Artykuł

Zobacz mapping turbogeneratora w Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź

  • kategoria:
  • Rewitalizacja
  • Miasto
  • Aktualności kulturalne

Potężny turbogenerator po wielu latach uśpienia ponownie budzi się do życia. W maszynowni EC1 za pomocą mappingu ożywiono to urządzenie, a dzięki efektom świetlnym i dźwiękowym zwiedzający zobaczą, jak działał.

fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Turbogenerator w Centrum Nauki i Techniki
2 zdjęcia
fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Oto potężny turbozespół firmy Brown Boveri, uruchomiony po raz pierwszy w Elektrowni Łódzkiej latem 1930 roku. Dziś, po wielu latach uśpienia, maszyna o mocy 22 megawatów, specjalnie dla Państwa, budzi się ponownie do życia.

Takimi słowami lektor rozpoczyna pokaz multimedialny wyświetlany na jednym z najbardziej spektakularnych elementów Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź, czyli turbogeneratorze. Ta trudna nazwa wskazuje na części, z jakich składa się to urządzenie: turbin oraz generatora energii elektrycznej. Właśnie wewnątrz tej ogromnej, ponad 17. metrowej maszyny, gorąca para pod wysokim ciśnieniem wpadała z impetem na łopatki turbin i oddawała im swoją energię.

Aby zobrazować ten proces przygotowana została przestrzenna projekcja (mapping) na niemal całej powierzchni skomplikowanej bryły turbozespołu. Pokaz odbywać się będzie w miejscu, w którym maszyna była zamontowana i pracowała przez wiele lat. Z uwagi na gabaryty urządzenia mapping będzie mogło jednocześnie oglądać nawet kilkudziesięciu zwiedzających. - Pierwszorzędna dla naszego zespołu była jak największa zgodność z prawdą. Chcieliśmy przygotować pokaz spektakularny, ale w pełni poprawny merytorycznie. Ukazujący przemiany energetyczne zachodzące wewnątrz turbogeneratora, ale bez zbędnych i przesadnych efektów specjalnych, które mogłyby przeszkodzić w odbiorze tych ciekawych treści - tłumaczy dr Paweł Barczyński z Centrum Nauki i Techniki EC1.

Projekcji towarzyszy przestrzenny dźwięk. Lektor komentuje kolejne fazy pokazu, a w tle słychać nagrania prawdziwego, pracującego urządzenia. Finałem jest animacja autentycznej awarii, która niegdyś zniszczyła jeden z turbozespołów w EC1, wyrzucając wielotonowy wirnik dziesiątki metrów w górę, poprzez zniszczony dach, aż na dworzec Łódź Fabryczna.

Mapping dla zwiedzających będzie dostępny dopiero pod koniec roku. Wtedy też otwarte będzie Centrum Nauki i Techniki EC1.

ZOBACZ TAKŻE

Aktualności

poniedziałek, 16 marca 2020

Ograniczenie wykonywania czynności przez CŚS w Łodzi

Piotr Skobel

Zarządzenie Nr 5/2020 Dyrektora Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi z dnia 16 marca 2020 r. w sprawie ograniczenia wykonywania zadań przez Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi. więcej

niedziela, 15 marca 2020

Zmiany dot. przyjmowania wniosków

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi zmienia zasady obsługi świadczeniobiorców w związku z obowiązkiem zachowania społecznego dystansu. więcej

piątek, 13 marca 2020

Zamknięte Punkty obsługi świadczeniobiorców

Piotr Skobel

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym związanym z koronawirusem od 16-03-2020 r. ( do odwołania) będą zamknięte Punkty Obsługi Świadczeniobiorców : więcej

czwartek, 12 marca 2020

Prosimy o ograniczenie wizyt

Piotr Skobel

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym związanym z koronawirusem zachęcamy do składania wniosków drogą elektroniczną, bez konieczności wizyty w Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi. więcej