Artykuł

Autobus dla bezdomnych i potrzebujących zakończył kolejny sezon kursowania

  • kategoria:
  • DziałaMY
  • Aktualności MOPS
  • Schronienie
  • Aktualności dla pracowników MOPS
  • NGO

Prawie 15 tys. porcji ciepłej zupy (dokładnie 14 tys. 974) zostało wydane za pośrednictwem „Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących” w zakończonym w weekend kolejnym sezonie jego kursowania po ulicach Łodzi. Specjalnie oznakowany „Autobus” był w trasie przez ostatnie 105 nocy, dokładnie od 1 grudnia ubiegłego roku. Przez całą zimę osoby w kryzysie bezdomności w Łodzi oraz wszelkie, inne osoby potrzebujące wsparcia mogły zjeść dzięki niemu ciepły posiłek.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Ze wszystkich miesięcy kursowania „Autobusu” w tym sezonie najwięcej posiłków zostało rozdane w lutym – było to ponad 4,7 tys. porcji. Rekordowa pod względem liczby wydanych „talerzy” zupy okazała się jednak w całym sezonie noc z soboty 1 marca na niedzielę 2 marca, kiedy podczas jednego wieczoru do potrzebujących trafiło łącznie 235 porcji. Przez cały, zakończony właśnie sezon każdej nocy rozdawano średnio 148 posiłków. Dla porównania w poprzednim sezonie (tym na przełomie 2023 i 2024 roku) podczas kursowania „Autobusu” do potrzebujących łodzian trafiło w sumie ponad 14 tys. ciepłych posiłków.

- Osobom w kryzysie bezdomności przebywającym na terenie Łodzi udzielamy kompleksowego wsparcia za pośrednictwem naszych pracowników przez cały rok - mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Okres jesieni oraz zimy to najtrudniejszy czas dla bezdomnych w roku, dlatego tak istotna jest każda dodatkowa pomoc. Dokładamy wszelkich starań, by przygotowana dla potrzebujących oferta wsparcia była w tym terminie jak najszersza i jak najbardziej różnorodna. „Autobus” jest jednym z jej elementów i to elementem sprawdzającym się doskonale na ulicach Łodzi już od wielu lat.

Każdy potrzebujący, który pojawiał się na jednym z pięciu przystanków „Autobusu” otrzymywał ciepłą zupę oraz pieczywo do niej. Bardzo często były również rozdawane dodatkowe artykuły, m.in. jogurty, soki, słodkie bułki i ciasta. Najwięcej osób potrzebujących pomocy pojawiało się w tym sezonie na przystankach: przy pl. Barlickiego oraz przy pl. Kościelnym. Potrzebujący byli także co wieczór na przystanku przy dworcu Łódź-Kaliska, przy ryneczku u zbiegu ul. Przybyszewskiego i ul. Tatrzańskiej oraz przy dworcu Łódź-Chojny. Jeśli na trasie przejazdu „Autobusu” pojawiały się osoby zainteresowane noclegiem danego wieczoru, to były one odwożone do noclegowni przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253.

Dodatkowo nieco ponad 5 tys. (dokładnie 5 tys. 30) porcji ciepłych posiłków (obiadów) rozdano z kolei potrzebującym w działającej także w okresie między 1 grudnia a 15 marca Świetlicy dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 127 (w pobliżu skrzyżowania z ul. Ruską). W Świetlicy osoby w kryzysie bezdomności miały zapewniony pobyt dzienny (codziennie w godz. 8 – 16), ciepły posiłek i napoje oraz możliwość uzupełnienia brakującej garderoby. Zainteresowani otrzymywali także pomoc w uzyskaniu miejsca w ośrodkach terapii uzależnień oraz wsparcie w znalezieniu i podjęciu pracy. W tym sezonie najwięcej posiłków w ciągu jednego dnia wydano w Świetlicy w piątek 7 lutego. Były to dokładnie 74 porcje.

Projekt „Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących”, a także Świetlicy dla Osób Bezdomnych jest prowadzony przez Koło Łódzkie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Na realizację pierwszego zadania Miasto Łódź przekaże w całym 2025 r. Towarzystwu dofinansowanie w wysokości 81,7 tys. zł, a na realizację drugiego – dotację w wysokości 57,6 tys. zł. Tradycyjnie pojazd został zapewniony przez łódzkie MPK. „Autobus” wyruszy ponownie w trasę 1 grudnia br. Wtedy także zacznie działać znowu Świetlica dla Osób Bezdomnych.

- W tym sezonie funkcjonowania Świetlicy gościliśmy w niej trzy osoby, którym udało się wyjść z kryzysu bezdomności – mówi Beata Pancerna–Wujcik, prezes zarządu Koła Łódzkiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. – Opowiadały o swojej drodze do usamodzielnienia, motywując w ten sposób osoby korzystające z usług Świetlicy do zawalczenia o swoją przyszłość.

Do dyspozycji osób w kryzysie bezdomności w Łodzi przez cały rok jest funkcjonujący w strukturach łódzkiego MOPS Wydział Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności z siedzibą przy ul. Objazdowej 17, w którym będący w potrzebie otrzymują kompleksowe wsparcie. Pracownicy tego Wydziału są dostępni na miejscu w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki – w godz. 9 – 17. W ramach wspomnianego Wydziału pracuje m.in. sześciu streetworkerów.

Bezdomni mogą korzystać poza tym z dwóch całorocznych, bezpłatnych „Mobilnych łaźni dla osób w kryzysie bezdomności” (przy al. Piłsudskiego 119, w pobliżu skrzyżowania z ul. Sarnią oraz przy ul. Złotniczej 10 na Bałutach, w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej), a także z Punktu Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzonego na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej, w którym potrzebujący mogą otrzymać wsparcie m.in. w postaci jedzenia. Dodatkowo – także całorocznie - w każdą niedzielę o godz. 16 na placu przy skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej i ul. Stanisława Kostki grupa „Zupa na Pietrynie” wydaje osobom w kryzysie bezdomności ciepły posiłek.

Aktualności

piątek, 16 września 2022

Ikona dodatku węglowego

Brak środków na wypłatę dodatku węglowego

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę dodatku węglowego. Wypłata dodatku nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej

środa, 17 sierpnia 2022

ikona dodatku węglowego

Dodatek Węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 17-08-2022 r. można złożyć wniosek o dodatek węglowy. więcej

piątek, 12 sierpnia 2022

Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

dodatek węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 11 sierpnia 2022 r. została podpisana i opublikowana ustawa o dodatku węglowym (Dz. U.2022 poz. 1692). Zgodnie z ww. ustawą Minister… więcej

czwartek, 4 sierpnia 2022

Wniosek o dodatek osłonowy składa się tylko raz

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że dodatek osłonowy jest przyznawany jednorazowo i przysługuje za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Wniosku nie należy składać, jeśli… więcej

wtorek, 26 lipca 2022

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 dla wniosków papierowych

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 można składać od dnia 1 sierpnia 2022 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej

wtorek, 21 czerwca 2022

nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy dla wniosków składanych drogą elektroniczną

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 lipca 2022 r. można składać drogą elektroniczną wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy o przyznanie: świadczeń rodzinnych za… więcej