Artykuł

Bezpłatne badania i szczepienia dla dzieci

  • kategoria:
  • Żłobki
  • Zdrowie

Łódź po raz pierwszy wprowadzi do miejskich żłobków badania dzieci pod kątem wykrywania różnych spektrów autyzmu oraz aspergera. Będą też bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla przedszkolaków.

fot. Radosław Żydowicz / UMł
Bezpłatne badania i szczepienia dla dzieci

- Jeszcze w tym roku, od września, chcemy przebadać pod kątem wykrywania różnych spektrów autyzmu oraz aspergera około 800 maluchów powyżej 18. miesiąca życia uczęszczających do miejskich żłobków. Dla rodziców ta diagnostyka będzie bezpłatna. Drugi rok z rzędu wprowadzamy też bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom. Zaszczepić będzie można dziecko przedszkolne, urodzone w 2015 r., czyli czteroletnie. Centra medyczne w całym mieście będą dysponować około 400 szczepionkami - mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Szczepienia przeciw pneumokokom wykonywać będą zarówno wszystkie miejskie centra medyczne: Rydygier, Jonscher, Bałuty, Górna, Polesie i Widzew, jak i SP ZOZ Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (szczepienia będą wykonywane w Centrum Pediatrii na Spornej)

Nie obowiązuje tu rejonizacja. Nie trzeba być pacjentem żadnej z tych poradni. Dziecko zaś nie musi uczęszczać do miejskiego przedszkola. Jedyny warunek do spełnienia to: zamieszkiwanie w Łodzi, wiek 4 lat, ponieważ dotyczy to maluchów urodzonych w 2015 r. oraz przejście podstawowego badania u lekarza pierwszego kontaktu, tuż przed szczepieniem. Szczepienia będą wykonywane w przychodniach, które mają punkty szczepień.

Już od najbliższego poniedziałku zapraszamy do kontaktowania się z centrami medycznymi i zapisywania na szczepienia. Będzie je można wykonać np. w sierpniu czy wrześniu, po powrocie z wakacji. Ale warto zapisać się już teraz i nie czekać ze szczepieniem do późnej jesieni, ponieważ wtedy ryzyko infekcji jest większe - można nie zdążyć z wykonaniem szczepienia.

Więcej informacji o poradniach, które będą wykonywać szczepienia dostępne jest na portalu lodz.pl

To drugi rok bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom. W tym roku miasto przeznacza na ten cel ok. 140 tys. zł ze swojego budżetu. Dlaczego warto się zaszczepić? - Szczepionka przeciw pneumokokom chroni dzieci przed wieloma groźnymi chorobami, takimi jak np. zapalenie płuc czy zapalenie ucha środkowego. Zaszczepione maluchy generalnie mają większą odporność na choroby i rzadziej łapią infekcje - przekonuje dr. Joanna Nieroda-Jabłońska, lekarz pediatra z poradni Centrum Medycznego im. Rydygiera przy ul. Piotrkowskiej 113.

Przypomnijmy, że od 2017 r. szczepienie przeciw pneumokokom jest obowiązkowe. Dlatego Łódź chce, by szansę na szczepienie miały starsze dzieci, urodzone między 2014 a 2016 r. W ubiegłym roku z bezpłatnych szczepień mogły skorzystać te urodzone w 2014 r., a w 2019 r. te urodzone w 2015 r.

Od września w miejskich żłobkach rozpoczną się też przesiewowe badania pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz aspergera. - Będą to badania bezpłatne. Oczywiście będą wykonywane tylko u tych dzieci, których rodzice wyrażą na to zgodę. Oferta trafi do 30 łódzkich żłobków. Przebadanych zostanie ok. 800 maluchów wieku od 1,5 roku do 3 lat. Ponadto szkolenia przejdą opiekunowie dzieci w żłobkach oraz rodzice - dodaje wiceprezydent Adam Wieczorek.

Dodajmy, że badanie w żłobku będzie tym pierwszym i będzie wymagało m.in. wypełnienia ankiety przez rodziców i opiekunów w placówce. Jeśli zachowanie dziecka wzbudzi niepokój ze strony wykonującego badania - maluch będzie wysyłany na szczegółową diagnostykę do odpowiednich poradni. Na co warto zwrócić uwagę, gdy jesteśmy rodzicem malucha? Co powinno nas skłonić do kontaktu z lekarzem rodzinnym lub pediatrą oraz zgłoszenia się na takie badania w żłobku? - Jeżeli dziecko nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie reaguje, gdy wołamy je po imieniu, czasem sprawia wrażenie głuchego, przestaje gaworzyć, wypowiadać słowa lub zdania, nie używa palca, żeby pokazać co je zainteresowało, nie jest zainteresowane innymi osobami, gwałtownie reaguje na zmiany w swoim otoczeniu - wymienia Katarzyna Tręda-Pisera, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w Łodzi.  

Łódź zaangażowała się w pomoc osobom z autyzmem. W kwietniu kilkunastu pracowników kancelarii i centrum kontaktu z mieszkańcami UMŁ przeszło szkolenie z kontaktu z osobami z autyzmem, zaś w EC1 przez kilka godzin, jeden dzień w tygodniu, sale wystawiennicze są przystosowane do potrzeb tych osób: mają wyciszony dźwięk, przytłumione światło, zaś w EC1 są piktogramy, które pomagają się komunikować osobie z autyzmem z otoczeniem, np. mogą dzięki nim pokazać, że chcą skorzystać z toalety czy chciałyby się czegoś napić. 

Koszt badań - 30 tys. zł. Na razie to pilotaż. Jeśli się sprawdzi i będzie zainteresowanie ze strony rodziców - planowane są kolejne edycje. Takie badania prowadzi w swoich żłobkach np. Częstochowa.

Aktualności

piątek, 16 września 2022

Ikona dodatku węglowego

Brak środków na wypłatę dodatku węglowego

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę dodatku węglowego. Wypłata dodatku nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej

środa, 17 sierpnia 2022

ikona dodatku węglowego

Dodatek Węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 17-08-2022 r. można złożyć wniosek o dodatek węglowy. więcej

piątek, 12 sierpnia 2022

Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

dodatek węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 11 sierpnia 2022 r. została podpisana i opublikowana ustawa o dodatku węglowym (Dz. U.2022 poz. 1692). Zgodnie z ww. ustawą Minister… więcej

czwartek, 4 sierpnia 2022

Wniosek o dodatek osłonowy składa się tylko raz

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że dodatek osłonowy jest przyznawany jednorazowo i przysługuje za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Wniosku nie należy składać, jeśli… więcej

wtorek, 26 lipca 2022

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 dla wniosków papierowych

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 można składać od dnia 1 sierpnia 2022 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej

wtorek, 21 czerwca 2022

nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy dla wniosków składanych drogą elektroniczną

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 lipca 2022 r. można składać drogą elektroniczną wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy o przyznanie: świadczeń rodzinnych za… więcej