Artykuł

Biblioteczka dla osób w kryzysie bezdomności i nie tylko

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS
  • Schronienie
  • Aktualności dla pracowników MOPS

W siedzibie Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Objazdowej 17 powstała specjalna Biblioteczka, za pośrednictwem której można podzielić się książkami. Tworzą ją dwa – na ogół wypełnione po brzegi – regały ulokowane w korytarzu, tuż za wejściem do wspomnianego Wydziału. Biblioteczka to „Wymienialnia Emocji – Książki na nową drogę” – tak nowo powstałe miejsce zostało nazwane przez pracowników łódzkiego MOPS przy ul. Objazdowej.

Dłonie trzymające otwartą książkę na tle regału bibliotecznego.
Biblioteczka przy ul. Objazdowej 17, .fot. Paweł Łacheta
10 zdjęć
Dłonie trzymające otwartą książkę na tle regału bibliotecznego.
Biblioteczka przy ul. Objazdowej 17. Regał z
Biblioteczka przy ul. Objazdowej 17.
Ksiązkodzielnia przy ul. Kutrzeby 16. Przestronny pokój z regałami pełnymi książek pod ścianami oraz stołami z krzesłami po środku.
Ksiązkodzielnia przy ul. Kutrzeby 16.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Pomysł powstania Biblioteczki zrodził się w wyniku rozmów z osobami odwiedzającymi i korzystającymi ze wsparcia Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności – mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Osób tych, znajdujących się na różnym etapie kryzysu bezdomności, zazwyczaj nie stać na zakup własnych książek. Nie zawsze po drodze im również z tradycyjnymi bibliotekami, gdzie trzeba się zapisać, a więc podać swoje dane. Nasi rozmówcy niejednokrotnie przekazywali nam, że chętnie wypożyczyliby książkę. I ta nasza Biblioteczka jest właśnie odpowiedzią na wszystkie te potrzeby. Tutaj nie ma żadnych zapisów, wystarczy przyjść, wybrać interesującą dla siebie pozycję i zabrać ją ze sobą, a później zwrócić ją na półkę – choć nie jest to obowiązkiem – i wybrać kolejną. Z naszej Biblioteczki może skorzystać każdy, nie tylko osoba w kryzysie bezdomności, choć akurat te osoby odwiedzają naszą placówkę przy ul. Objazdowej najczęściej. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin każdego, kto ma tylko na to ochotę.

Biblioteczka przy ul. Objazdowej 17

Książki na potrzeby powstałej Biblioteczki pochodzą od pracowników Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności, współpracujących z Wydziałem łódzkich szkół (m.in. z XXVI Liceum Ogólnokształcącego oraz z Zespołu Szkół Przemysłu Mody), od mieszkańców Łodzi, a także – dzięki ostatnio nawiązanej współpracy – z Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Wesprzeć Biblioteczkę kolejnymi pozycjami może każdy, kto tylko ma na to ochotę – ważne jednak, by przekazywane książki nie były zniszczone.

Nierzadko w książkach, które trafiły do nas od mieszkańców, można znaleźć liściki z krótkimi informacjami zawierającymi wyznania, że ten konkretny tytuł pomógł danej osobie w pokonaniu trudnych chwil lub że ten konkretny tytuł był dla danej osoby ważny z jakiegoś powodu – mówi Monika Kielanowicz, p.o. kierownika Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności łódzkiego MOPS.

Książki rozchodzą się jak ciepłe bułeczki – dodaje Ida Mickiewicz-Florczak z Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności MOPS w Łodzi.Odwiedzający nas cieszą się, że mogą przyjść, pożyczyć książkę, a później porozmawiać na temat przeczytanej pozycji z nami lub innymi odwiedzającymi. Największym zainteresowaniem cieszą się kryminały, między innymi te Stephen’a King’a czy Remigiusza Mroza, ale wielu chętnych jest także na książki Katarzyny Grocholi. Po niektóre książki ustawiają się kolejki, a odwiedzający nas umawiają się na przekazanie książki jeden drugiemu. Spora część książek wraca do nas. Te, które nie wracają, wiemy z opowieści, że są przekazywane innym. Pojawiają się również książki w zamian.

Z Biblioteczki przy ul. Objazdowej można skorzystać w godzinach pracy wspomnianego Wydziału, czyli w poniedziałki, środy, czwartki i piątki - od godz. 8 do godz. 16 oraz we wtorki – od godz. 9 do godz. 17.

Książkodzielnia przy ul. Kutrzeby 16

To jednak nie jedyna tego typu przestrzeń, która w ostatnich dniach powstała we wnętrzach łódzkiego MOPS. Na parterze budynku siedziby I Wydziału Pracy Środowiskowej przy ul. Kutrzeby 16 obsługującego Bałuty oraz część Polesia (m.in. Retkinię) została uruchomiona Książkodzielnia. W tym przypadku to nie tylko regały z książkami, ale sporych rozmiarów pokój ze stołami, krzesłami, fotelem i kanapą, przy których i na których można usiąść, wziąć książkę do ręki, przejrzeć ją na miejscu, a następnie zabrać ją ze sobą do domu.

Dołożyliśmy wszelkich starań, by w naszej Książkodzielni stworzyć miłą i przytulną atmosferę, a zieleń naszego ogrodu, którą można obserwować przez okna dodaje dodatkowego uroku – mówi Marta Nastarowicz z I Wydziału Pracy Środowiskowej MOPS w Łodzi.Mamy książki o bardzo szerokim spektrum tematycznym, od książeczek dla małych i nieco większych dzieci, przez lektury, kryminały, romanse i książki biograficzne na poradnikach, albumach i atlasach kończąc. Mamy pozycje zarówno dla miłośników gotowania, jak i chętnych do nauki języków obcych. Poza tym nasza Książkodzielnia to nie tylko książki, ale również gry planszowe, puzzle, kolorowanki dla dzieci i dorosłych oraz klocki. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę na spędzenie nieco czasu w naszej nowej przestrzeni.

Na ten moment książki w Książkodzielni przy ul. Kutrzeby pochodzą przede wszystkim od pracowników I Wydziału Pracy Środowiskowej, którzy postanowili podzielić się nimi z innymi.

Głównym zamysłem naszej Książkodzielni jest wzajemne dzielenie się książkami – dodaje Marta Nastarowicz. – Każdy, kto nas odwiedzi, może wziąć książkę do domu, a w zamian za to przynieść taką, która na przykład kurzy się u niego na półce w domu. Ważne, by przekazywane książki były kompletne i niezniszczone.

Książkodzielnia przy ul. Kutrzeby 16 jest dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 9.30 – 15.30.

Książkodzielnia przy ul. Będzińskiej 5

Podzielić i wymienić się książkami można także w siedzibie III Wydziału Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS przy ul. Będzińskiej 5 obsługującego Górną oraz część Polesia. Tam Książkodzielnia jest ulokowana na parterze budynku i jest czynna w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16, a we wtorki w godz. 9 – 17.

Aktualności

czwartek, 24 września 2020

Zdjęcie pola- Ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2019 r.

Piotr Skobel

Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 września 2020 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w… więcej

piątek, 31 lipca 2020

Świadczenie Dobry Start (300+) w Łodzi. Pierwszy miesiąc składania wniosków za nami

Grzegorz Gawlik / BRP

Od 1 do 29 lipca 2020 do Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi wpłynęło 23,5 tys. wniosków o ustalenie prawa do świadczenia Dobry Start i wydano 20,5 tys. informacji o przyznaniu świadczenia.… więcej

poniedziałek, 27 lipca 2020

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres świadczeniowy 2020/2021 dla wniosków papierowych

Piotr Skobel

Wnioski o świadczenia rodzinne, świadczenia alimentacyjne oraz o świadczenie dobry start w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2020/2021 można składać od dnia 3 sierpnia 2020 r. w… więcej

czwartek, 16 lipca 2020

Internetowy tłumacz języka migowego

Piotr Skobel

Do 30 września z naszą placówką wszystkie osoby głuche mogą połączyć się zdalnie przy pomocy tłumacza języka migowego. więcej

czwartek, 25 czerwca 2020

Zasady przyznania dodatku mieszkaniowego z mocą wsteczną

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonych z powodu COVID-19, dodatek mieszkaniowy może zostać przyznany z mocą… więcej

poniedziałek, 22 czerwca 2020

świadczenia pielęgnacyjne- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Przypominamy o sprawdzeniu okresu przyznania świadczenia 500+

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż w związku ze zbliżającym się nowym okresem ustalania uprawnień do świadczeń, w tym roku nie ma konieczności składania wniosków o ustalenie prawa do… więcej