Artykuł

"Autobus dla bezdomnych i potrzebujących" wyjechał w trasę

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS
  • Aktualności dla pracowników MOPS
  • Schronienie
  • NGO

W piątek 1 grudnia br. o godz. 21 sprzed Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady wyjechał „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących”. Osoby w kryzysie bezdomności i potrzebujące wsparcia otrzymują za jego pośrednictwem ciepły posiłek, można także wymienić odzież i pojechać do noclegowni. Autobus wyjeżdża na ulice nieprzerwanie od 2004 r., kursuje od 1 grudnia do 15 marca.

fot. www.lodz.pl
9 zdjęć
fot. www.lodz.pl
fot. www.lodz.pl
fot. www.lodz.pl
fot. www.lodz.pl
fot. www.lodz.pl
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

- Zima to szczególnie trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności, dlatego tak ważne jest dodatkowe wsparcie w postaci choćby autobusu, który dowiezie ciepły posiłek - mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Przez cały rok pomagamy osobom bezdomnym, są schroniska, noclegownia, mobilne łaźnie, w których mogą zmienić lub wyprać odzież, wziąć prysznic, nasi streetworkerzy codziennie docierają do osób w kryzysie bezdomności, by rozpoznać ich potrzeby i udzielić adekwatnego wsparcia. Często zmiana sytuacji życiowej albo poprawa zaczyna się od pozornie drobnej sprawy, jaką jest wyrobienie dowodu osobistego.

Tegoroczna trasa „Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących” – z uwagi na roboty drogowe – została nieco zmodyfikowana w porównaniu do tej sprzed roku i wiedzie od Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady przez dworzec Łódź-Kaliska (od strony al. Unii Lubelskiej), pl. Barlickiego (od strony ul. Małej), Stary Rynek (od strony ul. Podrzecznej) oraz skrzyżowanie al. Śmigłego Rydza i ul. Częstochowskiej. Przystanki na trasie zostały zaplanowane w oparciu o miejsca, w których najczęściej gromadzą się osoby bezdomne, a godzina zakończenia kursu jest uzależniona od liczby osób korzystających ze wsparcia.

Każdy potrzebujący, który pojawi się na trasie przejazdu "Autobusu", dostanie ciepłą zupę, pieczywo i ciepłą herbatę. Posiłki są przygotowywane codziennie w kuchni schroniska przy ul. Nowe Sady. Można wymienić odzież, dostać koce, a chętni są odwożeni do Noclegowni przy MCTiPZ przy ul. Przybyszewskiego 253.

W poprzednim sezonie kursowania Autobusu tj. od 1 grudnia 2022 r. do 15 marca 2023 r. wydano łącznie 13.914 posiłków, najwięcej w styczniu – 4.494. Projekt „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” od 2004 r. realizuje Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, a autobus zapewnia łódzkie MPK.

Także w piątek 1 grudnia br. zaczęła działać Świetlica dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119 prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata, gdzie osoby w kryzysie bezdomności mają zapewnione posiłki i ciepłe napoje, mogą uzupełnić odzież, skorzystać z węzła sanitarnego, środków czystości i higieny osobistej oraz pomocy pielęgniarskiej. Świetlica będzie działać do 15 marca i jest otwarta w godz. 8 – 16.

Z badań osób w kryzysie bezdomności, które były prowadzone przed trzema laty, wynika, że w Łodzi jest około 1000 osób bezdomnych (w gronie tym osoby przebywające w placówkach).

Na terenie Łodzi działają następujące placówki, z których mogą korzystać osoby bezdomne: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17, Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11, Schronisko dla Kobiet przy ul. Kwietniowej 2/4, Noclegownia przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253. W placówkach jest łącznie 390 miejsc.

Schronisko dla Bezdomnych Kobiet z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7 od 1 grudnia zawiesza działalność, docelowo powstanie tam rodzinny hostel, który na zlecenie miasta będzie prowadzić podmiot zewnętrzny (wyłoniony w otwartym konkursie).

