Artykuł

Bon turystyczny w Łodzi po zmianach, ale hotele i restauracje dalej zamknięte. Branża turystyczna składa postulaty do Rządu RP

  • kategoria:
  • Koronawirus
  • Biznes

Wprowadzona od 26 stycznia 2021 roku zmiana zasad korzystania z bonu turystycznego niemożliwa do skonsumowania przez Polaków z racji zamknięcia działalności branży turystycznej. Turystyka musi ruszyć! Panie Premierze #otwieraMY!

Według danych GUS od kwietnia do listopada 2020 roku łódzkie hotele udzieliły 315 292 noclegów, co w porównaniu do tego samego okresu w 2019 roku stanowi spadek o 63%.

Według nowych zasad bony turystyczne będą mogły służyć również do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. W ten sposób bon może pomóc nie tylko właścicielom obiektów noclegowych i osobom bezpośrednio w nich zatrudnionym, ale także pracownikom szerzej rozumianej branży turystycznej: pilotom wycieczek, przewodnikom, instruktorom i animatorom czasu wolnego czy osobom odpowiadającym za transport i wyżywienie. Takie działanie zachęca do pakietowania usług, by jak najwięcej przedsiębiorców i specjalistów mogło pozostać aktywnymi zawodowo i otrzymać pośrednio wsparcie.

 - Tylko 1,1 mln (z ogólnej liczby 6,5 mln) bonów zostało do tej pory aktywowanych przez mieszkańców Polski w systemie ZUS, a jedynie 332 tysiące zostało wykorzystanych do opłacenia świadczeń. Dzieje się tak bo turystyka jako branża cały czas jest z niezrozumiałych i nielogicznych powodów zamrożonaw związku z sytuacją pandemiczną w kraju. Wiele firm działających w branży albo nie kwalifikuje się do otrzymania pomocy w ramach tarcz osłonowych (np. rozpoczęli działalność w zeszłym roku lub są dużymi przedsiębiorcami) lub pomoc którą otrzymują, nie umożliwia przetrwania i zachowania miejsc pracy. – mówi Tomasz Koralewski, prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej.

Według danych GUS od kwietnia do listopada 2020 roku łódzkie hotele udzieliły 315 292 noclegów, co w porównaniu do tego samego okresu w 2019 roku (wtedy 848 845 noclegów) stanowi spadek o 63%. W grudniu 2020 obłożenie łódzkich hoteli wynosiło jedynie 14,7% (dane STR Global). Nie odbywają się spotkania, targi, konferencje i kongresy, nie przyjeżdżają grupy szkolne i wycieczki turystyczne, nie działa branża eventowa, rozrywkowa i fitness. Łódzka Organizacja Turystyczna, reprezentująca ponad 90 firm i instytucji działających na obszarze Łodzi po konsultacjach branżowych proponuje konkretne narzędzia wsparcia i rozwiązania części problemów branży.

- Absolutnie najważniejsze teraz jest otwarcie od 14 lutego 2021 branży gastronomicznej i hotelarskiej z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, umożliwienie nam realizowania w tym samym czasie niewielkich spotkań biznesowych, jak również przygotowanie i wdrożenie przez Rząd jasnych zasad i harmonogramu odmrożenia przemysłu spotkań oraz branży rozrywkowej, oczywiście w odniesieniu do obowiązującej sytuacji epidemiologicznej. Chcemy widzieć w jaki sposób mamy planować funkcjonowanie naszych biznesów mówi Dominik Chrapek, dyrektor DoubleTree by Hilton Łódź.

Dodatkowymi postulatami płynącymi z łódzkiego sektora turystycznego są:

  • Zakaz nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych dla przedsiębiorców w okresie najbliższych 12 miesięcy.
  • Systemowe wsparcie dla przedsiębiorców wychodzących z zadłużenia, pomoc w kontakcie w bankami w tej kwestii, a zwłaszcza w kontekście banków z większościowym udziałem Skarbu Państwa.
  • Proponujemy wprowadzenie vacatio legis wynoszące minimum 6 miesięcy przy zmianach przepisów prawa gospodarczego, wprowadzającego obowiązki dla przedsiębiorców.
  • Zwolnienie z konieczności płacenia abonamentu RTV za 2021 rok dla obiektów hotelowych i gastronomicznych.
  • Wprowadzenie systemowego rozwiązania mającego na celu pobudzenie popytu na usługi hotelarskie np. możliwość odliczenia od podatków kosztów spotkań i konferencji organizowanych w Polsce – pozwoli to zatrzymać więcej tego typu wydarzeń w kraju.
  • Renegocjacja limitów pomocowych z Unii Europejską, zwłaszcza dla dużych przedsiębiorców.
  • Przesunięcie terminu wdrożenia konieczności wykazywania faktur uproszczonych planowanego na 1 lipca 2021 r. – branża uniknie kosztów modyfikacji systemów w trudnym okresie.

- „Pamiętajmy też aby nie dzielić firm czy samorządów na lepsze czy gorsze, na te które dostaną wsparcie lub go nie dostaną. Jako przykład takiego podziału uważam, skierowanie rządowej pomocy jedynie do samorządów działających tylko na obszarach górskich (1 mld złotych w formie dopłat od utraconych przez gminy dochodów lub na wsparcie inwestycji okołoturystycznych). Podczas gdy działalność biznesów turystycznych w Łodzi została uniemożliwiona lub znacząco ograniczona już od marca 2020 roku, a nie tylko w sezonie zimowym 2021 roku. To w znaczącym stopniu przyczyniło się również do spadków przychodów gminy z sektora turystycznego.” – dodał Koralewski z ŁOT.

Aktualności

czwartek, 12 grudnia 2024

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że 12 grudnia 2024 r.  weszła w życie ustawa z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2024 r.… więcej

wtorek, 12 listopada 2024

świadczenia pielęgnacyjne- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2025

Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 listopada 2024 r. w sprawie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2025 więcej

piątek, 22 listopada 2024

Wypłata bonu energetycznego dla osób, które złożyły kompletne wnioski w miesiącu wrześniu 2024 r.

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że otrzymało kolejną transzę środków na wypłatę bonu energetycznego. W związku z powyższym w dniu 22.11.2024 r. zostały zrealizowane wypłaty dla osób,… więcej

czwartek, 24 października 2024

339620

Nowe zasady przedłużania prawa do świadczeń związanych z niepełnosprawnością

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że warunkiem przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności jest złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia… więcej

środa, 23 października 2024

zarowka

Pierwsze wypłaty bonu energetycznego w miesiącu październiku

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że osoby, które w miesiącu sierpniu 2024 r. złożyły kompletne wnioski o wypłatę bonu energetycznego otrzymają świadczenie do końca października 2024 r. … więcej

poniedziałek, 30 września 2024

Brak środków na wypłatę bonu energetycznego

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę bonu energetycznego. Wypłata bonu nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej