Artykuł

Bezpłatna opieka w domach dla osób chorych i niesamodzielnych

  • kategoria:
  • Miasto
  • Seniorzy

44 niesamodzielnym, samotnym, niesprawnym, chorym osobom zapewnimy bezpłatną opiekę pielęgniarki, fizjoterapeuty czy dietetyka w ich rodzinnym domu. Mamy na to prawie 2 miliony złotych dotacji z Unii Europejskiej.

Przez rok osoba chora, niepełnosprawna, niesamodzielna będzie mogła liczyć na 4 wizyty pielęgniarza czy pielęgniarki w tygodniu - każda z nich będzie trwała do 2 godzin. Wsparcie zapewnią też opiekunowie medyczni - średnio trzy razy w tygodniu, po dwie godziny.

Mamy fundusze, które pozwolą nam na opiekę nad 44 osobami. Przez najbliższe 12 miesięcy ze wsparcia specjalistów w domach skorzystają pierwsze 22 osoby. Zaś od przyszłego roku, również przez 12 miesięcy, kolejne 22 osoby.

 - Przez rok osoba chora, niepełnosprawna, niesamodzielna będzie mogła liczyć na 4 wizyty pielęgniarza czy pielęgniarki w tygodniu - każda z nich będzie trwała do 2 godzin. Wsparcie zapewnią też opiekunowie medyczni - średnio trzy razy w tygodniu, po dwie godziny. Pomogą w czynnościach typowo higienicznych - umyciu się, uczesaniu. Osoba leżąca i chora bardzo często potrzebuje innego rodzaju posiłków, dlatego wsparciem będzie służył dietetyk. Medyk odwiedzi podopiecznego raz w miesiącu, by ustalić lub zweryfikować działanie zaleconej diety. Taka osoba, która ze względu na swój ciężki stan właściwie cały czas spędza w łóżku może mieć przykurcze mięśni a nawet odleżyny. Takim sytuacjom trzeba zapobiec lub reagować już przy pierwszych objawach. Zdecydowaliśmy się więc wpisać w zakres świadczonej opieki zabiegi fizjoterapeutyczne - w tym również rehabilitację. Fizjoterapia odbywałaby się cztery razy w miesiącu - raz w tygodniu. Rehabilitant poświęcałby pacjentowi około godziny - tłumaczy Wojciech Kosakowski, kierownik oddziału ds polityki senioralnej w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi.

 Kto będzie mógł skorzystać z takiego wsparcia?

Przede wszystkim mogą być to tylko takie osoby, które mieszkają na terenie łódzkiego obszaru metropolitalnego, czyli na terenie Łodzi bądź pobliskich powiatów: łódzkiego - wschodniego, zgierskiego, pabianickiego i brzezińskiego. Zainteresowani nie mogą w tym samym czasie korzystać z podobnej pomocy w ramach dotacji unijnych.

Bardzo ważnym kryterium będzie uzyskanie nie więcej niż 60 punktów w tzw. skali Barthel. Skala ta pozwala ocenić sprawność ruchową i samodzielność osoby chorej, czyli jakie czynności może wykonywać samodzielnie, a do jakich i w jakim zakresie potrzebuje pomocy drugiej osoby. I tu bierze się pod uwagę czynności, które wykonuje się każdego dnia m.in. czy potrzebuje pomocy w spożywaniu i przygotowywaniu posiłków np. pokrojeniu pieczywa czy nalaniu sobie wody, czy tylko leży czy jest w stanie siedzieć, czy może samodzielnie umyć się, wykąpać, czesać, czy samodzielnie uda się do toalety czy porusza się samodzielnie, a może potrzebuje wsparcia, by pójść na spacer, albo korzysta z wózka inwalidzkiego.

Im mniejsza punktacja w skali Barthel - tym bardziej potrzebna jest opieka.

Większą szansę na wsparcie będą też miały osoby, które mieszkają same oraz ukończyły 60 rok życia, mają orzeczenie o niepełnosprawności albo mają bardzo niskie dochody.

Rekrutacja dla osób niesamodzielnych czy rodzin zainteresowanych wsparciem osoby bliskiej zmagającej się z taką trudną sytuacją ruszy 23 sierpnia. Wnioski i niezbędne dokumenty można składać w Oddziale ds. Polityki Senioralnej Urzędu Miasta Łodzi ul. Zachodnia 47, pokój 132 (w dniach i godzinach pracy urzędu: w poniedziałek oraz od środy do piątku w godz. 8-16 oraz we wtorek od godz. 9 do 17). Dodajmy, że dokumenty można składać za pośrednictwem upoważnionej osoby lub wysłać pocztą.

Wszystkie niezbędne formularze będzie można pobrać ze strony:

https://uml.lodz.pl/seniorzy/projekty/przepis-na-opieke/

Lub w w Oddziale ds. Polityki Senioralnej (tel. 042 638 47 30)

Miasto oraz firma HRP Care, które wspólnie realizują ten projekt liczą, że rekrutację osób, którym udzielimy wsparcia zakończą już w pierwszej połowie września.

Wtedy 22 osoby korzystałyby z opieki już od września (do września 2022 r.), zaś 22 kolejne osoby - od września 2022 do września 2023 r.

ZOBACZ TAKŻE

Aktualności

czwartek, 27 czerwca 2024

Obrazek przedstawiający laptop- nawiązanie do zachęty do składania wniosków przez Internet

nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy 2024/2025 dla wniosków składanych drogą elektroniczną

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż od dnia 1 LIPCA 2024 r. można składać drogą elektroniczną wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy o przyznanie: świadczeń rodzinnych za… więcej

środa, 19 czerwca 2024

Wydłużenie okresu legalnego pobytu obywateli Ukrainy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że z uwagi na nowelizację przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa legalny pobyt… więcej

wtorek, 14 maja 2024

Galanty Bon dla Wieloraczków

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 15-05-2024 r. można złożyć wniosek o świadczenie pieniężne „Galanty Bon dla Wieloraczków”. Jest to pomoc jednorazowa, która przysługuje w… więcej

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Dnia 30-04-2024 r. upływa termin składania wniosków o dodatek osłonowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina osobom, które jeszcze nie złożyły wniosku o dodatek osłonowy, że wniosek należy złożyć do 30-04-2024 r. Decyduje data wpływu wniosku do organu – zgodnie… więcej

piątek, 29 marca 2024

Pierwsze wypłaty dodatku osłonowego

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że ruszyły pierwsze wypłaty dodatku osłonowego. W dniu 29-03-2024 r. zostały zrealizowane wypłaty dla  12 600 gospodarstw domowych na kwotę 3 860… więcej

poniedziałek, 26 lutego 2024

Wydłużenie okresu legalnego pobytu obywateli Ukrainy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że z uwagi na nowelizację przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa legalny pobyt… więcej