Artykuł

Autobus dla bezdomnych i potrzebujących zakończył kolejny sezon kursowania

  • kategoria:
  • DziałaMY
  • Aktualności MOPS
  • Schronienie
  • Aktualności dla pracowników MOPS
  • NGO

Prawie 15 tys. porcji ciepłej zupy (dokładnie 14 tys. 974) zostało wydane za pośrednictwem „Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących” w zakończonym w weekend kolejnym sezonie jego kursowania po ulicach Łodzi. Specjalnie oznakowany „Autobus” był w trasie przez ostatnie 105 nocy, dokładnie od 1 grudnia ubiegłego roku. Przez całą zimę osoby w kryzysie bezdomności w Łodzi oraz wszelkie, inne osoby potrzebujące wsparcia mogły zjeść dzięki niemu ciepły posiłek.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Ze wszystkich miesięcy kursowania „Autobusu” w tym sezonie najwięcej posiłków zostało rozdane w lutym – było to ponad 4,7 tys. porcji. Rekordowa pod względem liczby wydanych „talerzy” zupy okazała się jednak w całym sezonie noc z soboty 1 marca na niedzielę 2 marca, kiedy podczas jednego wieczoru do potrzebujących trafiło łącznie 235 porcji. Przez cały, zakończony właśnie sezon każdej nocy rozdawano średnio 148 posiłków. Dla porównania w poprzednim sezonie (tym na przełomie 2023 i 2024 roku) podczas kursowania „Autobusu” do potrzebujących łodzian trafiło w sumie ponad 14 tys. ciepłych posiłków.

- Osobom w kryzysie bezdomności przebywającym na terenie Łodzi udzielamy kompleksowego wsparcia za pośrednictwem naszych pracowników przez cały rok - mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Okres jesieni oraz zimy to najtrudniejszy czas dla bezdomnych w roku, dlatego tak istotna jest każda dodatkowa pomoc. Dokładamy wszelkich starań, by przygotowana dla potrzebujących oferta wsparcia była w tym terminie jak najszersza i jak najbardziej różnorodna. „Autobus” jest jednym z jej elementów i to elementem sprawdzającym się doskonale na ulicach Łodzi już od wielu lat.

Każdy potrzebujący, który pojawiał się na jednym z pięciu przystanków „Autobusu” otrzymywał ciepłą zupę oraz pieczywo do niej. Bardzo często były również rozdawane dodatkowe artykuły, m.in. jogurty, soki, słodkie bułki i ciasta. Najwięcej osób potrzebujących pomocy pojawiało się w tym sezonie na przystankach: przy pl. Barlickiego oraz przy pl. Kościelnym. Potrzebujący byli także co wieczór na przystanku przy dworcu Łódź-Kaliska, przy ryneczku u zbiegu ul. Przybyszewskiego i ul. Tatrzańskiej oraz przy dworcu Łódź-Chojny. Jeśli na trasie przejazdu „Autobusu” pojawiały się osoby zainteresowane noclegiem danego wieczoru, to były one odwożone do noclegowni przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253.

Dodatkowo nieco ponad 5 tys. (dokładnie 5 tys. 30) porcji ciepłych posiłków (obiadów) rozdano z kolei potrzebującym w działającej także w okresie między 1 grudnia a 15 marca Świetlicy dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 127 (w pobliżu skrzyżowania z ul. Ruską). W Świetlicy osoby w kryzysie bezdomności miały zapewniony pobyt dzienny (codziennie w godz. 8 – 16), ciepły posiłek i napoje oraz możliwość uzupełnienia brakującej garderoby. Zainteresowani otrzymywali także pomoc w uzyskaniu miejsca w ośrodkach terapii uzależnień oraz wsparcie w znalezieniu i podjęciu pracy. W tym sezonie najwięcej posiłków w ciągu jednego dnia wydano w Świetlicy w piątek 7 lutego. Były to dokładnie 74 porcje.

Projekt „Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących”, a także Świetlicy dla Osób Bezdomnych jest prowadzony przez Koło Łódzkie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Na realizację pierwszego zadania Miasto Łódź przekaże w całym 2025 r. Towarzystwu dofinansowanie w wysokości 81,7 tys. zł, a na realizację drugiego – dotację w wysokości 57,6 tys. zł. Tradycyjnie pojazd został zapewniony przez łódzkie MPK. „Autobus” wyruszy ponownie w trasę 1 grudnia br. Wtedy także zacznie działać znowu Świetlica dla Osób Bezdomnych.

- W tym sezonie funkcjonowania Świetlicy gościliśmy w niej trzy osoby, którym udało się wyjść z kryzysu bezdomności – mówi Beata Pancerna–Wujcik, prezes zarządu Koła Łódzkiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. – Opowiadały o swojej drodze do usamodzielnienia, motywując w ten sposób osoby korzystające z usług Świetlicy do zawalczenia o swoją przyszłość.

Do dyspozycji osób w kryzysie bezdomności w Łodzi przez cały rok jest funkcjonujący w strukturach łódzkiego MOPS Wydział Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności z siedzibą przy ul. Objazdowej 17, w którym będący w potrzebie otrzymują kompleksowe wsparcie. Pracownicy tego Wydziału są dostępni na miejscu w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki – w godz. 9 – 17. W ramach wspomnianego Wydziału pracuje m.in. sześciu streetworkerów.

Bezdomni mogą korzystać poza tym z dwóch całorocznych, bezpłatnych „Mobilnych łaźni dla osób w kryzysie bezdomności” (przy al. Piłsudskiego 119, w pobliżu skrzyżowania z ul. Sarnią oraz przy ul. Złotniczej 10 na Bałutach, w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej), a także z Punktu Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzonego na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej, w którym potrzebujący mogą otrzymać wsparcie m.in. w postaci jedzenia. Dodatkowo – także całorocznie - w każdą niedzielę o godz. 16 na placu przy skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej i ul. Stanisława Kostki grupa „Zupa na Pietrynie” wydaje osobom w kryzysie bezdomności ciepły posiłek.

Aktualności

środa, 5 maja 2021

Informacja dotycząca kart przedpłaconych

Piotr Skobel

Informujemy, że osoby które pobierają świadczenia z Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przy użyciu karty przedpłaconej od 1.05.2021 r. mogą mieć trudności z wypłatą pieniędzy z bankomatów. Dla… więcej

wtorek, 27 kwietnia 2021

Zmiana wysokości dodatku energetycznego

Piotr Skobel

Publikacja Obwieszczenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 kwietnia 2021 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2021 więcej

środa, 31 marca 2021

Rozpoczyna się przyjmowanie wniosków o świadczenie 500+ w formie „papierowej”

Od 1 kwietnia 2021 r. będzie można w formie papierowej składać wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego 500+ na nowy okres. więcej

czwartek, 25 marca 2021

Składanie wniosków o świadczenie 500+ w formie papierowej na nowy okres świadczeniowy 2021/2022

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 kwietnia 2021 r. można składać w formie papierowej wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego 500+ na nowy okres świadczeniowy rozpoczynający… więcej

wtorek, 23 marca 2021

apel o ograniczenie bezpośrednich wizyt

Piotr Skobel

W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 na terenie Polski oraz w trosce o bezpieczeństwo naszych klientów oraz pracowników Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi apelujemy do wszystkich mieszkańców… więcej

piątek, 12 marca 2021

Kwota najniższej emerytury od 01-03-2021 r.

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, iż od 1 marca 2021 r. kwota najniższej emerytury wynosi 1250,88 zł. więcej