Na ternie miasta działają także 2 mobilne łaźnie – jedna jest w pobliżu świetlicy przy al. Piłsudskiego 119, a druga przy ul. Złotniczej 10 w pobliżu Domu Pomocy Społecznej. Na miejscu można skorzystać z prysznica, wyprać i wysuszyć odzież a także – w razie potrzeby – wymienić ubrania na nowe. Łaźnia przy al. Piłsudskiego jest dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 16, natomiast przy ul. Złotniczej od poniedziałku do piątku w godz. 10 – 18. Aby skorzystać z łaźni należy się zapisać, można to zrobić np. u streetworkerów łódzkiego MOPS.

Do dyspozycji osób dotkniętych bezdomnością jest całoroczny Punkt Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzony na zlecenie miasta przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Punkt zapewnia m.in. odzież, obuwie, artykuły chemiczne, suchy prowiant, możliwość skorzystania z prysznica, pralki, W sezonie jesienno-zimowym przy Punkcie funkcjonuje „Świetlica dla osób bezdomnych” (w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 14 – 18), w której można m.in. zjeść ciepły posiłek, napić się ciepłej herbaty i kawy, wziąć udział w warsztatach, ale też spotkać się z psychologiem i terapeutami.

Przez cały rok z osobami w kryzysie bezdomności pracują streetworkerzy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ze streetworkerami można kontaktować się telefonicznie, numery do każdego z nich są dostępne na stronie www.mops.pl w zakładce „Pomoc osobom bezdomnym”, za pośrednictwem e-maila steetworking@mops.lodz.pl albo Facebooka pisząc do grupy „Streetworking po łódzku”. Osoby bezdomne mogą się zgłaszać osobiście do Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności przy ul. Objazdowej 17, gdzie dyżurują streetworkerzy i pracownicy socjalni. Wydział jest dostępny w w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17.

Apelujemy do łodzian, by przekazywali służbom miejskim informacje o osobach w kryzysie bezdomności i potrzebujących wsparcia. Można telefonować pod numer alarmowy 112 albo całodobowy numer Straży Miejskiej - 986.

Tej zimy zostanie oddany hostel dla ofiar przemocy domowej i osób wychodzących z nałogów, który będzie zlokalizowany przy ul. Niciarnianej 41. Inwestycję realizuje Miejskie Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej.

Pensjonariusze będą mogli przebywać w placówce przez rok, w tym czasie przejdą terapię oraz nauczą się samodzielnie funkcjonować. Jednopiętrowy, 800-metrowy budynek pomieści 70 osób, w tym 10 miejsc będzie przeznaczonych dla osób, które doświadczają przemocy domowej. Mieszkańcy będą mieli zapewnione sypialnie, stołówkę i salę komputerową oraz stałą opieką specjalistów. W ramach inwestycji przygotowywane są pomieszczenia terapeutyczne, w których będą prowadzone warsztaty i zajęcia.

Prace są na finiszu. Trwa wykończenie wnętrz i zakup nowych mebli. Cała inwestycja będzie kosztować 9,6 mln zł, z czego 6,5 mln zł stanowi dofinansowanie UE.

Aktualności

czwartek, 12 grudnia 2024

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że 12 grudnia 2024 r.  weszła w życie ustawa z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2024 r.… więcej

wtorek, 12 listopada 2024

świadczenia pielęgnacyjne- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2025

Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 listopada 2024 r. w sprawie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2025 więcej

piątek, 22 listopada 2024

Wypłata bonu energetycznego dla osób, które złożyły kompletne wnioski w miesiącu wrześniu 2024 r.

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że otrzymało kolejną transzę środków na wypłatę bonu energetycznego. W związku z powyższym w dniu 22.11.2024 r. zostały zrealizowane wypłaty dla osób,… więcej

czwartek, 24 października 2024

339620

Nowe zasady przedłużania prawa do świadczeń związanych z niepełnosprawnością

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że warunkiem przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności jest złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia… więcej

środa, 23 października 2024

zarowka

Pierwsze wypłaty bonu energetycznego w miesiącu październiku

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że osoby, które w miesiącu sierpniu 2024 r. złożyły kompletne wnioski o wypłatę bonu energetycznego otrzymają świadczenie do końca października 2024 r. … więcej

poniedziałek, 30 września 2024

Brak środków na wypłatę bonu energetycznego

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę bonu energetycznego. Wypłata bonu nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej