Artykuł

Asystenci wesprą na co dzień łodzian z niepełnosprawnościami

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS
  • Aktualności dla pracowników MOPS
  • bez barier

Towarzyszenie w wyjściu, powrocie oraz dojeździe np. do kina, teatru, muzeum, ośrodka sportowego, a także na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne, pomoc w załatwianiu bieżących spraw urzędowych oraz w umawianiu wizyt u specjalistów, wsparcie w wykonywaniu czynności dnia codziennego (m.in. przygotowywanie posiłków oraz ich podawanie, pomoc w zakupach, pranie, prasowanie, drobne porządki w mieszkaniu)… To tylko część codziennych obowiązków i potrzeb, podczas których mieszkające w Łodzi osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać ze wsparcia asystentów osobistych będących do dyspozycji w ramach programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi.

fot. UMŁ
7 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Program będzie trwał do końca tego roku. Przez ten okres ze wsparcia w postaci asystenta osobistego będzie mogło skorzystać 75 niepełnosprawnych łodzian, w tym: 11 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym i niepełnosprawnościami sprzężonymi (przez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się posiadanie orzeczenia ze wskazaniem co najmniej dwóch przyczyn niepełnosprawności), 32 osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym, 22 osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym oraz 10 dzieci w wieku do 16 roku życia. Przyjmowanie wniosków właśnie się rozpoczęło i potrwa do wyczerpania miejsc.

- Celem programu jest m.in. zwiększenie wśród osób z niepełnosprawnościami szans na prowadzenie bardziej niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia - mówi Paweł Bliźniuk, p.o. dyrektora Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ. – Wsparcie przez wykwalikowanego opiekuna osoby z niepełnosprawnością umożliwia w tym przypadku zaangażowanie takiej osoby m.in. w wydarzenia społeczne, kulturalne, rozrywkowe oraz sportowe.

Osoba korzystająca ze wsparcia asystenta (bez względu na sytuację materialną) nie ponosi odpłatności za udział w programie.

- Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” był realizowany w Łodzi z powodzeniem w ubiegłym roku - mówi Piotr Kowalski, p.o. dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Wtedy z tej formy wsparcia skorzystało w sumie 138 osób z niepełnosprawnościami. Jeden z niewidomych uczestników poprzedniej edycji programu mógł spełnić - dzięki asyście – swoje marzenie i uczestniczyć w kursie nurkowania. Jedna z Pań korzystających ze wsparcia asystentki uporała się z kolei z żałobą po śmierci męża. Dzięki zaangażowaniu asystentki odzyskała radość i chęć życia. Nie mamy wątpliwości, że jest to program bardzo potrzebny, dlatego ponownie zawnioskowaliśmy o środki na jego realizację. Dodatkowo dzięki zaangażowaniu miejskich funduszy możemy przystąpić do realizacji programu już teraz, a nie dopiero po ich przekazaniu do Miasta Łódź przez Łódzki Urząd Wojewódzki.

W ramach ubiegłorocznej edycji programu zatrudniono w sumie 96 asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej, a łączna liczba godzin zrealizowanego w ramach programu wsparcia to prawie 38 tys. W ubiegłym roku z programu korzystała m.in. Agata Ludwiczak z czterokończynowym paraliżem poruszająca się na wózku od 25 lat.

- Z moją asystentką bywałyśmy razem na koncertach, gotowałyśmy wspólnie w domu lub też chodziłyśmy zjeść coś na mieście, ale jeździłyśmy również na treningi i zawody - mówi Agata Ludwiczak. – Trenuję orientację precyzyjną, która polega na dokładnej interpretacji mapy oraz terenu. To dyscyplina zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak i osób w pełni sprawnych. Asystentka pomagała mi także w takim zwykłym, codziennym funkcjonowaniu, czyli m.in. w tym, by się ubrać i umyć. Każda z form pomocy asystentki była dla mnie bezcenna, dlatego i w tym roku będę na pewno aplikować o wsparcie asystenta osobistego.

Dla Katarzyny Jaśkowiak, mamy 16-letniej Weroniki z czterokończynowym porażeniem mózgowym, pomoc ze strony asystenta osobistego dla Jej córki była także nieoceniona.

- Weronika bywała wraz z asystentką na przykład w kinie i na basenie - mówi Katarzyna Jaśkowiak. – Asystentka była takim towarzyszem dnia codziennego dla Weroniki pomagającym również podczas Jej kąpieli czy w Jej karmieniu. Dzięki temu córka mogła nie być już całkowicie zależna ode mnie i od mojego męża, a swojego taty. Jeśli osoba z niepełnosprawnością ma jakiekolwiek wątpliwości, czy skorzystać ze wsparcia w ramach programu, to powinna się ich jak najszybciej pozbyć i zgłosić chęć udziału w tegorocznej edycji. My zrobimy tak na pewno ponownie.

Zainteresowani w tym roku udziałem w programie łodzianie mogą liczyć na wsparcie asystenta osobistego, którego wskażą samodzielnie. Liczba przyznanych godzin pomocy ze strony asystenta osobistego będzie ustalana indywidualnie w zależności od zgłaszanych potrzeb uczestnika, przy czym ich limit w przypadku osoby posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności to 720 godzin rocznie (840 godzin rocznie w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną). Z kolei dla niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem niepełnosprawności limit ten wynosi 360 godzin rocznie (480 godzin rocznie w przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną).

By zgłosić się do programu osoba z niepełnosprawnością powinna wypełnić kartę zgłoszenia oraz dołączyć do niej kserokopię aktualnego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego oraz oświadczenie uczestnika programu dotyczące wskazania asystenta osobistego. Wszystkie niezbędne formularze do wypełnienia są dostępne na stronie internetowej MOPS w Łodzi: www.mops.lodz.pl, w zakładce: Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2023”.

Wypełnione druki należy dostarczyć do łódzkiego MOPS:

  • osobiście do głównej siedziby przy ul. Kilińskiego 102/102a: w kancelarii (parter, pokój 006) lub też w Wydziale Wspierania Ekonomii Społecznej (II piętro, pokój 203).
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej: zwierzchowska@mops.lodz.pl lub sekretariat@mops.lodz.pl.
  • za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej - ePUAP: /0eqfd766vi/SkrytkaESP.

Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać pod numerami telefonów: (42) 685 43 44 oraz 887 467 436 (oba telefony są dostępne w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17), a także pod adresem mailowym: m.zwierzchowska@mops.lodz.pl.

*****

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 jest finansowany ze środków funduszu celowego pn. Fundusz Solidarnościowy otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Wartość dofinansowania to 1.987.813,25 zł.

Powiązane linki

Aktualności

piątek, 16 września 2022

Ikona dodatku węglowego

Brak środków na wypłatę dodatku węglowego

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę dodatku węglowego. Wypłata dodatku nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej

środa, 17 sierpnia 2022

ikona dodatku węglowego

Dodatek Węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 17-08-2022 r. można złożyć wniosek o dodatek węglowy. więcej

piątek, 12 sierpnia 2022

Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

dodatek węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 11 sierpnia 2022 r. została podpisana i opublikowana ustawa o dodatku węglowym (Dz. U.2022 poz. 1692). Zgodnie z ww. ustawą Minister… więcej

czwartek, 4 sierpnia 2022

Wniosek o dodatek osłonowy składa się tylko raz

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że dodatek osłonowy jest przyznawany jednorazowo i przysługuje za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Wniosku nie należy składać, jeśli… więcej

wtorek, 26 lipca 2022

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 dla wniosków papierowych

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 można składać od dnia 1 sierpnia 2022 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej

wtorek, 21 czerwca 2022

nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy dla wniosków składanych drogą elektroniczną

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 lipca 2022 r. można składać drogą elektroniczną wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy o przyznanie: świadczeń rodzinnych za… więcej