Artykuł

A ja Łódź wolę, czyli miasto Tuwima widziane dziś. Wspólny projekt edukacyjny Teatrów Nowego i Muzycznego w Łodzi

  • kategoria:
  • Edukacja i nauka
  • Aktualności kulturalne

„A ja Łódź wolę!” pisał Julian Tuwim o swoim rodzinnym mieście. Śladami jego ulubionych miejsc wyruszą uczestnicy projektu edukacyjnego, realizowanego wspólnie przez Teatr Nowy im. K. Dejmka i Teatr Muzyczny w Łodzi. Młodzi łodzianie nauczą się czytać i aktorsko interpretować poezję, poznają lepiej historię miasta, a na koniec stworzą film. Właśnie rusza nabór uczestników.

„A ja Łódź wolę!” to propozycja dla młodzieży w wieku 13-19 lat, mieszkającej lub uczącej się w Łodzi.

Będziemy zachęcać uczestników do sięgania po dzieła literatury nie tylko w formie czytanej, ale także do wyrażania poprzez ich aktorską interpretację własnych emocji i myśli. Twórczość Juliana Tuwima będzie również pretekstem do rozmowy i poszukania na mapie miasta miejsc istotnych z punktu widzenia historii, jak również ważnych dla młodych ludzi dziś, w roku 2020 – zapowiada Maria Gudejko, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.

Realizatorem „A ja Łódź wolę!” jest Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, który do współpracy zaprosił Teatr Muzyczny w Łodzi. Postacią łączącą obie sceny jest właśnie Maria Gudejko. Na scenie Nowego oglądać ją można było w spektaklu „UCIECHY staroPOLSKIE z kuzynką rzymskiej Wenus Wenerą” , w Muzycznym zaś zajmuje się działaniami edukacyjnymi.

– W ostatnich dwóch latach mocno rozwinęliśmy ofertę edukacyjną, a Maria Gudejko jest postacią centralną dla naszego programu edukacji teatralnej „O-Twórz Teatr”. Prowadzi też zajęcia aktorskie, w tym stałą grupę teatralną „Ale Kanał”. W naszym teatrze realizowała również ministerialne stypendium „Jak ożywiać słowa” – opowiada Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi i podkreśla, że cieszy się z zaproszenia do współpracy, która połączy dwie łódzkie instytucje kultury.

Gwarantujemy, że jest to dopiero początek, a działania międzyinstytucjonalne są dla obu teatrów bardzo ważne i mamy nadzieję na realizację kolejnych wspólnych przedsięwzięć – dodaje Krzysztof Dudek, dyrektor Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi.

W zajęciach „A ja Łódź wolę!” może wziąć udział do 30 uczestników. Punktem wyjścia do ich pracy podczas warsztatów aktorskich będą utwory i biografia Juliana Tuwima. – Samodzielnie poszukają utworów do pracy. Mam głęboką nadzieję, że wskażą zarówno te doskonale znane, jak i mniej popularne wiersze poety. Wybrane utwory będziemy wspólnie analizować, pracować nad swobodą mówienia, interpretacją tekstu oraz jego wyrazem artystycznym – wyjaśnia Maria Gudejko i dodaje, że drugi tor działań to próba umiejscowienia wybranych utworów w przestrzeni Łodzi. Dzięki temu młodzież biorąca udział w projekcie pozna lepiej swoje miasto, jego historię oraz biografię i twórczość na wskroś łódzkiego poety, jakim był Julian Tuwim. W jego poezji młodzi ludzie poszukają nadal aktualnych tematów, być może znajdując wiele wspólnego z łodzianinem z początku XX wieku. Cykl warsztatów aktorskich w Teatrze Nowym oraz Muzycznym w Łodzi zwieńczy nagranie w przestrzeni miejskiej wybranych i przygotowanych przez uczestników wierszy poety. Pokaz całego materiału filmowego ma odbyć się w listopadzie.

Zajęcia zostały zaplanowane jako cykl spotkań warsztatowych, rozmów i miejskich wypraw. Ze względu na obecne ograniczenia pierwsze z nich odbędą się online, jednak organizatorzy mają nadzieję, że już wkrótce wrócą do pierwotnych założeń, czyli warsztatów w plenerze oraz w budynkach Teatru Nowego i Teatru Muzycznego.

Zapisy właśnie ruszyły, rejestrować można się przez formularz dostępny na stronach internetowych obu teatrów do piątku, 5 czerwca, przy czym decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwsze zajęcia odbędą się w niedzielę, 7 czerwca, kolejne w każdą niedzielę i poniedziałek do końca czerwca. Na czas wakacji zaplanowano kolejnych 10 dni intensywnych warsztatów w terminie uzgodnionym z uczestnikami. Od września do 22 listopada spotkania odbywać się będą w każdą niedzielę i poniedziałek.

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Aktualności

piątek, 16 września 2022

Ikona dodatku węglowego

Brak środków na wypłatę dodatku węglowego

Marcin Supera

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że na chwilę obecną nie wpłynęły środki na wypłatę dodatku węglowego. Wypłata dodatku nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. więcej

środa, 17 sierpnia 2022

ikona dodatku węglowego

Dodatek Węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od dnia 17-08-2022 r. można złożyć wniosek o dodatek węglowy. więcej

piątek, 12 sierpnia 2022

Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

dodatek węglowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 11 sierpnia 2022 r. została podpisana i opublikowana ustawa o dodatku węglowym (Dz. U.2022 poz. 1692). Zgodnie z ww. ustawą Minister… więcej

czwartek, 4 sierpnia 2022

Wniosek o dodatek osłonowy składa się tylko raz

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przypomina, że dodatek osłonowy jest przyznawany jednorazowo i przysługuje za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Wniosku nie należy składać, jeśli… więcej

wtorek, 26 lipca 2022

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 dla wniosków papierowych

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres zasiłkowy/świadczeniowy 2022/2023 można składać od dnia 1 sierpnia 2022 r. w Centrum Świadczeń Socjalnych w… więcej

wtorek, 21 czerwca 2022

nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy dla wniosków składanych drogą elektroniczną

Centrum Świadczeń Socjalnych informuje, iż od dnia 1 lipca 2022 r. można składać drogą elektroniczną wnioski na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy o przyznanie: świadczeń rodzinnych za… więcej