organizację każdego wakacyjnego czwartku jest zaangażowanych około 20 – 30 pracowników łódzkiego MOPS. Wśród nich m.in: asystenci rodziny, pedagodzy, psychologowie, pracownicy socjalni, pracownicy administracyjni oraz konserwatorzy. Do współpracy aktywnie dołączyli także pracownicy Domów Dziennego Pobytu dla seniorów, którzy odpowiadają za przygotowanie poczęstunku (waty cukrowej, popcornu, muffinek oraz słodkich bułeczek z marmoladą). W organizację wydarzenia włączyła się również Rada Osiedla Piastów-Kurak.

Każdy czwartek przygotowuje inna grupa pracowników, której zadaniem jest opracowanie i realizacja autorskiego pomysłu na dany dzień - mówi Barbara Łuczak, kierowniczka III Wydziału Pracy Środowiskowej MOPS w Łodzi. – To właśnie ich koncepcje są wcielane w życie, dzięki czemu każde wydarzenie ma nieco inny klimat, styl i charakter. Zespoły mają pełną swobodę twórczą. Dlatego też oferowane atrakcje różnią się w zależności od tygodnia, na przykład na dzisiaj przygotowaliśmy między innymi: turniej badmintona, stoisko eksperymentalno-sensoryczne, spotkanie z przedstawicielami Straży Pożarnej, zabawy i konkursy taneczno-ruchowe oraz muzykę na żywo. Jeśli jakaś firma czy też instytucja chciałaby przyłączyć się do organizacji „Czwartków na wesoło”, serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Kulminacją całego, tegorocznego cyklu będzie wydarzenie odbywające się w ostatni wakacyjny czwartek, czyli ten 28 sierpnia, który zapowiada się jako duże, rodzinne święto m.in. z darmowym grillem, dmuchańcami, poczęstunkiem, obecnością służb mundurowych oraz licznymi atrakcjami i niespodziankami dla wszystkich uczestników.

Jak dotrzeć na piknik?

Tym, którzy nie mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby III Wydziału Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS podpowiadamy, jak dotrzeć na miejsce cotygodniowych pikników (budynek oraz jego ogród znajdują się wśród bloków mieszkalnych):

  • Tramwaj: Najwygodniejszy dojazd jest tramwajem linii 11. Należy wysiąść na przystanku „Pabianicka - Jana Pawła II”, który znajduje się w pobliżu McDonald’s przy ul. Pabianickiej 59. Trzeba przejść na drugą stronę ulicy (przeciwną do McDonald's) i kierować się w stronę ul. Będzińskiej.
  • Autobus: Można dojechać autobusami, które zatrzymują się na przystanku „Pabianicka – Prądzyńskiego” (linie 50A, 50B, 62, 63, 68, 75A, 75B, 77), z którego należy udać się pieszo w stronę ul. Będzińskiej.
  • Pociąg: Najbliższą stacją kolejową jest Łódź Pabianicka. Ze stacji trzeba kierować się w stronę McDonald's i przejść na przeciwną stronę ulicy, a następnie kierować się w stronę ul. Będzińskiej.

Powiązane linki

Aktualności

czwartek, 1 października 2020

Obrazek przedstawiający uzupełnianie druków- nawiązanie do wniosku o zaświadczenie

Zaświadczenie o wysokości dochodów dla osób starających się o przyznanie dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”

Piotr Skobel

Od 01-10-2020 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi można złożyć żądanie wydania zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego… więcej

czwartek, 24 września 2020

Zdjęcie pola- Ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2019 r.

Piotr Skobel

Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 września 2020 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w… więcej

piątek, 31 lipca 2020

Świadczenie Dobry Start (300+) w Łodzi. Pierwszy miesiąc składania wniosków za nami

Grzegorz Gawlik / BRP

Od 1 do 29 lipca 2020 do Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi wpłynęło 23,5 tys. wniosków o ustalenie prawa do świadczenia Dobry Start i wydano 20,5 tys. informacji o przyznaniu świadczenia.… więcej

poniedziałek, 27 lipca 2020

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres świadczeniowy 2020/2021 dla wniosków papierowych

Piotr Skobel

Wnioski o świadczenia rodzinne, świadczenia alimentacyjne oraz o świadczenie dobry start w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2020/2021 można składać od dnia 3 sierpnia 2020 r. w… więcej

czwartek, 16 lipca 2020

Internetowy tłumacz języka migowego

Piotr Skobel

Do 30 września z naszą placówką wszystkie osoby głuche mogą połączyć się zdalnie przy pomocy tłumacza języka migowego. więcej

czwartek, 25 czerwca 2020

Zasady przyznania dodatku mieszkaniowego z mocą wsteczną

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonych z powodu COVID-19, dodatek mieszkaniowy może zostać przyznany z mocą… więcej