Artykuł

Bezdomność to nie wyrok. Łódź rusza z największym projektem pomocowym

  • kategoria:
  • DziałaMY
  • Aktualności MOPS
  • Schronienie
  • Aktualności dla pracowników MOPS
  • NGO
  • Rewitalizacja
  • Aktualności - Rewitalizacja

Łódź nie odwraca wzroku od osób w kryzysie bezdomności. Wręcz przeciwnie – miasto rusza z największym dotąd programem wsparcia, wartym blisko 11 mln zł. To pierwsza tak duża inicjatywa w Łodzi, finansowana ze środków zewnętrznych i realizowana wspólnie z aż pięcioma organizacjami pozarządowymi, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łodzi i Biurem Rewitalizacji w roli lidera.

Mieszkania treningowe dla osób w kryzysie bezdomności przy ul. Pogonowskiego 34.
8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Celem projektu jest pomoc osobom, które od lat żyją w przestrzeni publicznej – na ulicach, w parkach, w pustostanach. Wsparcie otrzymają także mieszkańcy lokali socjalnych oraz osoby korzystające ze schronisk, hosteli czy noclegowni.

Ten projekt to przełom. Łódź mówi wyraźnie: każda osoba zasługuje na szansę i godne życie. Nie wystarczy dać komuś dach nad głową, trzeba też pomóc mu wrócić do społeczeństwa – mówi Sławomir Granatowski, dyrektor Biura Rewitalizacji UMŁ.

Streetworkerzy na pierwszej linii pomocy

Specjalistyczne wsparcie osobom w kryzysie bezdomności przebywającym na terenie Łodzi będzie udzielane m.in. przez streetworkerów. MOPS zatrudnia obecnie 6 streetworkerów pracujących zarówno w terenie, jak i stacjonarnie w Wydziale Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności. Każdy z nich ma pod opieką inną część miasta. W ramach projektu zostanie zatrudnionych 2 kolejnych streetworkerów, którzy obejmą pomocą bezdomnych z terenu Widzewa i Bałut. Kolejnych 5 streetworkerów zostanie zatrudnionych przez Stowarzyszenie Szczypta Dobra.

Streetworkerzy będą budować relacje z osobami w kryzysie bezdomności, zdobywając ich zaufanie i towarzysząc im w podejmowaniu decyzji o zmianie. Taka praca wymaga ogromnego zaangażowania i cierpliwości, ale niejednokrotnie przynosi realne efekty.

Każdy bezdomny, który zostanie objęty projektem, będzie mógł liczyć na kompleksowe wsparcie specjalistów w wielu dziedzinach – od psychologa, psychotraumatologa, psychiatry, terapeuty i psychoterapeuty uzależnień przez pracownika socjalnego, pedagoga i pielęgniarkę środowiskową aż po doradcę zawodowego i coacha. Pojawi się także nowa, bardzo ważna rola – ekspert przez doświadczenie, czyli osoba, która sama kiedyś doświadczyła bezdomności, a dziś pomaga innym wyjść z kryzysu.

Mieszkania treningowe i pilotażowy program „Najpierw Mieszkanie”

Jednym z filarów projektu jest 7 mieszkań treningowych przy ul. Pogonowskiego 34 przeznaczonych dla łącznie 16 osób. To tam osoby „bez dachu nad głową” będą mogły nie tylko tymczasowo zamieszkać, ale również uczyć się życia na nowo – ze wsparciem specjalistów, krok po kroku, w bezpiecznym środowisku.

Drugim, nowatorskim elementem jest wdrożenie w Łodzi pilotażowego modelu „Najpierw Mieszkanie” (Housing First). Miasto udostępni 6 mieszkań – cztery 1-osobowe i dwa 2-osobowe – dla osób, które przez lata żyły na ulicy. Zamiast stawiać warunki (np. leczenie uzależnień czy znalezienie pracy), najpierw dostaną stabilne miejsce do życia. Dopiero potem, z pomocą zespołu specjalistów, będą pracować nad kolejnymi zmianami. To podejście, sprawdzone już w krajach skandynawskich i USA oraz uznawane za jedną z najskuteczniejszych metod zakończenia bezdomności, ma przynieść trwałe efekty.

Model „Najpierw mieszkanie” to rewolucyjny model wsparcia osób doświadczających bezdomności, który kładzie nacisk na zapewnienie stabilnego, własnego mieszkania jako pierwszego kroku do powrotu do tradycyjnego życia – mówi Kamila Smyczek, zastępczyni dyrektora ds. pomocy środowiskowej MOPS w Łodzi.

Kompleksowe wsparcie, realna zmiana

W ramach projektu pomoc otrzyma aż 408 osób, z czego 56 skorzysta z formuły mieszkań wspomaganych lub programu „Najpierw Mieszkanie”. Kluczem będzie indywidualne podejście – każda osoba będzie miała opracowany plan wsparcia, dostosowany do jej sytuacji i potrzeb. Wkład własny miasta i partnerów obejmie zarówno środki finansowe, jak i pracę wolontariuszy.

Projekt będzie realizowany w latach 2025–2028, a jego rezultaty mają posłużyć jako baza do dalszego rozwijania systemowego wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności.

Organizacje partnerskie, które zaangażowały się w przedsięwzięcie, to: Centrum Służby Rodzinie, Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Łódzkie, Stowarzyszenie Szczypta Dobra oraz Fundacja Sarepta.

Nowa nadzieja dla setek łodzian

Dzięki tej inicjatywie Łódź ma szansę stać się liderem w walce z bezdomnością w Polsce – nie przez doraźne działania, ale poprzez budowanie trwałych rozwiązań opartych na zaufaniu, empatii i skutecznym wsparciu.


„Projekt pn. „Rozwiązywanie problemu bezdomności w ŁOM – kompleksowe wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb osób doświadczających bezdomności lub zagrożonych bezdomnością” nr projektu FELD.07.14-IP.01-0001/24 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027”.

Aktualności

wtorek, 8 listopada 2022

świadczenia pielęgnacyjne- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2023

Na podstawie art. 17 ust. 3d ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 615 z późn. zm.) ogłasza się, że wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2023… więcej

środa, 19 października 2022

dodatek elektryczny - ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Od 1 grudnia 2022 r. można złożyć wniosek o dodatek elektryczny

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 17 października 2022 r. została opublikowana ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w… więcej

poniedziałek, 26 września 2022

Wypłata świadczeń - ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Wypłata dodatku węglowego

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 23 września 2022 r. wypłacono dodatek węglowy dla 11 854 beneficjentów na kwotę 35 562 000 zł więcej

piątek, 23 września 2022

Zdjęcie pola- Ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2021 r.

Marcin Supera

Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia  22  września 2022 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w… więcej

środa, 21 września 2022

Dodatek dla gospodarstw domowych - ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Dodatek dla gospodarstw domowych

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 21-09-2022 r. można złożyć wniosek o dodatek dla gospodarstw domowych. Na chwilę obecną druki wniosków są dostępne na stronie internetowej… więcej

Dodatek dla gospodarstw domowych - ilustracja ozdobna bez dalszego znaczenia

Uwaga – ogrzewanie mieszkania, domu gazem

Marcin Supera

Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, które ogrzewają domy kotłem gazowym zasilanym gazem płynnym ze zbiornika gazu skroplonego LPG. Składając wniosek o dodatek do gazu LPG należy dołączyć… więcej